Ce a găsit Camera de Conturi după ce a verificat actele celei mai bogate comune din România

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Ciugud, judeţul Alba

Camera de Conturi Alba a fost în control la Primăria Ciugud pentru a verifica modul în care s-au cheltuit banii publici. Ciugud este considerată cea mai bogată comună din România, localitatea dezvoltându-se prin accesarea de fonduri europene.

Acţiunea de control a fost desfăşurată în perioada 2 aprilie – 15 mai 2018 şi a vizat „controlul legalităţii contractării sau garantării, precum şi a utilizării şi rambursării finanţărilor rambursabile la nivelul unităţilor administrativ-teritoriale”.

Primăria a făcut publice concluziile acestui raport, în care se constată zero abateri: „Nu au fost constatate abateri de la legalitate şi regularitate - 0 (zero) prejudicii, 0 (zero) abateri financir-contabile” în gestiunea primăriei.

Acţiunea de control a fost desfăşurată în perioada 2 aprilie – 15 mai 2018 şi a vizat ”controlul legalităţii contractării sau garantării, precum şi a utilizării şi rambursării finanţărilor rambursabile la nivelul unităţilor administrativ-teritoriale”.

Comuna Ciugud e formată din şase sate. Cinci dintre ele sunt aşezate pe malul stâng al râului Mureş, iar satul Hapria este deja pe podişul Secaşelor.

Reamintim că Ciugudul a atras în exerciţiul financiar precedent peste 20 de milioane de euro fonduri europene ajungând una dintre cele mai moderne comune din România. Comuna are o zonă de dezvoltare economică în care funcţionează circa 30 de companii cu peste 700 de angajaţi. În 2019, Ciugudul devine singura primărie de comună din România în care cetăţenii îşi pot plăti taxele şi impozitele locale prin intermediul acestor sisteme de tip „self pay”, montate în toate satele componente.

Mai multe pentru tine:
Diagnostic cumplit pentru prințesa spitalizată din 2022. Palatul a făcut anunțul, ce se întâmplă cu ea
Cea mai mare gară din lume a fost inaugurată. Terminalul său impresionant acoperă o suprafață echivalentă cu 170 de terenuri de fotbal
Situație halucinantă în Râșnov. Un bărbat condamnat pentru tentativă de viol a ucis cu cruzime un animal, sub privirile înspăimântate ale copiilor. În lipsa Poliției, micuții l-au închis pe individ în ghenă: „Sunt marcați pe viață pentru ceea ce au văzut”
Recomandarea neurologilor: fructul pe care toate persoanele peste 50 de ani ar trebui să-l consume
Jamila, mărturisiri emoționante despre familia soțului ei marocan: „Vă doresc din suflet și vouă să puteți face la fel”
Cum poate România să contribuie la garanțiile oferite Ucrainei. „Riscăm să ne întoarcem la vremea imperiilor, iar cei puternici vor dicta”
Cârciuma din Buzău deținută odinioară de Caragiale, scoasă la vânzare
Cât a plătit Mădălin Ionescu pentru o masă de 4 persoane în Grecia. Ce surpriză i-au făcut grecii fiului său în restaurant: „O țară care a fost în faliment, dar azi prosperă”
Ce culoare îți poartă noroc? Află răspunsul după luna în care te-ai născut
Trump a lăudat fiecare lider european în parte: „Arăți grozav cu bronzul ăsta”. Ce i-a șoptit lui Macron despre Putin
17 ani fără Ilarion Ciobanu. A murit demn, măcinat de o boală cruntă: „A refuzat banii”. Fiul îi seamănă leit și e tot actor