Alba Iulia: Elevi încurajaţi să meargă la şcoală pe jos, pe role sau cu trotineta

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Elevii şcolilor Mihai Eminescu şi Vasile Goldiş participă în perioada 4 – 15 aprilie 2011 la un proiect ce promovează utilizarea mijloacelor de transport nepoluante.

Un număr de 210 elevi din clasele a III-a si a IV-a din opt clase selecţionate sunt încurajaţi să se deplaseze spre şcoală cu bicicleta, pe jos, cu role, skate-board sau pe trotinete. Proiectul este organizat de Asociatia pentru Tranziţia Urbană şi se află la a doua ediţie.

„Desfăşurat anul trecut în şcoala Mihai Eminescu, jocul Traffic Snake Game de încurajare a utilizării mijloacelor de transport nepoluante s-a bucurat de un succes foarte mare în rândul elevilor.  Astfel, Alba Iulia, alături de celelalte orase partenere din Europa, va aplica principiile europene ale transportului nemotorizat care urmăresc încurajarea unor alternative la transportul auto“, se afirmă într-un comunicat de presă al asociaţiei.

Mai multe pentru tine:
Octavian Ursulescu rupe tăcerea. Ce relație era, de fapt, între Alexandru Arșinel și Stela Popescu? Mulți îi credeau soț și soție: „Un cuplu sudat numai pe scenă”
Un tren de „marfă militară” a deraiat în Leningrad, în urma unei explozii. Responsabili ar fi partizani pro-ucraineni
Saveta Bogdan și-a stricat silueta în vacanța de peste Ocean. De ce s-a îngrășat și ce salarii au americanii: „Gata, trec la dietă”
Femeile care au înfruntat foamea, frica și moartea: adevărul despre cum a distrus Uniunea Sovietică Moldova anilor ’40
Alimentul care nu trebuie să lipsească din farfuriile românilor. Dr. Virgiliu Stroescu îl recomandă în fiecare zi: „Ne curăță și ne vindecă tot organismul”
Soacră mare la 92 de ani! Actrița Joan Collins și-a condus unicul fiu la altar
Trei zodii termină această săptămâna în forță. Norocul le surâde din plin, bunăstare și bogății pe bandă rulantă pentru acești native
Trump glumește despre o „fuziune” între SUA și Canada într-o conferință cu premierul Mark Carney: „Nu acolo voiam să ajung”
Eduard, un copil de 10 ani, crescut de bunici și abandonat de părinți, luptă pentru viață! A vomitat sânge și are nevoie de o operație urgentă la inimă. AJUTĂ ȘI TU!
Regele Charles, mișcare istorică neașteptată, prima dată în 1428 de ani! Suveranul a numit o femeie în acest post cheie pentru Marea Britanie
Un obiect unic pe teritoriul fostei provincii romane Dacia, descoperit la Turda