Raed Arafat, replică pentru Rafila: Integrarea SMURD în Ministerul Sănătăţii ar putea slăbi sistemul şi ar strica ceea ce s-a construit

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Foto: Facebook

Secretarul de stat Raed Arafat se împotriveşte declaraţiei ministrului Alexandru Rafila conform căreia SMURD ar trebui să treacă sub supravegherea Ministerului Sănătăţii. Potrivit şefului DSU, această schimbare nu ar face decât „să slăbească sistemul şi să strice ce s-a construit”.

„Integrarea în MS a SMURD sau ruperea modului de lucru al sistemului de urgenţă care există la momentul actual, care este un mod integrat cu DSU şi care şi-a dovedit eficienţa - cel puţin pe durata pandemiei s-a văzut foarte clar eficienţa unei coordonări unitare - şi întoarcerea în timp la un model în care fiecare era într-un alt loc nu face decât să slăbească sistemul şi să strice ce s-a construit. Mergem mai departe pe un model integrat. Cu MS se colaborează, dar coordonarea este într-un singur loc. La o intervenţie nu merge numai Ambulanţa, medicul, merg şi pompierii, şi SMURD-ul, elicopterul", a afirmat dr. Raed Arafat, care a fost prezent joi la Braşov cu prilejul lansării noii clădiri a UPU-SMURD, conform Agerpres. 

Şeful DSU a punctat că nu există niciun argument pentru această „ruptură”. 

„Acest sistem, de când l-am dezvoltat, din 2007, l-am dezvoltat să mergem împreună. (...) Nu văd acum niciun motiv să rup acum, unele la Interne, altele la Sănătate, şi să stricăm ceea ce s-a dovedit foarte eficient”, a afirmat dr. Raed Arafat.  

Ministrul Sănătăţii a declarat joi că serviciul de urgenţă SMURD, organizat de Raed Arafat la nivelul Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, trebuie să treacă de la Ministerul de Interne la Ministerul Sănătăţii, iar acest lucru „trebuie să fie o politică de sănătate a statului român”. 

Alexandru Rafila a declarat că Ministerul Sănătăţii este cel responsabil pentru activitatea medicală „atât în faţa profesioniştilor din sănătate, cât şi în faţa opiniei publice”. 

Mai multe pentru tine:
Cele mai bune cântare de bucătărie 2026 pe eMAG: Gadgetul care transformă rețetele, porțiile, proporțiile și sănătatea – ingrediente fără secrete
Cine este și cu ce se ocupă Alina, văduva lui Gabriel Cotabiță. Cum a început povestea de iubire cu artistul: „După concert, i-am dat un mesaj pe Facebook”
Top 7 aparate de vidat 2026 pe eMAG: Eroul invizibil din bucătărie care te ajută să păstrezi alimente proaspete săptămâni întregi și să nu-ți golești bugetul
Prințul William răbufnește: ”Mi-am pierdut calmul”. N-a mai rezistat și a mărturisit la Premiile BAFTA
Top 6 grătare electrice 2026: Fripturi suculente perfect rumenite, panini aurii și legume crocante, fără fum sau bătăi de cap + ghid de cumpărare
Alina Pușcău și Jeffrey Epstein. Câți bani i-a trimis miliardarul pedofil mamei celebrului model
AUDIO. Înregistrare șocantă cu Ion Duvac, membru în Colegiul Psihologilor. Îi cere pacientei să facă o poză cu vaginul: „Ia dă-ți tu voie să vedem ce-i cu păsărica ta”
Top 7+ cuptoare electrice de masă 2026 – gătește rapid, uniform și fără compromis. Află dacă ai nevoie de acest electrocasnic și cumpără online
Top 7 sandwich makere 2026: Transformă gustările acasă în adevărate delicii gourmet, rapid și fără efort
Cum să faci vafe, înghețată, ciocolată și alte mini-prăjituri ca un maestru cofetar în 2026: cele mai bune aparate pentru desert rapid și delicios!
Desertul favorit al Elenei Ceaușescu. Folosea o rețetă secretă de fiecare dată: „Mi-a arătat de la A până la Z”