Raed Arafat, despre relaxarea restricţiilor: Cetăţenii trebuie să fie mult mai responsabili

0
Publicat:
Ultima actualizare:
OMS a notat că multe din epidemiile din Europa de Vest par să fie stabile sau în scădere  FOTO Inquam Photos / Octav Ganea

Secretarul de stat din Ministerul de Interne, Raed Arafat, a atras atenţia cu privire la faptul că relaxarea măsurilor ar trebui însoţită de mai multă responsabilitate din partea cetăţenilor. Printre activităţile care ar putea fi permise oficialul a menţionat inclusiv plimbările în parcuri

„Aceste măsuri vor fi spuse. Vor fi luate treptat. Sunt măsuri compensatorii care vor exista. Se va purta mască în anumite zone. Toate aceste aspecte vor fi anunţate din timp. Relaxarea după 15 mai nu înseamnă că a trecut riscul sau pericolul. Dacă nu respectăm măsurile de igienă vor exploda cazurile. Când încep măsurile de relaxare, respectarea unor noi reguli trebuie să fie şi mai strictă de către populaţie”, a spus Raed Arafat la pentru Mediafax.

De asemenea, Raed Arafat a precizat că va fi elaborat un set de recomandări de sănătate publică care vor viza industria HORECA.

„Vor începe măsurile de relaxare de la 15 mai, dar vor fi treptate. Vor fi unele recomandări de sănătate publică în ceea ce priveşte industria HORECA. Faptul că încep măsurile de relaxare nu înseamnă că nu trebuie să fim precauţi. Se relaxează unele lucruri, dar cetăţenii trebuie să fie mult mai responsabili”.

Chestionat în legătură cu privire la ce fel de activităţi ar putea fi relaxate după 15 mai, secretarul de stat în MAI a răspuns că „Vor fi relaxate anumite activităţi care îţi permit să duci o viaţă mai aproape de normal. Să poţi să te duci în parc, la un joc de tenis etc”.

OMS: Mai avem un drum lung de parcurs. Acest virus ne va însoţi mult timp

Directorul general al Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii (OMS), Tedros Adhanom Ghebreyesus, avertizează că lumea este departe de a scăpa de noul coronavirus.

„Mai avem un drum lung de parcurs. Acest virus ne va însoţi mult timp”, a atras atenţia Tedros Adhanom Ghebreyesus într-o conferinţă de presă online transmisă de la sediul agenţiei ONU din Geneva.

Directorul OMS spune că multe dintre ţările afectate sunt abia la începutul epidemiei. „Majoritatea ţărilor se află încă în primele etape ale epidemiilor lor, iar unele, care au fost afectate devreme în cadrul pandemiei, încep să observe o reapariţie a cazurilor”, a mai declarat şeful OMS, citat de Agerpres.

Conform acestuia, „multe din epidemiile din Europa de Vest par să fie stabile sau în scădere”, dar „constatăm tendinţe ascendente îngrijorătoare în Africa, America Centrală şi de Sud şi în Europa de Est”.

„Unul dintre cele mai mari pericole cu care ne confruntăm astăzi este indulgenţa” în faţa pandemiei, a adăugat el, subliniind că „primele elemente indică faptul că cea mai mare parte a populaţiei lumii rămâne susceptibilă” de a fi infectată cu noul coronavirus.

Mai multe pentru tine:
Ce etnie are Alessia Pop, câștigătoarea de la Vocea României: „Nu pot exprima durerea pe care o simt ...”
Creștere importantă a pensiilor pentru o categorie de români. Cine va primi cu 275 de lei mai mult lunar din 2026
Cadouri de Crăciun pentru el: Top 15 aparate și produse de ras și bărbierit verificate online – alege cadoul care îl va impresiona și răsfăța
Crăciun 2025: Cele mai bune jucării educative pentru copii – Cadouri care dezvoltă imaginația, inteligența și curiozitatea lor. Investește în viitor
Lenjerii de Crăciun care aduc magia sărbătorilor în dormitor – Stoc limitat! Alege cadouri cozy și festive pentru întreaga familie
Cadouri de Crăciun pentru copii: 25 de hanorace și pulovere festive – de la modele la reducere sub 100 de lei, la cadouri unicat și personalizate
Pijamale pentru copii de Crăciun 2025 – cozy și hazlii, la ofertă, majoritatea sub 100 lei, cadouri de la Moșu’ pentru dimineți pline de magie
Cât de des ar trebui să faci sex, de fapt. Ce „omoară” intimitatea în dormitor
Cadouri de Crăciun pentru bărbați care aduc zâmbete: cele mai haioase pijamale și pulovere, sub 100 de lei, care fac sărbătorile memorabile
În timp ce Katy Perry e îndrăgostită lulea de Justin Trudeau, Orlando Bloom nu mai acceptă să aibă orice iubită
Revoltă de zile mari după finala Vocea României 2025, câștigată de Alessia Pop. Publicul și-a exprimat nemulțumirea față de desfășurarea emisiunii și postul PRO TV