Poporul mai poate intra trei zile gratis în Parlament

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Mii de curioşi au venit să admire pe dinăuntru Palatul, intrarea fiind liberă de Integrare



Odată intraţi în plenul Parlamentului, mulţi au testat microfoanele la care iau cuvântul mai-marii ţării şi au încercat chiar să răsfoiască documentele lăsate prin bănci, totul spre disperarea personalului de supraveghere.
"Toate astea sunt din banii noştri!", s-a revoltat un bărbat apostrofat de paznici. El a fost aprobat imediat de cei din jur. Însă, în general, oamenii au admirat liniştiţi arhitectura, pozându-se sub bradul parlamentarilor sau lângă tandemul de steaguri România-UE. Vizitatorii au analizat cu atenţie chiar şi plantele exotice plasate pe holuri şi gospodinele au socotit cât costă fiecare în parte. Profitând de "porţile deschise", protestatarii de profesie şi-au făcut apariţia la Casa Poporului. "Din '90 aţi votat hoţi la guvernare/Acum, copiii noştri mor prin canale", a scandat un bătrân îmbrăcat într-o şubă din oaie. "Ne-au distrus agricultura, acum facem sex cu gura/PSD-ul şi Năstase să trăiască", a continuat Nicolae Bocăneţ, membru al Partidului Revoluţionarilor Români, încercând să ia cuvântul într-una din sălile de consiliu.

Un muncitor a povestit
cum a ajuns la Canal
Distrat de zelul "inginerului doctor Bocăneţ", un bărbat între două vârste, fost muncitor pe şantierul Casei Poporului, a povestit cum a ajuns să fie pedepsit cu munca la Canal. "La o vizită de verificare, le-am schimbat traseul
tovarăşilor
şi i-am condus direct într-o porţiune cu beton proaspăt. S-au împotmolit până la genunchi. Însă am plătit pentru gluma asta", şi-a amintit cu haz bărbatul, care s-a recomandat doar cu numele Valer. Agitaţia celor dornici să vadă Palatul Parlamentului nu s-a potolit nici cu 10 minute înainte de ora închiderii. Paznicii au reuşit cu mare greutate să îi convingă pe oameni că se poate intra gratis şi în zilele următoare.