Peste 200 de cazuri noi în Capitală în ultimele 24 de ore. Judeţele care au înregistrat, vineri, cele mai multe infectări cu SARS-CoV-2

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Municipiul Bucureşti se află, vineri pe primul loc în topul negativ al judeţelor cu cele mai multe cazuri noi de infectări cu noul coronavirus. Judeţul Cluj ocupă locul II, iar pe locul al III-lea se află Constanţa.

Concret, în Bucureşti au fost raportate 203 cazuri noi. În Cluj au fost raportate 60 de infectări noi, iar în Constanţa 49.

În unităţile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 2.523. Dintre acestea, 468 sunt internate la ATI. Dintre cei 468 de pacienţi internaţi la ATI, 41 au certificat care atestă vaccinarea.

Din totalul pacienţilor internaţi, 48 sunt minori, 44 fiind internaţi în secţii şi 4 la ATI.

  

Până la această dată, la nivel naţional, au fost prelucrate 10.987.298 de teste RT-PCR şi 5.884.185 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 9.135 de teste RT-PCR (3.824 în baza definiţiei de caz şi a protocolului medical şi 5.311 la cerere) şi 24.878 de teste rapide antigenice.  

Pe teritoriul României, 8.629 de persoane confirmate cu infecţie cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 2.852 de persoane se află în izolare instituţionalizată. De asemenea, 111.626 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituţionalizată se află 148 de persoane. 

                                                                                        *Referitor la „cazurile noi nealocate pe judeţe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate şi centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcţiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică şi atribuite cazurile pozitive judeţului/localităţii de care aparţin persoanele infectate.

**În ceea ce priveşte cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetăţeni care au venit în România fiind infectaţi în alte ţări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe judeţe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcţiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului Bucureşti şi al judeţelor. Mai jos aveţi graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcţiile de Sănătate Publică:

Mai multe pentru tine:
Mariana Moculescu, mesaj dur pentru Alexandra Velniciuc „Nu înțeleg cine stă în spatele acestor decizii” De ce nu a fost lăsată în primă instanță să intre la priveghi și cum a apărut apoi alături de Nidia UPDATE
Cele mai căutate cadouri pentru copii și adolescenți în 2025: Roblox, Minecraft, jocuri STEAM, Kendama și LOL
Prima Doamnă din Oman primește o distincție fără precedent! I-a fost înmânată chiar de soțul ei, sultanul Haitham bin Tarik Al Said
Cristina Teleanu, în lacrimi. Fosta avocată, devenită ciobăniță, acuzații grave pentru soțul ei: „Un om fără școală să mă umilească..."
Lancôme Bestseller în România: Parfumuri iconice, mascara virală și skincare premium pentru cadouri de lux
Black Friday 2025 pe Flip.ro: cele mai mari reduceri la iPhone – economii de până la 1.000 de lei și telefoane premium sub 1.000 €
Care este cel mai mare „viciu” al Dacianei Sârbu?! De abia acum a recunoscut! „De patru-cinci ori pe zi!”
Black Friday 2025 „Bla-Bla Black Shopping Weeks” la XXXLutz: transformă-ți casa de sărbători cu piese spectaculoase și reduceri de până la 50%
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: cele mai bune oferte pentru decorațiuni de Crăciun cu reduceri uriașe de până la 78%
Din ce cauză tot mai mulți tineri se îmbolnăvesc de cancer de colon. Mâncarea care îi îmbolnăvește
A Diamond Is Forever: colecția Primul diamant TEILOR — bijuterii luxury de la 500 lei pentru cadouri care spun povești