Managerul spitalului Victor Babeş din Bucureşti: Eu zic să vă vaccinaţi /„Ştiu că acum va urma un val de înjurături. Mai bine astea decât un val pandemic.”

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Foto Arhivă

Medicul Simin Aysel Florescu, managerul spitalului Victor Babeş Bucureşti susţine că tulpina Delta a virusului SARS-CoV-2 este foarte periculoasă pentru persoanele nevaccinate şi le cere românilor reticenţi să se imunizeze: „Eu zic să vă vaccinaţi, mai bine ne înjuraţi sănătoşi”.

Acesta a prezentat situaţia în care se află unitatea medicală pe care o conduce.

„Trei pacienţi cu vârste de 30 şi un pic de ani în terapie intensivă în ultimele 2 săptămâni, fără factori de risc şi comorbidităţi; alături de alţii de 50 şi un pic, 70 şi un pic...; la doi din cei de treizeci şi de ani lupta noastră a fost în van; au venit la 10 zile de la debutul COVID, direct cu insuficienţă respiratorie. Au primit tot ce există în materie de tratament şi suport vital... nu i-am putut întoarce, spre disperarea noastră şi a familiilor lor... Au circulat peste tot, au fost la mare... au venit în contact cu o grămadă de lume. Şi da, toţi erau nevaccinaţi. Da, tulpina Delta determină cazuri mai severe. Da, tulpina Delta este acoperită de vaccin. Vaccinaţii nu fac deloc boala sau fac forme uşoare, în nici un caz de terapie intensivă”, a scris medicul Simin Aysel Florescu pe Facebook.

Medicul consideră că vaccinarea este soluţia şi îndeamnă oamenii să se imunizeze chiar dacă ştie că majoritatea nu sunt de acord.

„Ştiu că acum va urma un val de înjurături şi ameninţări. Mai bine astea decât un val pandemic... dar nu merge aşa. Eu zic să vă vaccinaţi. Să vă menţineţi sănătatea. Nu vrem să vă vedem bolnavi, mai bine ne înjuraţi sănătoşi. Aşa am ajuns să reacţionăm... doctorii ăştia care omoară oameni şi mint pentru bigfarma, şi alte enormităţi din astea”, a adăugat Simin Aysel Florescu, managerul de la spitalul Victor Babeş.

Marţi, autorităţile au raportat în 24 de ore aproape 4.000 de noi cazuri şi 96 de decese din cauza COVID-19.

Mai multe pentru tine:
O companie cunoscută își închide toate cele 17 magazine din România. Au fost anunțate deja lichidări masive de stocuri
Pijamale pentru copii de Crăciun 2025 – cozy și hazlii, la ofertă, majoritatea sub 100 lei, cadouri de la Moșu’ pentru dimineți pline de magie
Ce etnie are Alessia Pop, câștigătoarea de la Vocea României: „Nu pot exprima durerea pe care o simt ...”
Top 20 mașini de spălat și uscătoare 2025 – alege modelul perfect pentru casă și economisește inteligent
Cele mai bune 15 vinuri de pe eMAG în 2025: ce aleg românii de sărbători. Transformă mesele de Crăciun și Revelion în momente magice
Cornel Dinu spune ce pensie încasează, după 40 de ani petrecuți la Dinamo: „Asta-i o țară, un stat care nu-și servește locuitorii, fură de la ei”
Dovada că Alessia Pop, câștigătoarea Vocea României, s-a cunoscut cu Theo Rose înainte de a urca pe scena concursului de la PRO TV. Unde au fost cele două
Cadouri de Crăciun pentru el: Top 15 aparate și produse de ras și bărbierit verificate online – alege cadoul care îl va impresiona și răsfăța
Obiceiul adorabil de la Palatul Regal britanic, în ajun de Crăciun. Cum se împarte fericirea între prinți și prințese
Cadouri de Crăciun pentru copii: 25 de hanorace și pulovere festive – de la modele la reducere sub 100 de lei, la cadouri unicat și personalizate
Tricouri de Crăciun pentru copii și familie – Cadouri unice, outfituri cozy și reduceri exclusive eMAG: magia sărbătorilor în casa ta