Klaus Iohannis: „România poate fi furnizoare de expertiză pe sistemul de supraveghere a gripei”

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Klaus Iohannis FOTO Adevarul

România poate fi furnizoare de expertiză în ceea ce priveşte sistemul de supraveghere a gripei, urgenţele sau legislaţia antifumat. Aşa a declarat, miercuri, preşedintele Klaus Iohannis, cu ocazia lansării programului de prevenţie şi educaţie pentru sănătate.

„Cu toţii suntem afectaţi de provocările globale care au un impact semnificativ asupra sănătăţii populaţiei. Migraţia, schimbările climatice, pandemiile, siguranţa alimentară nu ţin cont de graniţe şi influenţează în mod direct şi indirect viaţa cetăţenilor europeni. Ele necesită soluţii integrate şi răspunsuri adecvate”, a declarat Klaus Iohannis, citat de Agerpres.

Potrivit acestuia, prezenţa în România a directorului regional al Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii (OMS) pentru Europa, Zsuzsanna Jakab, deschide ţării noastre oportunităţi de colaborare regională şi de sprijin acordat în domeniul sănătăţii de către România ţărilor din Regiunea Balcanilor, în cadrul unei structuri de cooperare a OMS.

La eveniment a fost semnat Acordul de colaborare bienală între OMS — Biroul regional pentru Europa şi Ministerul Sănătăţii pentru perioada 2016-2017. Totodată, Patriciu Achimaş Cadariu a lansat spre dezbatere Planul multianual integrat de promovare a sănătăţii şi educaţiei pentru sănătate.

„Cred că obiectivul nostru major este o mai bună stare de sănătate a populaţiei, incluzând aici şi grupurile vulnerabile. O populaţie sănătoasă este o populaţie în primul rând informată. Pentru aceasta avem nevoie de o creştere a nivelului de conştientizare, motivare şi educare privind beneficiile adoptării unui stil de viaţă corect, de acces egal la programe multianuale de promovare a sănătăţii şi educaţiei pentru sănătate la nivel comunitar, dar şi de intersectorialitate, de o colaborare eficientă între instituţii. Educaţia pentru sănătate se adresează întregii populaţii, cu accent pe copii şi adolescenţi, întrucât conştientizarea importanţei prevenţiei şi adoptării unor comportamente sănătoase este necesar să înceapă de la cele mai fragede vârste. În egală măsură, trebuie avute în vedere şi grupurile defavorizate”, a declarat Iohannis.

La evenimentul de la Palatul Cotroceni au participat şi ministrul Sănătăţii, Patriciu Achimaş-Cadariu, reprezentanţi ai instituţiilor din domeniul sănătăţii, parlamentari.

Mai multe pentru tine:
Adio, nuntă regală! Prințul s-a despărțit de iubita pe care tocmai i-o prezentase Prințului Albert de Monaco
Cadouri de Crăciun pentru bărbați care aduc zâmbete: cele mai haioase pijamale și pulovere, sub 100 de lei, care fac sărbătorile memorabile
Cadouri de Crăciun 2025 pentru ea – White Luxury Gifts: eleganță, stil, statement și surprize premium sub 100 €
Cel mai emoționant moment din semifinalele Vocea României 2025. Tânăra care i-a făcut să plângă pe Horia Brenciu și Theo Rose: „Ești un test pentru noi”
Crăciun 2025: Cele mai bune jucării educative pentru copii – Cadouri care dezvoltă imaginația, inteligența și curiozitatea lor. Investește în viitor
Top 10 brazi artificiali de Crăciun 2025 cu cele mai bune recenzii și extrareducere de până la 40% pe eMAG. Alege bradul perfect și profită de discounturi
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!
Ce nu știai despre Raluca Moroșanu, judecătoarea care a înfruntat-o pe șefa Curții de Apel București, Liana Nicoleta Arsenie
A plecat din Kenya în căutarea unui trai mai bun în România, însă salariul l-a dezamăgit. Iată în ce țară vrea acum să se mute acum
Cine sunt, de fapt, Dragoș și Gheorghe Vîlcu, despre care se spune că finanțează din umbră Recorder și Hotnews