adevarul.ro este lider de audienţă şi în noiembrie. Vă mulţumim!

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Audiența principalelor site-uri de știri generale, în noiembrie 2001, în ordinea vizitatorilor unici

În luna noiembrie, adevarul.ro a fost cel mai citit site de știri generale din România, cu peste 2,5 milioane de unici și peste 25 de milioane de afișări. Pentru a doua lună consecutiv, adevarul.ro este lider absolut de audiență în România, la categoria „Știri generale", conform Studiului de Audiență și Trafic Internet (SATI).

Site-ul de știri deținut de Adevărul Holding ocupă locul 3 în topul vizitatorilor unici, între toate site-urile românești, după forum.softpedia.com și trilulilu.ro.

La nivel mondial, adevarul.ro este plasat pe locul 4.700, conform sistemului global de măsurare alexa.com. Conform sati.ro, în luna noiembrie, peste 2,5 milioane de cititori au accesat adevarul.ro și s-au înregistrat peste 25,6 milioane de afișări. În octombrie, când tot adevarul.ro a fost lider de audiență, s-au înregistrat 2,4 milioane de „unici" și peste 25,9 milioane de afișări.

Cei mai buni pe internet

În luna noiembrie, adevarul.ro a depășit cele mai vizitate site-uri ale televiziunilor, tabloidelor și ziarelor sportive. știrileprotv.ro au fost depășite de adevarul.ro cu peste 80.000 de vizitatori unici, cancan.ro cu aproape 200.000 de unici și gsp.ro cu peste 250.000 de unici.

Cu cele aproape 26 de milioane de afișări, redacția „Adevărul" a lăsat mult în urmă, pe internet, competitorii tradiționali din zona redacțiilor care tipăresc sau au tipărit ziare cu știri generale: gandul.info (redacția fostului ziar Gândul) - 17,4 milioane de afișări, evz.ro (Evenimentul Zilei) - 16,8 milioane de afișări, jurnalul.ro (Jurnalul Național) - 7 milioane de afișări și romanialibera.ro (România Liberă) numai 6 milioane de afișări.

Cel mai puternic furnizor de conținut de calitate

Redacția „Adevărul" este și cel mai puternic furnizor de știri de calitate din mediul online românesc. Cei peste 60 de jurnaliști din redacția centrală oferă cititorilor știri, analize, interviuri, reportaje și anchete din toate domeniile. Jurnaliștii "Adevărul" din Bruxelles transmit informații în timp real despre Uniunea Europeană. Secția "Financiar" oferă cititorilor adevarul.ro cel mai serios flux online despre criza financiară mondială. Serialele cu dezvăluiri despre cuplul Ceaușescu și Revoluția din 1989 sunt un alt segment important din conținutul de calitate. La toate acestea se adaugă editorialiștii de top care comentează cele mai importante evenimente: Andrei Pleșu, Ion Cristoiu, Petre Barbu, Ovidiu Nahoi, Grigore Cartianu sau Radu Paraschivescu.

Cel mai mare furnizor de știri locale

Adevărul Holding deține și cea mai mare rețea de redacții locale și corespondenți, din media românească. Cei aproape 100 de jurnaliști din toată țara furnizează, pe adevarul.ro, cel mai mare flux de știri locale. Pagina "orasul meu", unde este harta României, cu legăturile către cele 39 de pagini locale, este una dintre zonele cele mai accesate ale adevarul.ro. Conform Google Analytics (GA), în noiembrie, s-au înregistrat peste 156.000 de vizite numai pe pagina cu harta României. În perioada 4 noiembrie - 4 decembrie, conținutul publicat de redacțiile locale și corespondenții din țară a generat peste 8 milioane de afișări, conform GA. În luna noiembrie, conform trafic.ro, cei mai mulți cititori s-au înregistrat în București, peste 640 de mii. S-au mai înregistrat peste 107.000 de vizitatori din Cluj, 92 de mii din Timișoara, 83 de mii din Iași și 62 de mii din Constanța.

„Adevărul“ Moldova după un an. Revoluția continuă!

Primul număr al cotidianului editat de Adevărul Holding a apărut la 6 decembrie 2010 şi a fost distrubuit într-un tiraj de 7.000 de exemplare. De atunci am ţinut pasul cu evenimentele politice, economice, sociale, culturale, dar şi mondene. Vezi aici multe detalii!

Cele mai multe titluri în fiecare zi

adevarul.ro oferă cititorilor săi și conținut furnizat de alte redacții care fac parte din Adevărul Holding. Revistele Historia, Forbes, Foreign Policy, Știință și Tehnică, Dilema Veche și Ok completează in fiecare zi oferta generoasă de subiecte de pe adevarul.ro. În total, zilnic sunt publicate aproximativ 500 de titluri pe adevarul.ro.

Vă mulțumim!

„În luna decembrie vom consolida această performanță, pentru a putea încheia anul 2011 de pe poziția de lider de audiență în România. În primul rând țin să mulțumesc frumos publicului nostru fidel, aproape 200.000 de români care accesează zilnic adevarul.ro. Interesul cititorilor, măsurat direct în cele aproape 26 de milioane de afișări din luna noiembrie, a fost ținut treaz prin efortul colegilor mei jurnaliști, care au realizat împreună această performanță remarcabilă. Alături de publicul nostru fidel vom încerca, în perioada următoare, să construim mai departe cel mai puternic, influent și serios site de știri din România. Creșterea audienței în ultimele trei luni vine pe fondul promovării a tot mai multe subiecte de calitate, tendință care ne arată că avem un public educat", spune Mălin Bot, redactor-șef adevarul.ro.

Mai multe pentru tine:
Crăciun 2025: Cele mai bune jucării educative pentru copii – Cadouri care dezvoltă imaginația, inteligența și curiozitatea lor. Investește în viitor
Ce etnie are Alessia Pop, câștigătoarea de la Vocea României: „Nu pot exprima durerea pe care o simt ...”
Archie și Lilibet, alături de părinții lor într-o imagine inedită de familie! Prințul Harry și Meghan Markle dau o veste mare
Cadouri de Crăciun pentru el: Top 15 aparate și produse de ras și bărbierit verificate online – alege cadoul care îl va impresiona și răsfăța
Cât de des ar trebui să faci sex, de fapt. Ce „omoară” intimitatea în dormitor
Cadouri de Crăciun pentru copii: 25 de hanorace și pulovere festive – de la modele la reducere sub 100 de lei, la cadouri unicat și personalizate
Revoltă de zile mari după finala Vocea României 2025, câștigată de Alessia Pop. Publicul și-a exprimat nemulțumirea față de desfășurarea emisiunii și postul PRO TV
Lenjerii de Crăciun care aduc magia sărbătorilor în dormitor – Stoc limitat! Alege cadouri cozy și festive pentru întreaga familie
Pijamale pentru copii de Crăciun 2025 – cozy și hazlii, la ofertă, majoritatea sub 100 lei, cadouri de la Moșu’ pentru dimineți pline de magie
Creștere importantă a pensiilor pentru o categorie de români. Cine va primi cu 275 de lei mai mult lunar din 2026
Cadouri de Crăciun pentru bărbați care aduc zâmbete: cele mai haioase pijamale și pulovere, sub 100 de lei, care fac sărbătorile memorabile