Primul transplant din lume de ţesut pulmonar de la donatori vii, realizat în Japonia la o persoană cu leziuni cauzate de COVID-19

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Foto Shutterstock

Medicii din Japonia au anunţat că au realizat primul transplant din lume de ţesut pulmonar de la donatori vii, la o persoană cu leziuni pulmonare COVID-19. Femeia operată îşi revine după intervenţia de 11 ore. Ea a prin părţi din plămânii soţului şi fiului ei, care, de asemenea, sunt în stare stabilă.

„Am demonstrat că avem acum o opţiune de transplant pulmonar (de la donatori vii)”, a declarat dr. Hiroshi Date, chirurg toracic la spitalul care a condus operaţia. „Cred că acesta este un tratament care dă speranţă pacienţilor” cu leziuni pulmonare severe cauzate de COVID-19.

Reprezentanţii Spitalului Universitar din Kyoto au declarat că s-au efectuat zeci de transplanturi de părţi de plămâni prelevate de la donatori aflaţi în moarte cerebrală, la pacienţi cu leziuni pulmonare legate de COVID-19 în Statele Unite, Europa şi China, potrivit Mediafax.

La finalul anului trecut, femeia s-a infectat cu SARS-CoV-2 şi a dezvoltat dificultăţi de respiraţie care s-au înrăutăţit rapid. A fost conectată la un aparat care funcţionează ca plămân artificial, timp de 3 luni, din cauza problemelor grave.

Plămânii femeii nu mai erau funcţionali sau tratabili, nici după vindecarea de virus. Singura soluţie pentru ca femeia să rămână în viaţă, era un transplant pulmonar.

Soţul şi fiul ei s-au oferit voluntari să doneze părţi din plămâni, iar operaţia a fost efectuată la Spitalul Universitar din Kyoto de către o echipă de 30 de membri, condusă de dr. Hiroshi Date. Soţul ei a donat o parte din plămânul stâng, iar fiul a dat o parte din plămânul drept.

Femeia se aşteaptă să poată părăsi spitalul în aproximativ două luni şi să revină la viaţa normală în aproximativ trei luni.

Mai multe pentru tine:
Tradiții și superstiții de Sfântul Dumitru. De ce nu e bine să atingi cuțitele în această zi
Profesoară de biologie din Iași, implicată într-un scandal uriaș. Elevii ar fi găsit imagini cu ea pe site-uri pentru adulți: „Face filme”
Câți ani de închisoare riscă Artanu, pentru agresiune sexuală?! Îndemnul avocatei Dalina Terzi pentru victimă: „Fetelor le e rușine, cedează psihic”
Artistul internațional care nu și-a mai văzut de trei ani copilul diagnosticat cu autism, născut din relația cu o româncă. Dezvăluiri uluitoare despre ultima lor întâlnire! „Copilul striga la ușă disperat: Tati, tati!”
Mama măsura XS, fiicele cu siluete... lumești. Regina Letizia, superbă, dar îngrijorător de slabă la Premiile Prințesa de Asturia
Nu i-a citit niciodată fiicei „Cenușăreasa”, iar acum a interzis complet internetul în casă!
Mesajele Vasilicăi Enache, avocata decedată în explozia din Rahova, analizate de criminalist: „În acel bloc era o bombă cu ceas”
Ce tranzacții suspecte a descoperit Libra Bank în conturile AUR. Ce plăți s-au făcut către patronul Realitatea PLUS, unde Simion și Georgescu sunt lăudați excesiv
Acuzații de malpraxis la Spitalul din Sinaia, după ce o pacientă ar fi intrat în comă după o operație ușoară. Cine este medicul care a operat-o
Excremente umane vechi de 1.300 de ani, analizate de oamenii de știință
Premierul polonez avertizează că războiul din Ucraina riscă să devină „veșnic” cât timp Putin rămâne la putere