Un refugiat irakian, adept ISIS care făcea propaganda teroristă, declarat indezirabil. Anunțul SRI

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Un cetățean irakian a fost declarat persoană indezirabilă pentru România pentru o perioadă de 10 ani, a informat Serviciul român de Informații.

Anunțul a fost făcut de Serviciul român de Informații FOTO Arhivă

"La sesizarea Serviciului Român de Informații, la data de 21.02.2025 Curtea de Apel București a dispus declararea ca persoană indezirabilă pentru România a cetățeanului irakian M.Z.F.H., pentru o perioadă de 10 ani", a transmis SRI printr-un comunicat.

Decizia a fost luată după ce bărbatul a intrat în atenția Serviciului de Informații pentru promovarea unor mesaje considerate drept riscuri la adresa țării.

"A intrat în atenția Serviciului nostru în cursul anului 2024, întrucât derula activități care, potrivit cadrului legal în domeniul antiterorism, constituie riscuri la adresa securității naționale", se mai arată în comunicat.

Potrivit sursei citate, acesta s-a stabilit în România în 2017, fiind relocat din Grecia. El beneficia de statutul de refugiat.

Precizări ale Curții de Apel

"Admite sesizarea formulată de reclamantul Ministerul Public - Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Bucureşti. Declară ca indezirabil pe teritoriul României pe pârâtul MOLA ZAKARIA FARES HUSSEIN, cetăţean irakian, născut la data de..., pentru o perioadă de 10 ani, pentru raţiuni de securitate naţională. Încuviinţează cererea avocatului din oficiu Negoiţă Dănuţ de majorare a onorariului de avocat. Stabileşte onorariul definitiv pentru avocatul din oficiu Negoiţă Dănuţ la suma de 2.000 lei", a transmis Curtea de Apel.

Potrivit instanței, cheltuielile udiciare constând în onorariul de avocat, în privinţa cărora pârâtul a beneficiat de ajutor public judiciar, rămân în sarcina statului. Hotărârea se comunică Inspectoratului General pentru Imigrări, pentru a fi pusă în executare. Executorie. Cu drept de recurs în termen de 10 zile de la comunicare.

"Cererea de recurs se depune la Curtea de Apel Bucureşti, Secţia a VIII-a contencios administrativ şi fiscal. Pronunţată azi 21.02.2025, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instabnei", a mai precizat Curtea.

Potrivit surselor, este vorba despre un refugiat irakian, autoradicalizat,  acuzat de propoagandă pentru gruparea teroristă ISIS. Acesta și-ar fi continat activitatea de propagandă inclusiv pe teritoriul României, ceea ce a dus la solicitarea declarării sale ca persoană indezirabilă pentru țara noastră.

Mai multe pentru tine:
Nașterea care a zguduit casa regală. 70 de martori au fost prezenți la venirea pe lume a prințului. Ce a născut una dintre cele mai importante regine
Vrei rezultate perfecte în bucătărie? Top 7 mixere 2026 de pe eMAG și cel mai popular model, plus modele exclusive pentru pasionați
Rețeta delicioasă a Andreei Ibacka de ruladă de pui la cuptor: „Se prepară la fel ca o omletă”. Este sănătoasă și perfectă pentru gusturile copiilor
Cele mai bune storcătoare 2026 – top modele pentru sucuri proaspete și nutritive, din peste 1.400 modele eMAG, pentru schimbări reale în dieta zilnică
William și Kate, divorț iminent? De ce ar face-o moștenitorul pe prințesă atât de nefericită, de fapt?
Regina criminală, cea mai frumoasă femeie din regat. Cum a schimbat soarta Angliei pentru totdeauna. Ororile descoperite 1000 de ani mai târziu
Un colos se retrage definitiv din România. Toate magazinele au fost vândute, iar transferul către noul proprietar a început
Roboți de bucătărie 2026: Top 7 modele care economisesc timp și te ajută să gătești ca un profesionist – pe eMAG
Top 7 fierbătoare electrice 2026 pe care nu le vrei să le ratezi: economisește timp și energie în bucătărie
Top 7 blendere și tocătoare 2026 de pe eMAG: Modelele care îți economisesc ore în bucătărie, testate, comparate și care merită banii
De ce nu orice mașină de tocat merită cumpărată: Top 7 modele 2026 care te ajută să gătești mai rapid și mai bine + linkuri eMAG