Şeitan către jurnalişti: "Care e problema? Vă e frică să plătiţi nişte bani în plus?"

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Deşi sute de mii de oameni sunt puşi pe drumuri ca să-şi achite contribuţiile sociale, ministrul Muncii, Mihai Şeitan, şi ministrul Finanţelor, Sebastian Vlădescu, continuă ironiile la adresa jurnaliştilor, pasând problema plăţilor pentru veniturile din activităţi independente către presă.

Ministrul Muncii, Mihai Şeitan, le-a oferit replica jurnaliştilor acuzându-i că le e teamă că plătesc nişte bani în plus statului.

"Care e problema că nu vă înţeleg? Dacă un sistem din ăsta apare în presă, vreţi să nu vă mai luăm contribuţiile astea, vă e frică că plătiţi nişte bani în plus?", s-a răstit el la jurnaliştii prezenţi la conferinţă.

De asemenea, Şeitan a adăugat că haosul prezentat în presă este unul fals, fiindcă în perioada 24-25 a fiecărei luni, este aglomeraţie mare la casele de pensii şi la agenţiile şomaj, doarece în această perioadă vin şi reprezentanţii firmelor care trebuie să depună documentele.

"S-a născut în presă un atac, după părerea mea nejustificat, de haos în aceste plăţi, în perioada asta există o aglomeraţie mai mare la Casa de Pensii şi Agenţiile de şomaj. (...) Cei care vor să facă declaraţii de asigurat pot veni şi mâine şi poimâine, nu trebuie să vină toţi astăzi ( 25 august - n.r.). Nu se dă niciun fel de penalizare", a adăugat Şeitan.

El a spus că persoanele care nu reuşesc să depună la timp declaraţiile aferente veniturilor din drepturi de autor nu vor fi penalizate, aceste documente putând fi depuse în toată această săptămână, iar neconcordanţele care se pot ivi pot fi refăcute.

Totodată, ministrul Sebastian Vlădescu a continuat cinismul la adresa jurnaliştilor. Vlădescu a întrebat-o în mod ironic pe ziaristă dacă este sculptor, scriitor sau poet, iar când aceasta i-a răspuns că e jurnalist, ministrul Finanţelor a arătat că e nevoie de clarificarea modalităţii de plată pentru munca prestată de aceasta.

"Este de văzut dacă dumneavostră sunteţi plătită în mod corect pe drepturi de autor sau dacă modalitatea în care dumneavoastră sunteţi plătită este o formulă de evaziune fiscală", a atenţionat-o Vlădescu pe ziaristă.

Ulterior, Vlădescu i-a spus preşedintelui Casei Naţionale de Pensii, pe un ton mai jos, ignorând microfoanele presei: "N-avem nicio şansă să explicăm!".

Aproximativ 500.000 de români sunt obligaţi să stea la cozi infernale pentru a-şi achita contribuţiile sociale. Oamenii au trecut astăzi prin calvarul cozilor la agenţia de şomaj, la casele de pensii ca să depună declaraţiile de venit.

Mai multe pentru tine:
Top 7 aparate de vidat 2026 pe eMAG: Eroul invizibil din bucătărie care te ajută să păstrezi alimente proaspete săptămâni întregi și să nu-ți golești bugetul
S-a născut «copilul-minune». Bebelușul a fost purtat într-un uter transplantat de la o femeie decedată
Cele mai bune cântare de bucătărie 2026 pe eMAG: Gadgetul care transformă rețetele, porțiile, proporțiile și sănătatea – ingrediente fără secrete
Pensii mai mari de la 1 iulie 2026. E vorba de românii care au lucrat în această țară din Europa
Cum să faci vafe, înghețată, ciocolată și alte mini-prăjituri ca un maestru cofetar în 2026: cele mai bune aparate pentru desert rapid și delicios!
Top 6 grătare electrice 2026: Fripturi suculente perfect rumenite, panini aurii și legume crocante, fără fum sau bătăi de cap + ghid de cumpărare
Ce a pățit un vlogger danez în timp ce făcea autostopul la noi în țară: „Tot ce ați auzit despre România e greșit”
Top 7+ cuptoare electrice de masă 2026 – gătește rapid, uniform și fără compromis. Află dacă ai nevoie de acest electrocasnic și cumpără online
”Neața, imbecililor!” Andrew, profilul grobianului clasic, abuzator toată viața sa. Cum îi saluta pe angajați la Palat
Cafea ca la cafenea, fără efort, direct la tine acasă: Top 7 espressoare automate de top în 2026 – Găsește modelul perfect pentru dimineți pline de savoare
Desertul favorit al Elenei Ceaușescu. Folosea o rețetă secretă de fiecare dată: „Mi-a arătat de la A până la Z”