Procurorii din Iaşi critică modificările Codurilor Penale: Este o subminare a sistemului judiciar pe toate planurile

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Adunarea generală a procurorilor Parchetului de pe lângă Judecătoria Iaşi s-a alăturat corului tot mai numeros al asociaţilor judecătorilor şi procurorilor, care alături de Consiliul Superior al Magistraturii, critică în mod deschis procesul legislativ de modificare a codurilor penale.

Procurorii din Iaşi îşi exprimă ingrijorare pentru faptul că „actualul proces legislativ de modificare a Codului penal şi Codului de Procedură Penală are loc fără o consultare reală a sistemului judiciar, fără studil şi analize de speciafitate Fără o mininză estimare a consecinţelor asupra impactului acestor modificări”.

Potrivit unui comunicat, adoptat în unanimitate de către Adunarea generală a procurorilor Parchetului de pe lângă Judecătoria Iaşi, aceştia susţin că asistăm la o campanie publică de promovare a unor „excese de limbaj, la distorsionarea opinillor exprimate în cadrul procesului de consultare, la emiterea de acuzaţii directe la adresa procurorilor şi judecătorilor privind existenţa represiunii nedrepte în cazurile in care au fost dispuse soluţii de achitare, toate acestea fiind de natură să atingă independenţa magistraţilor buna funcţionare a sistemului judiciar”.

Aceştia semnalează, cu îngrijorare, ceea ce caracterizează a fi încercarea de transformare a unor abateri disciplinare în infracţiuni grave, respectiv reaua credinţă şi grava neglijenţă, infracţiuni de acelaşi nivel de gravitate cu infracţiuni impotriva vieţii, integrităţii corporale, având ca subiect activ calificat judecători şi procurori.

Mai mult, subliniază magistraţii de la Iaşi, în acelaşi timp cu înăsprirea pedepselor pentru magistraţi se constată „menţinerea la un nivel derizoriu al modului de incrminare a unor infracţiuni precum ultrajul, ultrajul judiciar, hărţuirea, precum şi introducerea unor modificări ale Codului de Procedură Penală care lipsesc de conţinut activitatea de cercetare penală până la imposibilitatea instrumentării unor cauze având ca oblect infracţiuni grave”.

Magistraţii ieşeni caracterizează aceste măsuri drept o subminare a sistemului judiciar, fără cea mai mică preocupare pentru problemele reale ale Justiţiei. „Această subminare a sistemului judiciar se face simţită pe toate planurile, lipsind cu desăvârşire orice preocupare pentru asigurarea condiţiilor resurselor adecvate pentru buna desfăşurare a activităţii, lipsa de investiţii în susţinerea sistemului judiciar fiind puternic resimţită atât de magistraţi, de personalul auxiliar, cât şi de către cetăţeni. De asemenea, lipseşte o strategie cu privire la asigurarea adecvată a resurselor umane, cariera actuală a magistratului flind lipsită de predictibilitate, cu privire la posibilităţile de promovare, limita vârstei de pensionare, modul de ocupare a posturilor vacante”, se arată în comunicatul procurorilor.

În concluzie, aceştia îşi exprimă solidaritatea faţă de demersurile Adunărilor generale ale instanţelor şi parchetelor din ţară care s-au delimitat de acest proces legislativ, precum faţă de demersurile, punctele de vedere şi poziţiile publice exprimate de către Consiliul Superior al Magistraturii, Asociaţia Procurorilor din România şi Forumul Judecătorilor.

Comunicatul procurorilor de la Iaşi vine în contextul în care vineri, procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Braşov au cerut suspendarea oricăror decizii din partea CCR sau din partea celorlalţi factori implicaţi în procesul legislativ cu privire la legile justiţiei până la emiterea avizului Comisiei de la Veneţia şi respectarea întocmai a recomandărilor GRECO, ei spunând că tratatele internaţionale la care România este parte sunt obligatorii şi se aplică cu prioritate, în faţa normelor legale interne, astfel că şi recomandărilre GRECO sunt obligatorii pentru legiuitorul român.

Mai mult, sâmbătă, aproximativ 100 de procurori şi judecători au protestat în tăcere pe treptele Curţii de Apel din Capitală faţă de modificările aduse legilor justiţiei şi faţă de începerea acestui proces legislativ fără obţinerea unui aviz din partea Comisiei de la Veneţia.

Mai multe pentru tine:
Transformă-ți cafeaua: Top 7 râșnițe de cafea 2026 – Cum să alegi modelul perfect pentru aromă intensă și prospețime garantată
Unde studiază fiica lui Victor Ponta și a Dacianei Sârbu. Ce căuta Irina, de fapt, în Abu Dhabi
Cele mai bune mașini de spălat vase independente 2026 – top 7 modele, cu recenzii excelente și preț avantajos. Economisește timp și energie
Cel mai bun espresor manual 2026 – Top 4 + alternative Breville & De’Longhi: transformă fiecare ceașcă într-un ritual de barista la tine acasă
Vin schimbări radicale de temperatură în martie. Experții vorbesc despre „o anomalie atmosferică de proporții”
Cafea ca la cafenea, fără efort, direct la tine acasă: Top 7 espressoare automate de top în 2026 – Găsește modelul perfect pentru dimineți pline de savoare
Cele mai bune 7 cafetiere din 2026 pe eMAG pentru dimineți perfecte cu cafea filtrată: Ghid complet pentru orice buget și necesitate
Bianca Drăgușanu a împlinit 44 de ani. Vedeta a fost răsfățată cu cadouri de zeci de mii de euro
Top 7 espressoare cu capsule 2026: libertate totală, rapiditate și gust autentic – băuturi perfecte cu un singur buton, acasă
Cât costă studiile la universitatea din Abu Dhabi unde merge Irina, fiica lui Victor Ponta. Instituția este una dintre cele mai costisitoare opțiuni academice din lume
Picioarele lui Kate, un nou subiect de discuție. După ce s-a descălțat ieri în public, a uimit cu începutul de monturi și unghiile nefăcute