O familie de refugiaţi ucraineni, jefuită în România. Hoțul a furat 12.000 de euro şi 50 de grame de aur

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Poliţiştii Capitalei efectuează percheziţii, după ce o persoană ar fi furat un rucsac cu 12.000 de euro şi 50 de grame de aur de la o familie de refugiaţi ucraineni, potrivt Agerpres. 

Refugiați ucraineni părăsind țara FOTO Arhivă Adevărul

Potrivit unor surse judiciare citate de Agerpres, soţul şi soţia s-au îndepărtat 10 metri de lângă bagaj, timp în care hoţul a furat rucsacul cu bani şi aur.

În urma perchezițiilor, polițiștii augăsit 8.000 de dolari ascunşi într-o staţie de sunet.

Potrivit sursei citate, suspectul a susținut că a aruncat aurul la gunoi. 

La data de 21 decembrie 2022, Secţia 9 Poliţie a fost sesizată, prin 112, cu privire la faptul că, în jurul orei 01,00, unui cetăţean străin i-ar fi fost sustras un rucsac ce conţinea o sumă de bani, în timp ce se afla la o adresă din Sectorul 2. Din cercetările şi investigaţiile efectuate de către poliţişti, s-a stabilit faptul că în timp ce doi cetăţeni străini, soţ şi soţie, îşi duceau o parte din bagaje, într-un apartament situat la o adresă din Sectorul 2, le-ar fi fost sustras un rucsac ce conţinea 12.000 de dolari şi aproximativ 50 de grame de aur, pe care l-ar fi lăsat în faţa scării”, a informat Poliţia Capitalei.

Persoana bănuită de săvârşirea faptei a fost condusă la audieri, cercetările fiind continuate de către poliţişti din cadrul Secţiei 9 Poliţie, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 2, sub aspectul săvârşirii infracţiunii de furt calificat, a mai informat sursa citată. 

Peste 7,91 milioane de refugiați din Ucraina au sosit în Europa

ONU a raportat că peste 7,91 milioane de refugiați din Ucraina au sosit în Europa din 24 februarie

Potrivit informațiilor disponibile ICNUR, numărul a crescut cu 18.462 în ultima săptămână.

Rusia a primit cei mai mulți refugiați din 24 februarie 2022 până în 3 ianuarie 2023 - 2.852.395. Urmează Polonia (1.553.707), Germania (1.021.667), Cehia (476.025), Italia (173.231), Spania (173.231). (164.705), Marea Britanie (152.200), Bulgaria (148.451), Franța (118.994), România (106.786), Slovacia (105.205) și Moldova (102.103). În alte state, acest număr nu depășește 100 000. 4 905 293 de refugiați sunt incluși în programele naționale de protecție temporară și sprijin.

Potrivit UNHCR, un total de 17.139.782 de persoane au sosit din Ucraina în țările vecine după 24 februarie. 

În același timp, 9.180.679 de persoane au trecut granița în sens opus. 

Mai multe pentru tine:
Aşa arată acum şcoala unde s-a filmat celebra peliculă „Liceenii”. Clădirea liceului „Alexandru Ioan Cuza” din București a rămas doar un schelet de beton
Copiii care merg la școală cu ghiozdane goale, manuale lipsă și haine insuficiente: „Pentru mulți rămâne un loc al stresului și rușinii.” Studiul care dezvăluie realitatea cruntă
Catherine Zeta-Jones, pusă la zid din cauza unui comentariu deplasat despre un băiat de 12 ani
Daciana Sârbu și-a refăcut viața după divorțul de Victor Ponta. Cine este bărbatul care l-a înlocuit pe fostul premier al României?
Motivul despărțirii dintre Dan Bittman și Liliana Ștefan, mama celor trei copii ai artistului: „De asta s-a și ajuns unde s-a ajuns”
Satul din România care are un singur locuitor: „Nu a vrut în ruptul capului să plece”
Fiica lui Kim Jong Un, văzută de agenția de spionaj sud-coreeană drept succesoarea liderului nord-coreean
În urma asasinării șocante a lui Charlie Kirk, rămân în urma sa, îndurerați, o soție și doi copii
Cum arată fiica adolescentă a lui Kim Jong Un. Apariția spectaculoasă a lui Kim Ju Ae alături de liderul corean la Beijing, la prima ieșire internațională
Singurul dictator sovietic înlăturat din funcție: «Hrușciov a demascat cultul lui Stalin după moartea lui, iar noi demascăm cultul lui Hrușciov cu el în viață»
William își regretă marea slăbiciune și speră din tot sufletul ca cei trei copii ai lui să n-o moștenească