Numărul 2 din PSD, Niculae Bădălău, acuzat că l-a lovit pe liberalul Anton Marin la o nuntă

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Niculae Bădălău

Preşedintele executiv al PSD Niculae Bădălău este acuzat de liberalul Anton Marin că l-ar fi lovit, sâmbătă seara, la o nuntă la care au participat amândoi. Poliţia a deschis un dosar penal, cauza urmând a fi preluată de la Parchetul General.

UPDATE 14.30 Senatorul USR Mihai Goţiu, care a fost agresat săptămâna trecută în studioul B1 TV de către fostul purtător de cuvânt al Cabinetului Ponta Mirel Palada, că Niculae Bădălău, acuzat de lovire de liberalul Marin Anton, i-a ameninţat cu bătaia pe el şi pe Nicuşor Dan în luna februarie, chiar în Parlament, potrivit News.ro.

 "Oameni buni, intimidarea fizică şi verbală e marcă înregistrată PSD. Senatorul PSD Nicolae Bădălău, cel acuzat acum de violenţe la Giurgiu, ne-a ameninţat cu bătaia, pe mine şi pe Nicuşor Dan, în februarie, chiar în Parlament!", scrie pe Facebook Mihai Goţiu, afirmând că a aflat de incidentul dintre Bădălău şi Marin Anton, că nu este un fan al lui Anton, susţinător al proiectului minier de la Roşia Montană, dar că nimic nu justifică violenţa.

El spune că în urma incidentului dintre cei doi şi-a amintit cum a fost agresat verbal de Bădălău şi cum a evitat conflictul cu acesta.

"Nu ştiu ce s-a întâmplat, aseară, la Giurgiu, dar mi-am amintit primul episod de ameninţare pe care l-am trăit în Parlamentul României. S-a întâmplat în Biroul Permanent Reunit de pe 1 februarie, în contextul protestelor din Piaţa Victoriei. Am relatat atunci, aici, pe Facebook, cum după ce l-a numit pe Nicuşor Dan ”dobitocul ăla căruia îi dă una”, Niculae Bădălău m-a făcut ”golan”... Atunci am evitat repriza de ”parte în parte” la mustaţă", scrie Goţiu.

Acuză un atac în Plen

El rememorează şi momentul în care a fost atacat verbal în plenulSenatului de "un alt greu" al PSD, Şerban Nicolae.

"A venit apoi momentul în care alt ”greu” al PSD, Şerban Nicolae, m-a atacat verbal suburban în Biroul Permanent al Senatului, iar Călin Popescu Tăriceanu, în loc să-l cheme la ordine pe Şerban Nicolae, mi-a tăiat mie microfonul. Sesizarea pe care am depus-o la Comisia Juridică a Senatului continuă să rămână fără răspuns de luni bune", relatează Mihai Goţiu.

El critică faptul că asemenea comportamente sunt tolerate şi lăsate nesancţionate chiar în Parlamentul României şi că apoi violenţa se transmite în societate, acesta fiind motivul pentru care anunţă că va merge până la capăt cu plângerea penală împotriva lui Mirel Palada şi că nu e posibilă vreo ”împăcare a părţilor”.

Poliţia: Avem o sesizare

„Avem o sesizare a unei persoane de 57 ani din Grădinari, judeţul Giurgiu, care reclamă că a fost agresat în cadrul unui eveniment privat de un alt bărbat. Avem dosar pentru loviri şi alte violenţe si ameninţare. Cauza urmează să fie preluată de Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie (PÎCCJ)“, a declarat pentru MEDIAFAX purtătorul de cuvânt al IPJ Giurgiu.

Deputatul PNL Marin Anton a declarat, duminică, pentru MEDIAFAX că preşedintele executiv al PSD, Niculae Bădălău, alături de care a participat sâmbătă seara la o nuntă, l-a înjurat, ameninţat şi l-a lovit ”cu un pod de palmă peste gură”.
”Nu ştiu de la ce a pornit, nu ştiu ce a avut cu mine. Eu nu am zis nimic. Totul a durat trei minute. Eram la nuntă, s-a repezit la mine, m-a înjurat de măicuţa mea, m-a ameninţat şi a culminat venind la noi şi mi-a dat un pumn, aşa, un pod de palmă în gură”, a declarat pentru MEDIAFAX Marin Anton.

El a mai spus că, în momentul în care a ajuns la nuntă, Niculae Bădălău se afla deja la eveniment.

”M-a înjurat, a vorbit multe şi nrevrute... Nu ştiu dacă era beat sau nu, pentru că eu abia ajunsesem la nuntă şi nu apucasem să beau nicio gură de apă”, a mai spus Marin Anton.

Bădălău: Am avut un schimb de replici cu Marin Anton, detest violenţa. Nu l-am lovit, dânsul vrea să devină vedetă

Preşedintele Executiv al PSD Niculae Bădălău a declarat, duminică, referindu-se la acuzaţiile liberalului Marin Anton potrivit cărora l-ar fi lovit, că a avut un schimb de replici cu acesta şi că detestă violenţa, apreciind că liberalul are frustrări şi că vrea să devină vedetă. Afirmaţiile lui Bădălău au fost susţinute şi de preşedintele CJ Giurgiu, Marian Minea, care a susţinut că Marin Anton nici măcar nu fusese invitat la nunta la care a avut loc incidentul şi că are antecedente în judeţ.

"Pur şi simplu nu am avut decât un schimb de replici cu domnul Anton. Nu ştiu de unde a ieşit toată povestea asta. Nu sunt de acord cu violenţa, detest violenţa", a susţinut Bădălău la Antena 3, declarându-se "stupefiat vizavi de ceea ce se spune, pentru că acolo erau 500 de martori".
Liderul PSD a ţinut să sublinieze că nu este un om violent.
"Nu l-am lovit, frustrările dânsului politice, provocările pe care le face, nu le înţeleg", a adăugat Bădălău, sşunând că detestă inclusiv violenţa verbală şi că schimbul de replici cu Marin Anton a durat câteva secunde.

"Dânsul vrea să devină vedetă", a apreciat Niculae Bădălău, adăugând că nu a fost încă la poliţie, dar că va merge dacă va fi chemat.
Preşedintele Consiliului Judeţean Giurgiu Marian Minea a confirmat şi el declaraţiile lui Bădălău, adăugând că Marin Anton nu fusese invitat la nuntă şi că are  antecedente în judeţe în ceea ce priveşte astfel de incidente.
 

Senatorul USR Mihai Goţiu, bătut de Mirel Palada

Nu este singurul caz în care politicienii îşi reglează conturile cu pumnii. Tot săptămâna aceasta s-a mai produs un scandal similar.

Senatorul USR Mihai Goţiu a anunţat că va depune plângere la Poliţie, după ce a fost lovit cu pumnii şi picioarele de către Mirel Palada, fost purtător de cuvânt al Guvernului Ponta, incidentul având loc miercuri seară în pauza publicitară a unei emisiuni a postului de televiziune B1 TV.

Mihai Goţiu şi Mirel Palada au avut schimburi dure de replici în prima parte a emisiunii, iar după pauza publicitară moderatoarea a anunţat incidentul, emisiunea continuând fără prezenţa celor doi.

„Am fost lovit cu pumnii şi picioarele după ce i-am atras atenţia lui Palada, de mai multe ori, despre modul în care vorbeste. M-a lovit cu pumnul în gură. Sunt în regulă, am suferit lucruri şi mai rele“, a spus Mihai Goţiu într-o intervenţie la Realitatea TV.

Filmarea integrală cu Mirel Palada în timp ce îl bate pe senatorul Mihai Goţiu

Preşedintele Federaţiei de Aikido: „Mirel Palada este o ruşine pentru Aikido-ul din România“. Cere sancţionarea fostului purtător de cuvânt al Guvernului Ponta

Mirel Palada, campionul jignirilor. L-a făcut „matrofoxat“ pe Băsescu, a înjurat de mamă jurnalişti şi i-a „executat“ electric. „Stimaţi pufoşi, luaţi cu alcool!“

Mai multe pentru tine:
De ce nu orice mașină de tocat merită cumpărată: Top 7 modele 2026 care te ajută să gătești mai rapid și mai bine + linkuri eMAG
Cel mai bun multicooker electric în 2026: Top 7 alegeri testate care îți economisesc timp și bani
Top mașini de pâine 2026 testate și recomandate. Secretul pâinii perfecte acasă: proaspătă, sănătoasă și fără efort
Top 7 fierbătoare electrice 2026 pe care nu le vrei să le ratezi: economisește timp și energie în bucătărie
Sydney Sweeney, o Sharon Stone contemporană. Și-a pus fanii pe jar, ducându-i cu gândul la Basic Instinct
Nașterea care a zguduit casa regală. 70 de martori au fost prezenți la venirea pe lume a prințului. Ce a născut una dintre cele mai importante regine
Cele mai bune storcătoare 2026 – top modele pentru sucuri proaspete și nutritive, din peste 1.400 modele eMAG, pentru schimbări reale în dieta zilnică
Cine a moștenit drepturile de autor ale lui Ioan Gyuri Pascu, de la Divertis? „Ea primește banii!” Sfatul de aur dat fiicei: „Să-i ierți pe cei care ți-au făcut rău!”
Cele mai bune aparate de gătit cu aburi în 2026: Top 5 modele eMAG pentru mese rapide, sănătoase și fără grăsimi – magia aburului în bucătărie
Cele 2 zodii cărora li se reconfigurează traseul vieții începând cu 4 februarie. Toate greutățile prin care au trecut le duc, în sfârșit, pe drumul fericirii
O bacterie periculoasă care poate provoca sângerări intestinale a fost găsită în apa de la robinet