Noi informații despre românul împușcat în cap de polițiștii bulgari. Fiul său, care suferă de autism, reținut în Bulgaria

0
Publicat:

Un român de 49 de ani a fost împușcat de polițiștii bulgari de frontieră după ce a încercat să traverseze ilegal Dunărea pentru a fura lemne. Incidentul s-a petrecut pe ostrovul Srednyak, iar bărbatul se află acum în stare gravă la spital. Fiul său de 20 de ani a fost reținut de autoritățile bulgare.

Român împușcat în cap de vameșii bulgari - Foto Unsplash

Incidentul grav a avut loc pe ostrovul Srednyak, situat aproape de localitatea Ciuperceni din Teleorman, localitate aflată la circa 4 km de graniță. Bărbatul de 49 de ani din Teleorman a încercat să traverseze ilegal Dunărea pentru a fura lemne. Acesta era însoțit de fiul său de 20 de ani, bolnav de autism.

Potrivit autorităților, incidentul a avut loc joi seara, în jurul orei 19:30. Cei doi români au folosit o căruță pentru a traversa Dunărea, având intenția de a aduna lemne de foc. Au mers prin locuri în care apa Dunării este foarte mică. Bărbații au fost surprinși de o patrulă a poliției de frontieră din țara vecină. Polițiștii bulgari de frontieră au deschis focul de avertisment, iar atunci când bărbatul a încercat să fugă, acesta a fost împușcat în cap.

Autoritățile din țara vecină susțin că bărbatul i-a atacat.

„Întrucât unul dintre bărbați era rănit, polițiștii de frontiera împreună cu ISU Teleorman s-au deplasat cu o ambarcațiune pe ostrovul bulgăresc. Aceștia l-au preluat și transportat pe malul romanesc de unde a fost luat de o ambulantă”, a precizat Stan Raluca, purtătorul de cuvânt al ITPF Giurgiu

Bărbatul rănit a fost transportat de urgență la spital, fiind inițial dus la Spitalul Județean din Alexandria. Din cauza gravității rănilor, a fost transferat ulterior la Spitalul Universitar din București, unde a suferit o intervenție chirurgicală. Starea sa este critică, fiind internat la secția de terapie intensivă, relatează Știrile Protv.

Fiul său, care a fost martor al incidentului, a fost reținut de polițiștii bulgari și este investigat pentru trecerea ilegală a frontierei. Cei doi riscă închisoarea de la 6 luni la 3 ani sau o amendă.

Bărbatul creștea singur 5 copii

Autoritățile bulgare susțin că intervenția a fost necesară din cauza comportamentului violent al bărbatului împușcat, în timp ce familia acestuia consideră că nu a existat o somație adecvată înainte de deschiderea focului.

Potrivit Observator News , bărbatul împușcat de polițiștii de frontieră bulgari creștea singur cinci copii, după ce soția sa a decedat din cauza leucemiei. Acesta, nu era la prima tentativă de a lua lemne de pe insula Srednyak, iar în seara incidentului, era însoțit de fiul său cel mare, în vârstă de 19 ani, care are autism. Rudele sale susțin că nu ar fi știut că a trecut granița.

El se mai ducea acolo pentru lemne de foc. Au mai fost de genul acesta cazuri, care au trecut români acolo, i-au prins, le-au dat o amendă de 50 de euro şi le-a dat drumul pe loc", a declarat fratele victimei, potrivit sursei citate.

Autoritățile române și bulgare continuă cercetările în acest caz.

Mai multe pentru tine:
Nu rata cele mai dulci cadouri pentru copii de Moș Nicolae și Crăciun 2025 – Pachete festive, reduceri eMAG și surprize sub 50 de lei
Gestul răvășitor al lui Eugen Cristea, la 7 luni de la decesul soției: „Îi simt prezența în casă, mai pun o farfurie pe masa de Crăciun”. Cine îi alină suferința?
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Top 10 brazi artificiali de Crăciun 2025 cu cele mai bune recenzii și extrareducere de până la 40% pe eMAG. Alege bradul perfect și profită de discounturi
Sărbători fără balonare, indigestie sau reflux: Top remedii naturale și cel mai puternic antioxidant românesc care-ți dau energie și digestie perfecte
Top of the Top Hervis Sport 2025/2026: Oferte iarnă, produse Top Seller și reduceri 20% de neratat
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat
Motivul halucinant pentru care Emmanuel Macron a apărut cu pantofi cu două numere mai mari. Imaginile sunt reale și au încins Internetul
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!
Crima pasională din Ploiești. Viața medicului Roxana Călin după ce a ucis-o pe soția amantului. S-a recăsătorit cu un bărbat din domeniul juridic și călătorește de la Monaco în toată lumea
Descoperire fantastică. Organul care produce aproape toată serotonina din corp. Nu e creierul. Din cauza asta ne îmbolnăvim de anxietate și depresie