Ministrul Economiei afirmă că tavanul de la Salina Praid se va prăbuşi şi acolo va fi un lac. „Va fi un impact de mediu”

0
Publicat:

Ministrul Economiei, Radu Miruţă, susţine că tavanul de la Salina Praid se poate prăbuşi oricând şi probabil "acolo va fi un lac", el afirmând că pericolul este ca apa sărată să se reverse şi să existe riscul afectării mediului.

Radu Miruță/FOTO: Facebook

Radu Miruţă a afirmat, joi seară, la Antena 3, că existau articole ştiinţifice despre cum să previi inundaţiile la Salina Praid, care includeau tot ce trebuia făcut, dar că nimeni nu a fost preocupat de acest lucru.

"Se va prăbuşi probabil tavanul şi probabil că acolo va fi un lac. Provocarea e să nu se întâmple tot o dată, pentru că acolo e ca o oală plină cu apă, ochi. Cum arunci o boabă în plus, iese nişte apă afară. Dacă tavanul acela pică, va dizlocui un volum mare de apă, care e o soluţie saturată de sare. Şi va fi un impact de mediu. Sper să nu se întâmple. Risc este, adică viteza cu care se poate întâmpla e cât de des va ploua mult", a declarat ministrul Radu Miruţă, potrivit News.

Ministrul a precizat că tavanul se subţiază constant, pe măsură ce plouă.

"De jos nu se mai erodează că jos e o soluţie saturată. Nu mai dizolvă sarea. Dar de sus se mai erodează, că plouă. Noi am pus nişte tuburi pe care am băgat apa. Dar acolo e ca o căldare, de jur împrejur vine apa de pe versanţi. Cât de des va ploua, cât de mult va ploua, n-am de unde să ştiu. Din păcate perspectiva pentru salină este să se prăbuşească tavanul, este o perspectivă plauzibilă. Nu ştiu la ce dimensiune, nu pot să vă spun cât, nici specialiştii nu ştiu", a adăugat ministrul Radu Miruţă.

Mai multe pentru tine:
Nu trimite cadouri de sărbători înainte să vezi aceste șosete de Crăciun – modelele cele mai cool, oferte și idei care vor aduce zâmbete în familie
Inspirație pentru bărbați: ținute urban casual și smart-casual de iarnă – Ghid complet, plus shopping online rapid
Fiica nelegitimă a lui Putin, descoperită la Paris. „Spune-i să oprească războiul” -„Sigur!”| FOTO/VIDEO
Magia Crăciunului în familie: pulovere, pijamale și șosete asortate pentru momente cozy și cadouri de neuitat – amintiri festive alături de cei dragi
Horoscop săptămâna 5-11 decembrie. Trei zodii își schimbă destinul și dau lovitura pe plan profesional
Gestul superb făcut de Regele Charles pentru Kate Middleton, nora lui preferată! A fost un moment emoționant
Top of the Top Hervis Sport 2025/2026: Oferte iarnă, produse Top Seller și reduceri 20% de neratat
Sărbători fără balonare, indigestie sau reflux: Top remedii naturale și cel mai puternic antioxidant românesc care-ți dau energie și digestie perfecte
Descoperirea terifiantă făcută de o femeie, după ce soțul a murit în vacanța din Cipru! Ce au găsit medicii în corpul bărbatului
Nu rata cele mai dulci cadouri pentru copii de Moș Nicolae și Crăciun 2025 – Pachete festive, reduceri eMAG și surprize sub 50 de lei
Situl istoric „După Ziduri”, distrus după reparațiile Primăriei Brașov? George Scripcaru: „Lucrurile sunt în regulă ca și procedură și etapă”. Ministerul Culturii: „Nu s-a respectat acordul. DJC Brașov a solicitat oprirea de urgență a lucrărilor”