Ministrul Culturii l-a demis pe directorul Muzeului Naţional de Istorie, după ce acesta a refuzat să-şi dea demisia de onoare. A fost creată o celulă de criză pentru recuperarea tezaurului

0
Publicat:
Ultima actualizare:

În cadrul conferinţei de presă susţinute marţi, ministrul Culturii a anunţat că directorul Muzeului Naţional de Istorie a României a fost demis, după ce el a refuzat să-şi dea demisia de onoare, aşa cum i s-a solicitat iniţial.

Ministrul Culturii l-a demis pe directorul Muzeului Naţional de Istorie. Foto arhivă

De asemenea, ministrul Natalia Intotero a ţinut să-şi exprime nemulţumirea în legătură cu lipsa de transparenţă a managerului de la MNIR, Ernest Oberlander-Târnoveanu, căruia i-a cerut să prezinte de urgenţă toate documentele întocmite în legătură cu scoaterea din ţară a tezaurului dacic, inclusiv corespondenţa purtată cu organizatorii din Olanda.

Totodată, acesta va trebui să justifice cu documente şi oportunitatea organizării acestei expoziţii la muzeul Drents din Assen, Olanda, până joi, 30 ianuarie, ora 8.

Mandatul de manager al directorului Ernest Oberlander-Târnoveanu fusese prelungit chiar de ministrul Culturii, fără concurs, în 16 ianuarie 2025, aşa cum s-a procedat în cazul mai multor directori de muzee din ţară.

Ca urmare a furtului tezaurului dacic din cadrul muzeului din Olanda, Natalia Intotero le-a cerut tuturor managerilor de muzee din ţară să întocmească de urgenţă liste complete cu toate bunurile mobile de patrimoniu care se află în afara ţării sau în curs să fie trimise la diferite muzee din lume. Aceste liste trebuie trimise Ministerului Culturii până la 30 ianuarie, ora 8.

De asemenea, Natalia Intotero a mărturisit că a aflat despre dispariţia preţioaselor obiecte de patrimoniu, eveniment pe care l-a calificat drept o "durere ce nu poate fi exprimată în cuvinte", în timp ce se afla într-o vizită oficială în Polonia.

În acest context, a ţinut să sublinieze că s-a confruntat cu o lipsă totală de transparenţă în comunicarea cu directorul de la Muzeul Naţional de Istorie a României, care avea responsabilitatea să o informeze în legătură cu toate datele privind evenimentul. În momente de criză, cum este şi acesta, Ministerul Culturii, dar şi instituţiile din subordinea acestuia trebuie să fie prezente 24 de ore din 24, a mai spus ea, ceea ce nu s-a întâmplat în cazul managerului MNIR. Acesta este şi unul dintre motivele pentru care ministrul consideră că Ernest Oberlander-Târnoveanu este depăşit de această situaţie, pe care nu ştie cum să o gestioneze.

Ea a precizat că directorul MNIR se află acum în preaviz timp de 15 zile, dar nu a avansat  nici un nume în ceea ce priveşte persoana care îl va succeda pe Ernest Oberlander-Târnoveanu la conducerea muzeului.

În ceea ce priveşte recuperarea obiectelor de tezaur, se fac toate demersurile necesare, dar autorităţile române nu au competenţă în Olanda, astfel că anchetele sunt realizate de autorităţile din această ţară. La nivel naţional, s-a creat o "celulă de criză", care colaborează cu autorităţile olandeze, cărora le pun la dispoziţie toate informaţiile necesare.

Mai multe pentru tine:
Cadouri de Crăciun pentru copii: 25 de hanorace și pulovere festive – de la modele la reducere sub 100 de lei, la cadouri unicat și personalizate
Revoltă de zile mari după finala Vocea României 2025, câștigată de Alessia Pop. Publicul și-a exprimat nemulțumirea față de desfășurarea emisiunii și postul PRO TV
Cadouri de Crăciun pentru el: Top 15 aparate și produse de ras și bărbierit verificate online – alege cadoul care îl va impresiona și răsfăța
Lenjerii de Crăciun care aduc magia sărbătorilor în dormitor – Stoc limitat! Alege cadouri cozy și festive pentru întreaga familie
Archie și Lilibet, alături de părinții lor într-o imagine inedită de familie! Prințul Harry și Meghan Markle dau o veste mare
Cadouri de Crăciun pentru bărbați care aduc zâmbete: cele mai haioase pijamale și pulovere, sub 100 de lei, care fac sărbătorile memorabile
Pijamale pentru copii de Crăciun 2025 – cozy și hazlii, la ofertă, majoritatea sub 100 lei, cadouri de la Moșu’ pentru dimineți pline de magie
Crăciun 2025: Cele mai bune jucării educative pentru copii – Cadouri care dezvoltă imaginația, inteligența și curiozitatea lor. Investește în viitor
Ce etnie are Alessia Pop, câștigătoarea de la Vocea României: „Nu pot exprima durerea pe care o simt ...”
Cât de des ar trebui să faci sex, de fapt. Ce „omoară” intimitatea în dormitor
Creștere importantă a pensiilor pentru o categorie de români. Cine va primi cu 275 de lei mai mult lunar din 2026