Ministrul Cercetării anunță că au fost descoperite fermele de troli care promovează anumiți candidați. Geoană: „Eu nu folosesc aşa ceva”

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Ministrul Cercetării, Inovarii si Digitalizarii, Bogdan Ivan, anunţă, joi, că au fost descoperite zeci de conturi ale unor „reţele organizate care încearcă să obţină continut ilegitim pentru a promova un anumit candidat”. Oficialul precizează că toate aceste conturi au fost blocate. Câteva ore mai târziu, candidatul Mircea Geoană a reacționat.

Fermele de troli au fost blocate FOTO: X

UPDATE În replică, Mircea Geoană, candidatul independent la alegerile prezidenţiale, susține că nu există ferme de troli în România, iar campania sa nu foloseşte „conturi false”.

„M-am uitat şi eu la declaraţia domnului ministru al digitalizării, evident că încearcă să găsească un răspuns ca să-l acopere pe şeful său ierarhic, prim- ministrul Marcel Ciolacu. Deci, nu există ferme de troli în România, este clar. Eu nu folosesc aşa ceva, este clar. Nu folosesc, ca şi PSD-ul. Domnul ministru Gruia a spus că PSD-ul nu foloseşte conturi false. Vreau să vă confirm că nici campania mea nu foloseşte conturi false”, a declarat joi, Mircea Geoană.

Potrivit acestuia, autorităţile încearcă „să-şi facă datoria la impulsul direct la ordinul primului ministru”.

„Am spus, este un abuz în serviciu pe care premierul îl face. Îşi obligă ministrii să găsească ceva doar ca să îi dea dreptate la o acuză pe care a făcut-o , fermă de troli într-un etaj la Bucureşti?”, a mai afirmat Geoană.

Acesta nu a vrut să spună ce candidați promovează aceste ferme de troli, dar a menționat că nu e vorba de Marcel Ciolacu.

Solicitarea autorităţilor române către marile companii Meta şi TikTok a venit după ce au existat discuţii în spaţiul public cu privire la ferme de boţi care ar încerca să influenţeze alegerile din România.

Săptămâna trecută, premierul Marcel Ciolacu a dezvăluit că sunt ferme de troli într-o clădire în care sunt foarte multe servere, pentru a-l sprijini pe Mircea Geoană.

Reacția premierului a venit după ce Elena Lasconi, candidatul USR la prezidențiale, a publicat pe Facebook fotografii de la o presupusă întâlnire a lui Mircea Geoană cu un israelian controversat. Este vorba de Tal Hanan, un individ care coordonează o echipă foarte mare de hackeri, ferme de troli, de dezinformare, un individ care a manipulat alegerile din peste 30 de țări din lume.

Mai multe pentru tine:
Ce etnie are Alessia Pop, câștigătoarea de la Vocea României: „Nu pot exprima durerea pe care o simt ...”
Pijamale pentru copii de Crăciun 2025 – cozy și hazlii, la ofertă, majoritatea sub 100 lei, cadouri de la Moșu’ pentru dimineți pline de magie
Cele mai bune 15 vinuri de pe eMAG în 2025: ce aleg românii de sărbători. Transformă mesele de Crăciun și Revelion în momente magice
Dovada că Alessia Pop, câștigătoarea Vocea României, s-a cunoscut cu Theo Rose înainte de a urca pe scena concursului de la PRO TV. Unde au fost cele două
Cadouri de Crăciun pentru copii: 25 de hanorace și pulovere festive – de la modele la reducere sub 100 de lei, la cadouri unicat și personalizate
Tricouri de Crăciun pentru copii și familie – Cadouri unice, outfituri cozy și reduceri exclusive eMAG: magia sărbătorilor în casa ta
Cadouri de Crăciun pentru el: Top 15 aparate și produse de ras și bărbierit verificate online – alege cadoul care îl va impresiona și răsfăța
De ce se adaugă o lingură de mălai în compoziția sarmalelor. Un truc folosit de bucătăresele din Moldova
Top 20 mașini de spălat și uscătoare 2025 – alege modelul perfect pentru casă și economisește inteligent
Cornel Dinu spune ce pensie încasează, după 40 de ani petrecuți la Dinamo: „Asta-i o țară, un stat care nu-și servește locuitorii, fură de la ei”
Obiceiul adorabil de la Palatul Regal britanic, în ajun de Crăciun. Cum se împarte fericirea între prinți și prințese