Imaginile dezastrului după furtună. Inundații și copaci doborâți în toată țara. Străzile din Bucureşti, sub ape

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Furtunile de miercuri au adus inundații rapide, copaci doborâți și grindină de mari dimensiuni, provocând pagube considerabile în în mai multe localităţi din ţară, dar şi în Bucureşti.

Şi miercuri, 4 iunie, natura s-a dezlănțuit cu o violență neobișnuită şi a fcut prăpăd în mai multe localităţi din ţară. Administrația Națională de Meteorologie a emis avertizări de ultimă oră - cod galben, portocaliu și chiar roșu - pentru ploi torențiale și grindină de dimensiuni mari, care au afectat grav mai multe județe din țară.

În județele Vrancea, Prahova, Argeș și Gorj, furtunile au venit cu o forță devastatoare. Precipitațiile abundente au transformat străzile în torente, iar bucățile de grindină, de mărimea unor mingi de ping-pong, au acoperit șoselele, distrugând culturi agricole și avariind mai multe autovehicule.

Nici Capitala nu a fost ocolită de furia vremii. În București și Ilfov, în mai puţin de o oră, cerul s-a întunecat, iar o ploaie torențială a pus stăpânire pe oraș. Vântul puternic a doborât mai mulţi copaci, unii căzând peste mașini parcate sau blocând trotuarele și carosabilul.

În Piaţa George Coşbuc din Sectorul 5, un copac a căzut peste un tramvai, avariind, în acelaşi timp, şi firele de curent electric. Din fericire, nu s-au înregistrat victime, dar, pentru a uşura intervenţia echipajelor de la IGSU, poliţiştii de la Brigada Rutieră au restricţionat traficul dinspre str. Tudor Vladimirescu către Piaţa Unirii.

Imaginile surprinse de localnici și distribuite pe rețelele de socializare arată proporțiile dezastrului: străzi complet acoperite de apă sau gheață, drumuri blocate de crengi căzute și echipe de intervenție care încearcă să repună lucrurile în ordine.

Mai multe pentru tine:
Cristina Teleanu, în lacrimi. Fosta avocată, devenită ciobăniță, acuzații grave pentru soțul ei: „Un om fără școală să mă umilească..."
Destinul tragic al prințesei Ioana Cantacuzino și vila „23 August” din Călimănești. Castelul a ajuns o ruină istorică
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: cele mai bune oferte pentru decorațiuni de Crăciun cu reduceri uriașe de până la 78%
Oana Ioniță, moment de sinceritate. Cine e bărbatul căsătorit din showbiz pe care îl admiră: „Îmi plac oamenii frumoși”
Black Friday 2025 pe Flip.ro: cele mai mari reduceri la iPhone – economii de până la 1.000 de lei și telefoane premium sub 1.000 €
Black Friday 2025 „Bla-Bla Black Shopping Weeks” la XXXLutz: transformă-ți casa de sărbători cu piese spectaculoase și reduceri de până la 50%
Cum a avertizat-o Prințul Philip pe Kate Middleton chiar înainte să moară. Vorbele bunicului Prințului William au cutremurat-o pe Prințesă
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: Top televizoare cu cele mai mari reduceri, de până la 5.000 de lei și calitate premium pentru living și dormitor
Lancôme Bestseller în România: Parfumuri iconice, mascara virală și skincare premium pentru cadouri de lux
Mariana Moculescu, mesaj dur pentru Alexandra Velniciuc „Nu înțeleg cine stă în spatele acestor decizii” De ce nu a fost lăsată în primă instanță să intre la priveghi și cum a apărut apoi alături de Nidia UPDATE
Promoții de iarnă PetMax: Suplimente veterinare esențiale pentru câini și pisici cu reduceri de până la 69%