FOTOGALERIE Prognoză: Sloiurile de gheaţă de pe Dunăre ocupă 70-90% pe sectorul Cernavodă-Tulcea

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Formaţiunile de gheaţă de pe Dunăre continuă să se extindă pe sectorul aval Porţile de Fier, iar curgerile de sloiuri vor acoperi până la 70% din suprafaţa fluviului, pe sectorul Vadu Oii-Isaccea, potrivit Raportului zilnic privind situaţia hidrometeorologică şi a calităţii mediului, publicat, joi, de Ministerul Mediului şi Pădurilor, citat de Agerpres.

UPDATE 16:30 Debitul la intrarea în țară (în secțiunea Baziaș) este de 4600 mc/s, fiind sub media multianuală lunară a lunii februarie (5300 mc/s). Curg sloiuri care acoperă 20-40 % din suprafața apei pe sectorul Zimnicea-Fetești și 70-90% pe sectorul Cernavodă-Tulcea, potrivit Administrației Naționale Apele Române.

Specialiştii estimează că debitul Dunării la intrarea în ţară (secţiunea Baziaş) va fi în scădere, respectiv de 4.400 mc/s, cu aproape 1.000 mc/s sub nmedia multianuală a lunii februarie.

În aval de Porţile de Fier, debitele vor fi, de asemenea, în scădere pe sectorul Gruia-Olteniţa, dar în creştere pe sectorul Călăraşi-Tulcea. Totodată, formaţiunile de gheaţă pe Dunăre pe sectorul aval Porţile de Fier vor fi în extindere şi intensificare, iar curgerile de sloiuri vor acoperi 30-50% din suprafaţa apei pe sectorul Corabia-Feteşti, şi 50-70% pe sectorul Vadu Oii-Isaccea, fiind posibilă apariţia podului de gheaţă la s.h. Cernavodă şi la s.h. Tulcea.

În primele două zile din februarie, debitul fluviului Dunărea la intrarea în ţară (secţiunea Baziaş) a fost de 4.600 mc/s, sub media multianuală a lunii februarie (5.300 mc/s).

Click pe imagini pentru fotogalerie!

Conform raportului MMP, debitele au fost în scădere la intrarea în ţară (secţiunea Baziaş) şi pe sectorul Gruia-Zimnicea, în creştere pe sectorul Olteniţa-Tulcea şi staţionare la Giurgiu. În plus, curg sloiuri care acoperă 20-30% din suprafaţa apei pe sectorul Călăraşi-Feteşti şi 70-90% pe sectorul Cernavodă-Tulcea.

În ceea ce priveşte situaţia şi prognoza hidrologică pe râurile interioare, joi la ora 6:00, debitele au fost, în general, în scădere, exceptând bazinul superior şi mijlociu al Oltului, bazinele superioare ale Argeşului şi Jiului, râurile din Banat şi cele Dobrogea, unde au fost relativ staţionare.

Totodată, valoarea debitelor apelor se situa sub mediile multianuale lunare pe râurile din bazinele: Someş, Crasna, Barcău, Crişuri, Râmnicu Sărat şi Bârlad, cursul inferior al Lăpuşului, cursul inferior al Timişului, pe Caraş, Cerna, bazinele superioare si mijlocii ale Jiului, Oltului, bazinul superior al Argeşului şi mai mari pe râurile din Dobrogea.

Formaţiunile de gheaţă (gheaţă la maluri, năboi, pod de gheaţă) existente pe majoritatea râurilor din ţară au fost în extindere şi intensificare. Predomină podul de gheaţă pe râurile din bazinele hidrografice: Iza, Someş, Crasna, Barcău, Târnave, Timiş, bazinul superior al Crişului Repede, cursul superior al Crişului Alb şi afluenţii săi Moneasa şi Chier, pe afluenţii Arieşului şi pe majoritatea râurilor din sudul şi estul ţării.

Click pe imagine pentru fotogalerie!

În plus, se menţine curgerea de năboi pe râurile Vişeu, Someş, Mureş, Arieş, Râul Targului şi Râul Doamnei, iar aglomerările de gheţuri formate anterior pe râuri se înregistrau la următoarele staţii hidrometrice: Someş-Răstoci, Cibin-Pisc, Latoriţa-Gura Latoriţei.

Previziunile hidrologilor arată că debitele râurilor vor fi, în general, în scădere, exceptând râurile din bazinul Prutului şi cele din Dobrogea, unde vor fi relativ staţionare.

Gheaţa la maluri, năboiul şi podurile de gheaţă vor fi în extindere şi intensificare, în evoluţia lor putând determina variaţii de niveluri şi debite pe unele sectoare de râu.

Se va menţine curgerea de năboi pe râurile: Vişeu, Someş, Mureş, Arieş, Râul Târgului şi Râul Doamnei. Pe râurile din bazinele Vişeu, Iza, Someş, Crasna, Barcău, Crişul Repede, Mureş superior, Arieş, Târnave şi pe cele din sudul şi estul ţării se vor extinde şi intensifica podurile de gheaţă. De asemenea, va rămâne valabilă prognoza confiorm căreia aglomerările de gheţuri sunt în extindere şi este posibilă apariţia unor noi aglomerări de gheţuri pe râul Bistriţa.

Pe aceste râuri, nivelurile la staţiile hidrometrice continuă să se situeze sub Cotele de Atenţie.

Click pe imagini pentru fotogalerie!

Mai multe pentru tine:
Cât au plătit Anca Țurcașiu și iubitul ei, Călin, pentru o săptămână de vis în Grecia: „Am învățat să călătorim «light»”. Actrița a împărtășit secretul vacanțelor accesibile
Mihai Bendeac, destăinuiri despre viața amoroasă. De câți ani nu a mai ieșit actorul la o întâlnire romantică: „Îmi place foarte mult să fiu singur”
Un tablou de Rubens, dispărut timp de peste 400 de ani, descoperit la Paris
Fermecată de Kate Middleton, Melania Trump a avut o atitudine flagrant diferită față de Regina Camilla
Jurnalistul Charlie Ottley a dezvăluit ce apreciază la țara noastră: „Unul dintre principalele puncte forte”. Ce expresii românești îl amuză
Kadîrov și-a numit fiul de 17 ani la conducerea Fiscului din Cecenia. Ce funcții cheie a mai avut adolescentul
Autorul cărții „Codul lui Da Vinci”, logodit cu una dintre cele patru amante ale lui! E cu 27 de ani mai tânără decât el!
Cât costă cazarea în perioada sărbătorilor de iarnă la hotelul Simonei Halep din Poiana Brașov? Gică Hagi vă așteaptă la Mamaia: „Întâlnire cu Moș Crăciun”
Violențe la protestul anti-imigrație din Haga. Manifestanții au atacat poliția și au incendiat mașini. Jandarmii au ripostat cu tunuri cu apă și gaze
Transformarea soției lui Lucian Viziru, după ce a fost criticată că arată ca o femeie de 60 de ani. Apariția îndrăzneață a Emei l-a eclipsat pe actor
Descinderi DIICOT la Motru: tânăr de 30 de ani, prins cu saci de cannabis și plantație în serele părinților din Samarinești