Darius Vâlcov scapă de dosarul penal deschis după ce a publicat pe Facebook Protocolul secret dintre PG şi SRI

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Curtea de Apel Bucureşti a decis, marţi, confirmarea deciziei de renunţare la urmărire penală (RUP) faţă de fostul consilier al premierului Dăncilă, Darius Vâlcov. Decizia instanţei este definitivă. Partea din dosar care o privea pe Adina Florea - de la care se presupune că Vâlcov a obţinut documentul.

Pe 23 august 2018, Darius Vâlcov a publicat pe pagina sa de Facebook protocolul încheiat în decembrie 2016 între Parchetul Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie (PICCJ) şi Serviciul Român de Informaţii (SRI). Documentul era clasificat, aşa că SRI a sesizat DIICOT pe 28 august 2018, transmite G4Media.

Pe 18 iunie 2019, procurorii DIICOT l-au plasat sub control judiciar pe Vâlcov, care nu avea voie să părăsească Slatina. Măsura a fost revocată însă de instanţă.

Tot anul trecut, pe 15 mai, procurorul Sorin Iaşinovschi de la Secţia pentru Investigarea Infracţiunilor din Justiţie (SIIJ) a clasat dosarul în cazul Adinei Florea, procuroarea care a câştigat atunci concursul pentru şefia secţiei şi cea care instrumenteaza dosarele Laurei Codruţa Kovesi.

Adina Florea era vizată pentru abuz în serviciu. Dosarul a fost clasat în baza articolului 16 litera a din Codul de procedură penală, adică „fapta nu există”.

De unde avea Vâlcov protocolul secret

În august 2018, Parchetul general (PG), Secţia de urmărire penală şi criminalistică (SUPC), a deschis un dosar pentru a depista cine i-a dat protocolul lui Vâlcov.

Parchetul general avea informaţii că protocolul a fost sustras din camera documentelor clasificate de la Parchetul Curţii de Apel Constanţa.

Dosarul Adinei Florea, clasat de subordonaţi

După octombrie 2018, odată cu operaţionalizarea SIIJ, toate dosarele cu magistraţi, inclusiv cel al Adinei Florea, au fost preluate de Secţia Specială.

Prin urmare, bucata de dosar privind-o pe Adina Florea a fost predat de DIICOT nou înfiinţatei Secţii de investigare a magistraţilor (SIIJ) tocmai pentru că, potrivit legilor Justiţiei PSD-ALDE, competenţa de a-i ancheta pe magistraţi aparţine acestei secţii din cadrul Parchetului General.

Partea de dosar cu Adina Florea a fost închisă anul trecut pe 15 mai de către SIIJ.

Mai multe pentru tine:
Fermecată de Kate Middleton, Melania Trump a avut o atitudine flagrant diferită față de Regina Camilla
Mihai Bendeac, destăinuiri despre viața amoroasă. De câți ani nu a mai ieșit actorul la o întâlnire romantică: „Îmi place foarte mult să fiu singur”
Descinderi DIICOT la Motru: tânăr de 30 de ani, prins cu saci de cannabis și plantație în serele părinților din Samarinești
Transformarea soției lui Lucian Viziru, după ce a fost criticată că arată ca o femeie de 60 de ani. Apariția îndrăzneață a Emei l-a eclipsat pe actor
Cât costă cazarea în perioada sărbătorilor de iarnă la hotelul Simonei Halep din Poiana Brașov? Gică Hagi vă așteaptă la Mamaia: „Întâlnire cu Moș Crăciun”
Jurnalistul Charlie Ottley a dezvăluit ce apreciază la țara noastră: „Unul dintre principalele puncte forte”. Ce expresii românești îl amuză
Povestea şocantă a unui accident de avion: Mi-am mâncat prietenii ca să supraviețuiesc
Cât costă un sejur la munte în vacanța de toamnă. Ce includ ofertele și care sunt stațiunile din România pe care le preferă turiștii
Cât au plătit Anca Țurcașiu și iubitul ei, Călin, pentru o săptămână de vis în Grecia: „Am învățat să călătorim «light»”. Actrița a împărtășit secretul vacanțelor accesibile
De ce acte ai nevoie ca să votezi la alegerile din Republica Moldova dacă ești în străinătate
Autorul cărții „Codul lui Da Vinci”, logodit cu una dintre cele patru amante ale lui! E cu 27 de ani mai tânără decât el!