Confederaţia „Cartel Alfa” anunţă proteste de amploare în ţară şi în Bucureşti. În faţa căror instituţii vor scanda sindicaliştii

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Sindicaliştii Cartel Alfa declanşează acţiuni de protest în perioada 14 ianuarie - 28 februarie. Calendarul protestelor include mitinguri în faţa Administraţiei Prezidenţiale, a sediilor partidelor politice, a ministerelor Muncii, şi, respectiv, cel al Finanţelor.

Pentru a putea respecta măsurile de securitate sanitară din această perioadă, acţiunile se vor desfăşura etapizat şi în cascadă, pe parcursul lunilor ianuarie şi februarie şi cuprind acţiuni de stradă, manifestări în faţa instituţiilor publice, prefecturi, Administraţia Prezidenţială, ministere, sediul partidelor guvernamentale, memorii, scrisori, petiţii, discuţii cu parlamentari din toate partidele parlamentare, a comunicat Cartel Alfa,citat de Digi24.ro.

Principalele revendicări sunt un salariu minim decent, pensii echitabile, servicii publice de calitate, deblocarea negocierii colective, taxare justă şi aplicarea corectă a legislaţiei.

Calendarul acţiunilor de protest

Programul de acţiuni debutează în această săptămână, joi, 14 ianuarie cu Caravana drepturilor sociale.

Caravana porneşte de la Baia Mare, unde va avea loc un miting în faţa prefecturii cu participarea sindicatelor locale, iar apoi, pe traseul spre Bucureşti, se va opri în oraşele Târgu Mureş, Braşov şi Ploieşti, unde de asemenea vor avea loc acţiuni în faţa prefecturilor, cu participarea sindicatelor din zonă.

În Bucureşti, caravana se va îndrepta către Administraţia Prezidenţială, cu o acţiune programată pentru data de 18.01, ora 10.00.

În următoarele două zile, protestul se mută la sediile partidelor politice din arcul de guvernare (19.01) şi Ministerul Finanţelor Publice (20.01).

Manifestaţiile continuă până la sfârşitul lunii februarie cu acţiuni zilnice de pichetare la nivelul prefecturilor judeţene, în cascadă, sau a sediilor Ministerului Muncii şi Justiţiei Sociale (22 şi 29 ianuarie, 4, 11 şi 19 februarie), Ministerului Finanţelor Publice (20, 26 ianuarie şi 2, 9, 15 februarie) şi a sediilor partidelor de guvernare: PNL, USR-Plus, UDMR (19 ianuarie şi 10, 17 şi 24 februarie) în Bucureşti.

Mai multe pentru tine:
Alimentul care nu trebuie să lipsească din farfuriile românilor. Dr. Virgiliu Stroescu îl recomandă în fiecare zi: „Ne curăță și ne vindecă tot organismul”
Cauza morții bateristului Marius Keseri de la Direcția 5. Prietenii rup tăcerea. „Boala cumplită îl schimbase, nu-l mai recunoșteai. Venea la biserică să se roage”. Ultimele fotografii
I-a donat propriul rinichi, dar n-a fost invitată la nunta Selenei Gomez. Cum explică donatoarea trădarea
Accident pe centura Capitalei. Șase persoane au ajuns la spital după un accident între un microbuz și un camion
Eduard, un copil de 10 ani, crescut de bunici și abandonat de părinți, luptă pentru viață! A vomitat sânge și are nevoie de o operație urgentă la inimă. AJUTĂ ȘI TU!
Un obiect unic pe teritoriul fostei provincii romane Dacia, descoperit la Turda
De ce Eugen Cristea și Anca Pandrea simt în casă energia persoanelor moarte: „Nu oricine poate”. Și Mihai Onilă are o legătură paranormală cu fiica-înger: „O aud mental”
Oana Roman nu îl mai menajează pe Botezatu! „Se îmbracă de zici că vrea să impresioneze un extraterestru cocalar”
Alexandre Grimaldi, fiul cel mare al Prințului Albert de Monaco, a impresionat la Monte Carlo alături de Eva Longoria
Femeile care au înfruntat foamea, frica și moartea: adevărul despre cum a distrus Uniunea Sovietică Moldova anilor ’40
Prințesa Rajwa a dus moda din Iordania la Palatul Elysée din Paris! Întâlnire istorică cu Brigitte și Emmanuel Macron