Cinci români, între care patru preoţi, arestaţi în Grecia pentru că ar fi furat moaştele Sfântului Haralambie

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Mănăstirea Mega Spileo FOTOGuy Debognies

Cinci pelerini români, dintre care patru ar fi preoţi, au fost arestaţi de poliţia greacă sub acuzaţia că ar fi furat moaştele Sfântului Haralambie de la mănăstirea Mega Spileo, în Peloponez, scrie thetoc.gr.

Cei cinci pelerini români, patru preoţi cu vârste de 44, 41, 33 şi 21 de ani şi un bărbat de 26 de ani, au venit marţi la mănăstirea Mega Spileo, cu un autocar turistic, după care şi-au pus în acţiune planul, pus la cale, se pare, din timp. Potrivit thetoc.gr, preotul de 21 de ani a furat mâna stângă a Sfântului Haralambie şi i-a transmis-o bărbatului de 26 de ani, în timp ce ceilalţi se ocupau cu distragerea atenţiei călugărului care păzea moaştele. Însă călugărul a observat imediat furtul şi a anunţat poliţia.

Toţi cei cinci participanţi la furt au fost arestaţi, iar moaştele au fost înapoiate mănăstirii. Ei au spus că au vrut să ducă moaştele în satul lor natal, relatează thetoc.gr. Un grup de 40 de oameni din Hunedoara şi Bucureşi s-ar afla în această perioadă în pelerinaj în Grecia. 

BOR: Aşteptăm clarificări mâine

Reprezentantul Bisericii Ortodoxe Române, Constantin Stoica, a declarat că până în acest moment nu există informaţii clare cu privire la cei care ar fi furat o parte din moaştele Sfântului Haralambie. „Tocmai din acest motiv noi am făcut astăzi o solicitare la Mitropolia de acolo. Din câte ştim ei au un program scurt, de la 9.00 la 13.00 şi nu ne-au răspuns încă. Mâine vom face precizări pe acest subiect, momentan nu avem nici noi informaţii“, a precizat Stoica.

În schimb, Gabriel Miricescu, reprezentantul Episcopiei Devei şi Hunedoarei, susţine că niciun preot din Hunedoara nu solicitat Episcopiei, conform procedurilor, acceptul de a pleca în pelerinaj în Grecia. „În această perioadă niciun preot din judeţul Hunedoara nu a cerut să participe la un pelerinaj la mănăstirile din Grecia. Preoţii trebuie să solicite acceptul reprezentanţilor Episcopiei, înainte de a pleca în pelerinaje, altfel sunt în culpă. Astfel, nu cred că printre cei acuzaţi de furt în Grecia se află vreun preot din judeţul Hunedoara“, a afirmat preotul Gabriel Miricescu, purtătorul de cuvânt al Episcopiei Devei şi Hunedoarei.

Sfântul Haralambie a fost episcop al cetăţii Magnezia din Asia Mică. Mănăstirea Mega Spileo, construită iniţial în anul 362, este cunoscută pentru icoana sa făcătoare de minuni a Maicii Domnului şi este unul dintre cele mai importante lăcaşuri ortodoxe din Grecia.

Mai multe pentru tine:
Cadouri de Crăciun 2025 pentru ea – White Luxury Gifts: eleganță, stil, statement și surprize premium sub 100 €
Cadouri de Crăciun pentru bărbați care aduc zâmbete: cele mai haioase pijamale și pulovere, sub 100 de lei, care fac sărbătorile memorabile
Adio, nuntă regală! Prințul s-a despărțit de iubita pe care tocmai i-o prezentase Prințului Albert de Monaco
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!
De câți bani ai nevoie ca să trăiești decent în Spania. O româncă a spus cât a cheltuit în noiembrie: „O viață fără lipsuri”
Top 10 brazi artificiali de Crăciun 2025 cu cele mai bune recenzii și extrareducere de până la 40% pe eMAG. Alege bradul perfect și profită de discounturi
Cine sunt, de fapt, Dragoș și Gheorghe Vîlcu, despre care se spune că finanțează din umbră Recorder și Hotnews
Cele trei zodii care trag lozul câștigător începând cu 15 decembrie. Vor triumfa pe toate planurile, niciodată nu au avut așa noroc
Crăciun 2025: Cele mai bune jucării educative pentru copii – Cadouri care dezvoltă imaginația, inteligența și curiozitatea lor. Investește în viitor
Circ total la Bruxelles. Ghiță ciobanul a ajuns în Parlamentul European și protestează împotriva Ursulei: „I-am adus slană” VIDEO