Bilanţ jandarmerie: numărul de sancţiuni date suporterilor, în scădere cu 70%. Fanii stelişti sunt „fruntaşi“

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Numărul de contravenţii şi de sancţiuni aplicate suporterilor echipelor de fotbal din Bucureşti a fost în scădere cu 70%  în sezonul 2012-2013, faţă de ediţia anterioară a campionatului naţional de fotbal, se arată în bilanţul de joi al Jandarmeriei Capitalei. Potrivit acestora, suporterii steliştii sunt „fruntaşi“ la capitolul infracţiuni.

În sezonul competiţional 2012-2013, Jandarmeria Capitalei a asigurat măsurile de ordine publică şi siguranţa spectatorilor la 100 de competiţii sportive interne (Liga I, a II-a şi a III-a, Cupa României) şi internaţionale (Liga Europa, şi meciuri din cadrul preliminariilor Cupei Mondiale din Brazilia-2014).

„În această perioadă au fost constatate 86 de infracţiuni şi întocmite tot atâtea acte de constatare necesare începerii urmăririi penale, fiind identificaţi 86 de făptuitori, în majoritatea cazurilor pentru deţinerea sau folosirea obiectelor pe bază de amestecuri pirotehnice, portul ilegal de arme albe, încălcarea măsurii de interzicere a accesului la jocurile sportive, loviri sau alte violenţe sau distrugere ", se arată în comunicat. 

Suporterii stelişti, „fruntaşi“ la comiterea infracţiunilor

Potrivit Jandarmeriei, cele mai multe infracţiuni, 26, au fost comise de suporteri ai echipei Steaua, aceştia fiind „urmaţi“  de fanii rapidişti, cu 23 de infracţiuni şi de cei dinamovişti, cu 15 infracţiuni. Un număr de 22 de infracţiuni a fost comis de alţi spectatori.

„În acest sezon au fost aplicate 288 sancţiuni contravenţionale, pentru provocarea de scandal, nerespectarea măsurilor de ordine impuse de organizator, încercarea de pătrundere în incinta arenei sportive fără documente de acces sau cu documente aparţinând altor persoane, consumul de băuturi alcoolice în incinta sau în zona apropiată a stadionului, provocarea de scandal, neadoptarea măsurilor legale în scopul prevenirii producerii unor incidente, nerespectarea obligaţiilor de către organizator sau personalul societăţilor de securitate“, se precizează în comunicat. 

În sezonul 2012-2013, au fost aplicate 19 sancţiuni contravenţionale

În urma constatării faptelor de natură penală sau contravenţională au fost aplicate peste 100 de  măsuri complementare de interzicere a accesului la competiţii şi jocuri sportive pentru o perioadă cuprinsă între 6 luni şi un an.

Totodată, în sezonul 2012-2013, au fost aplicat aplicate 19 sancţiuni contravenţionale în valoare de peste 347.000 de lei organizatorilor de competiţii sau jocuri sportive şi firmelor de securitate, după ce au fost constatate o serie de abateri de la respectarea obligaţiilor ce le revin conform legii.

Mai multe pentru tine:
Top 6 grătare electrice 2026: Fripturi suculente perfect rumenite, panini aurii și legume crocante, fără fum sau bătăi de cap + ghid de cumpărare
Top 7 prăjitoare de pâine 2026 – Ghid complet pentru dimineți perfecte și alegeri fără regrete
Cel mai bun multicooker electric în 2026: Top 7 alegeri testate care îți economisesc timp și bani
Desertul delicios din Ardeal de care nu te vei mai sătura. Cum se pregătește rapid și ușor faimosul lichiu cu prune
Crocant, sănătos, rapid, fără ulei și fără stres – Cele mai bune air fryere din 2026 care îți vor schimba modul de a găti! Profită de ofertele eMAG
Cele mai bune aparate de gătit cu aburi în 2026: Top 5 modele eMAG pentru mese rapide, sănătoase și fără grăsimi – magia aburului în bucătărie
Cu cine este căsătorită Karina Pavăl, milioanara de 33 de ani care a cumpărat Carrefour România. Legătura cu firmele care au tranzacționat afacerea de peste 800 de milioane de euro
Top 7 sandwich makere 2026: Transformă gustările acasă în adevărate delicii gourmet, rapid și fără efort
Funcționara a izbucnit în râs când a auzit cum o cheamă pe fiica ei. Ce a trăit Larisa Udilă la Evidența Populației: „Mi-au spus că nu se poate înregistra. Am plecat plângând”
Nimfomana de la Palat. Deși soțul încerca s-o satisfacă, apetitul Ducesei atinsese cote nebănuite și apela la ”ajutoare”
Victorie în instanță pentru Niculina Stoican, acuzată de plagiat de către Olguța Berbec. Artista a transmis primul mesaj: „Am încercat să rămân demnă și să lupt pentru a-mi apăra numele și munca”