Apele Române: Unda de poluare formată pe Dunăre, în Serbia, a fost stopată înainte de a ajunge la graniţa României

0
Publicat:
Ultima actualizare:

 Unda de poluare formată anterior pe Dunăre în zona Celarevo (Serbia) a fost stopată înainte de a ajunge la graniţa României, poluarea neavând impact transfrontalier, informează Administraţia Naţională „Apele Române".

Conform informaţiilor primite de la echipele de intervenţie ale Administraţiei Bazinale de Apă (Apele Române) Banat prezente încă din după-amiaza zilei de marţi la graniţa României şi având în vedere intervalul de timp scurs (peste 30 de ore), unda de poluare formată anterior pe Dunăre în zona Celarevo (Serbia), la km 1287, a fost stopată înainte de a ajunge la graniţa României. Prin urmare, datorită măsurilor de intervenţie luate anterior de către echipele din Serbia, poluarea nu a avut impact transfrontalier. Conform informaţiilor primite de la echipele noastre, în tot acest interval de timp (de peste 36 de ore), la graniţa României cu Serbia nu s-au observat irizaţii petroliere, calitatea Dunării fiind în parametri normali", se menţionează într-un comunicat al ANAR remis, joi, AGERPRES.

Potrivit sursei citate, pentru siguranţă, echipele ANAR vor continua monitorizarea apelor Dunării în zona Baziaş pentru încă 24 ore, scrie Agerpres.

 35 de tone de petrol s-au scurs în Dunăre

ANAR a anunţat, miercuri, într-un comunicat de presă, că 35 de tone de petrol s-au scurs în Dunăre, cantitatea provenind de la o navă sub pavilion bulgăresc.

35 de tone de produse petroliere s-au scurs de la o navă sub pavilion bulgăresc pe cursul principal al Dunării, lângă Celarevo (Serbia), la o altitudine de 1.287 de metri. Această informaţie a fost primită de către Ministerul Mediului, Apelor şi Pădurilor şi Administraţia Naţională "Apele Române" - Departamentul Situaţii de Urgenţă, prin intermediul secretarului pentru ape de frontieră în cadrul Acordului bilateral România -Serbia, în după-amiaza zilei de 20 iunie a.c.", a precizat sursa citată.

  Potrivit specialiştilor, timpii estimaţi de către specialişti pentru propagarea poluării sunt de circa 24 - 30 de ore până la intrarea în ţară.

„Ţinând cont de cantitatea de poluant declarată, lungimea undei de poluare va fi pe o distanţă de circa 70-100 km în condiţiile de non-intervenţie, în aval de zona producerii evenimentului. În acest moment, partea sârbă acţionează prin echipele competente Vode Vojvodine (inspecţia apelor provinciale, laboratorul acreditat etc.) împreună cu armata sârbă în vederea protejării Belgradului de posibile efectele ale poluării accidentale produse. Astfel, a fost identificată o locaţie adecvată unde s-a montat un baraj plutitor de protecţie, în acest moment, pata de petrol fiind izolată. Din dispoziţia conducerii ANAR, respectiv a directorului general, ing. Sorin Lucaci, echipele Administraţiei Bazinale de Apă (ABA) Banat au început încă de aseară monitorizarea (vizuală) a apelor Dunării, în secţiunea Baziaş", a subliniat instituţia.

Mai multe pentru tine:
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat
Nu rata cele mai dulci cadouri pentru copii de Moș Nicolae și Crăciun 2025 – Pachete festive, reduceri eMAG și surprize sub 50 de lei
Top 10 brazi artificiali de Crăciun 2025 cu cele mai bune recenzii și extrareducere de până la 40% pe eMAG. Alege bradul perfect și profită de discounturi
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!
Sărbători fără balonare, indigestie sau reflux: Top remedii naturale și cel mai puternic antioxidant românesc care-ți dau energie și digestie perfecte
Crima pasională din Ploiești. Viața medicului Roxana Călin după ce a ucis-o pe soția amantului. S-a recăsătorit cu un bărbat din domeniul juridic și călătorește de la Monaco în toată lumea
Motivul halucinant pentru care Emmanuel Macron a apărut cu pantofi cu două numere mai mari. Imaginile sunt reale și au încins Internetul
Descoperire fantastică. Organul care produce aproape toată serotonina din corp. Nu e creierul. Din cauza asta ne îmbolnăvim de anxietate și depresie
Top of the Top Hervis Sport 2025/2026: Oferte iarnă, produse Top Seller și reduceri 20% de neratat
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste