ANI i-a amendat pe membrii senatului universitar de la UMF Iaşi pe motiv că nu l-au demis pe rectorul Vasile Astărăstoae

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Agenţia Naţională pentru Integritate (ANI) i-a amendat pe membrii Senatului Universităţii de Medicină şi Farmacie (UMF) din Iaşi cu 2.000 de lei pentru că nu l-au demis pe rectorul Vasile Astărăstoae, preşedintele Colegiului Medicilor, condamnat definitiv pentru conflict de interese de Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie.

Prorectorul Dragoş Pieptu de la UMF Iaşi şi directorul administrativ al universităţii, Daniela Druguş, au fost amendaţi alături de ceilalţi 21 de membri ai senatului UMF Iaşi, potrivit Hotnews.ro

Pe lângă amenzile aplicate, ANI a demarat din oficiu procedura de verificare a averii, a incompatibilităţii şi a conflictelor de interese în cazul membrilor senatului UMF Iaşi.

De ce nu a fost demis de universitate

Universitatea de Medicină şi Farmacie (UMF) din Iaşi a transmis, în luna septembrie, Ministerului Educaţiei, o scrisoare prin care susţine că nu va pune în aplicare solicitarea de a-l demite din funcţie pe rectorul Vasile Astărăstoae, condamnat definitiv în iulie 2014 pentru conflict de interese.

Reprezentanţii universităţii arată faptul că nu consideră justificată nici cererea Ministerului Sănătăţii de încetare a mandatului funcţiei sale în cadrul Comisiei Superioare de medicină legală, pentru că „deţine această funcţie în baza statutului de profesor universitar, funcţie pentru care nu există temei al încetării raporturilor de muncă”.

Aceştia susţin că „informaţiile puse la dispoziţie de către ANI sunt uşor distorsionate“, oferind o altă interpretare a soluţiei, publicate doar pe scurt, a Înaltei Curţi din acest dosar: vizează doar unul dintre cele două rapoarte contestat de Astărăstoae, cel prin care ANI trimitea cauza spre investirea organelor de cercetare penală.

Proceduri oficiale de demitere lansate în septembrie

Pe 10 septembrie, Ministerul Educaţiei a început demersurile pentru demiterea lui Vasile Astărăstoae din poziţia de rector al Universităţii de Medicină şi Farmacie din Iaşi, după ce acesta a fost condamnat de Curtea Supremă pentru conflict de interese. 

De asemenea, Ministerul Sănătăţii a precizat că încă din luna iulie 2014 „a transmis Colegiului Medicilor (CMR) adresa ANI privind decizia Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, solicitând punerea în aplicare a acesteia”.

În replică, Colegiul Medicilor (CMR) ar fi cerut Ministerului documentele şi motivarea sentinţei Curţii Supreme, precizând că CMR nu a fost parte din procesul în care a fost condamnat Astărăstoae. Ulterior, reprezentanţii Ministerului Sănătăţii ar fi trimis toate documentele necesare, însă nu ar fi primit niciun răspuns de la Colegiu.

Condamnare la Curtea Supremă

Vasile Astărăstoae a fost condamnat în iulie 2014 de Curtea Supremă după ce s-a angajat pe sine şi pe fiica sa în mai multe proiecte europene derulate chiar de instituţiile pe care le conducea.

Astfel el a semnat din poziţia de rector UMF Iaşi şi director al Institutului de Medicină Legală din Iaşi zece contracte de munca în care s-a angajat pe sine şi pe fiica sa, Daniela Astărăstoae. Valoarea serviciilor prestate de cei doi conform acestor contracte este de aproximativ 50.000 de ruro, bani ce vor trebui returnaţi în urma deciziei Curţii Supreme.

  

În situaţia în care Colegiul Medicilor şi UMF nu îl vor demite pe Vasile Astărăstoae, Agenţia Naţională de Integritate poate amenda persoanele responsabile din cele două instituţii şi poate sesiza, ulterior, Direcţia Naţională Anticorupţie. 

Acest lucru ar putea duce la un nou proces care ar putea dura câţiva ani.

Mai multe ştiri pe aceeaşi temă:

Ministerul Educaţiei a început demersurile pentru demiterea lui Vasile Astărăstoae după ce acesta a fost condamnat pentru conflict de interese

Ministerul Educaţiei a început demersurile pentru demiterea lui Vasile Astărăstoae din poziţia de rector al Universităţii de Medicină şi Farmacie din Iaşi, după ce acesta a fost condamnat de Curtea Supremă pentru conflict de interese. De altfel, şi Ministerul Sănătăţii a anunţat că a transmis Colegiului Medicilor cererea de revocare a acestuia.

Vasile Astărăstoae, condamnat definitiv de Înalta Curte pentru incompatibilitate. ANI cere revocarea lui din fruntea Colegiului Medicilor şi a UMF Iaşi

Medicul Vasile Astărăstoae a fost condamnat definitiv de Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie pentru incompatibilitate, iar inspectorii de Integritate cer revocarea acestuia din fruntea Colegiului Medicilor şi a Universităţii de Medicină din Iaşi.

Mai multe pentru tine:
Irinel Columbeanu s-a botezat, înainte de Sărbători. Fostul milionar și-a schimbat religia la 68 de ani: „E cea mai importantă decizie din viața lui”
Top 10 brazi artificiali de Crăciun 2025 cu cele mai bune recenzii și extrareducere de până la 40% pe eMAG. Alege bradul perfect și profită de discounturi
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat
Cadouri de Crăciun 2025 pentru ea – White Luxury Gifts: eleganță, stil, statement și surprize premium sub 100 €
Zi excelentă pentru o zodie de foc! 15 decembrie aduce noroc, reușite și vești bune pentru acești nativi
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!
Strigătele de disperare ale lui Dani Cek și ale Părintelui Lungu: „Azi-noapte nu am dormit. Nu am închis un ochi”
Ce nu știai despre Raluca Moroșanu, judecătoarea care a înfruntat-o pe șefa Curții de Apel București, Liana Nicoleta Arsenie
Crăciun 2025: Cele mai bune jucării educative pentru copii – Cadouri care dezvoltă imaginația, inteligența și curiozitatea lor. Investește în viitor
Cadouri de Crăciun pentru bărbați care aduc zâmbete: cele mai haioase pijamale și pulovere, sub 100 de lei, care fac sărbătorile memorabile
Îngroziți și întristați! Mesajul transmis de Prințul și Prințesa de Wales. Ce i-a îndurerat peste măsură pe William și Kate