Alertă falsă cu bombă la un liceu din Capitală. Clădirea a fost evacuată

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Liceul Ion Barbu din Capitală a fost evacuat în urma unei alerte cu bombă. În urma controlului pirotehniştilor, apelul prin 112 nu s-a confirmat.

UPDATE Controlul pirotehnic de la liceul Ion Barbu s-a incheiat. Apelul primit prin 112 nu se confirma, au anunţat reprezentanţii Poliţiei.

Din primele informaţii, evacuarea tinerilor s-a făcut rapid, apelul fiind făcut la 112 în urmă cu o oră. 

La faţa locului au fost trimise echipaje de poliţie dar şi echipaje de pirotehnişti.

Până în prezent, autorităţile nu cunosc niciun fel de date despre persoana care a sunat la 112, anunţând că în liceu se află o bombă dar nici circumstanţele în care a fost efectuat apelul telefonic. 

„Am fost informaţi despre acest telefon, s-a procedat la evacuarea liceului. Majoritatea copiilor au fost introduşi în sala de liceu. În momentul de faţă s-a ajuns la etajul doi cu căutarea şi cu cercetările, eu consider că nu vor fi probleme deosebite”, a explicat Marian Banu, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Şcolar al Municipiului Bucureşti, la Digi 24. Oficialul a precizat că este prima oară în ultimele patru luni când se confruntă cu o asemenea alertă. 

Acesta a spus că dacă se va dovedi că cel care a sunat la 112 este un elev din liceu, vor fi luate sancţiuni drastice. 

Mai multe pentru tine:
Calendar 21 septembrie: 1990 - Tribunalul Militar l-a condamnat pe Nicu Ceaușescu la 20 de ani de închisoare, 10 ani de interdicție a unor drepturi și degradare militară
Eclipsa solară din 21 septembrie 2025 deschide un nou capitol pentru fiecare semn zodiacal
Tendința de toamnă 2025 pe care nu o poți ignora. Pantalonii maro înlocuiesc blugii
Jurnalistul Charlie Ottley a dezvăluit ce apreciază la țara noastră: „Unul dintre principalele puncte forte”. Ce expresii românești îl amuză
25 Femei Relevante 2025:Ada Lupu Hausvater, directorul Teatrului Național Timișoara, despre leadership feminin, carieră și autenticitate
Descinderi DIICOT la Motru: tânăr de 30 de ani, prins cu saci de cannabis și plantație în serele părinților din Samarinești
Mihai Bendeac, destăinuiri despre viața amoroasă. De câți ani nu a mai ieșit actorul la o întâlnire romantică: „Îmi place foarte mult să fiu singur”
Mutare importantă pe piața imobiliară. Grupul Avangarde analizează preluarea Nordis: „Vom lua o decizie până la sfârşitul acestui an”
Marea tristețe a lui Irinel Columbeanu, după ce Irinuca a defilat pe podiumul de modă, fără știrea lui: „Vrea s-o vadă medic, nu fotomodel, ca mama ei”
Transformarea soției lui Lucian Viziru, după ce a fost criticată că arată ca o femeie de 60 de ani. Apariția îndrăzneață a Emei l-a eclipsat pe actor
Șifonată și nepieptănată, Meghan Markle a bifat prima apariție cu Prințul Harry, după reuniunea lui cu Regele Charles