REZULTATE EVALUARE NAŢIONALĂ 2013 Parada notelor de 10

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Un nou an, o nouă Evaluare Naţională, o nouă serie de discuţii pe baza rezultatelor. Foarte multe opinii au contestat procentul ridicat de promovabilitate, atribuindu-l exclusiv nivelului prea uşor de subiecte, cea mai vizată în referiri fiind proba de matematică. În 2013 avem în România 280 de elevi care au asigurat un loc la liceul dorit graţie rezultatelor obţinute, faţă de 179 în 2012.

Echipa INTUITEXT a prelucrat rezultatele de anul acesta şi lucrează la o analiză comparativă a rezultatelor dinn 2012 şi 2013, pentru a putea înţelege mai bine ce se întâmplă, spre ce direcţie mergem şi ce ar fi de îmbunătăţit. Dar cum ne place să subliniăm partea plină a paharului educaţional românesc, am decis să începem prezentarea analizei cu cel mai frumos dintre capitole: notele de 10, la nivel naţional.

Ne-am plimbat privirile, cu bucurie, pe toate notele de 10 ale Evaluării Naţionale din acest an: nota Evaluării, media de absolvire, media de admitere, nota la română şi cea la matematică. Şi am descoperit o galerie destul de vastă de 10, după cum relevă şi graficul de mai sus.

Anul acesta, în România, s-au obţinut 12642 de note de 10 (din care 1550 la limba română şi 11092 la matematică), faţă de anul trecut când cifra câştigătoare a fost 5452 (din care 1214 la limba română şi 4238 la matematică). 

În mod clar balanţa înclină spre 2013. Şi da, am spune noi că rezultatele la matematică sunt cele care au influenţat major acest deznodământ.

Deşi notele de 10 curat la Evaluarea Naţională (media aritmetică între notele la matematică şi română) nu sunt de ordinul miilor, numărul lor este în 2013 dublu faţă de 2012 (856 vs. 412). 

Dacă mergem mai departe, la notele de 10 curat care vor fi fost scrise pe fişele de înscriere la liceu (media aritmetică dintre nota de la Evaluarea Naţională şi Nota de Absolvire a claselor V – VIII), cifrele mai scad. În 2013 avem în România 280 de elevi care au asigurat un loc la liceul dorit graţie rezultatelor obţinute, faţă de 179 în 2012.

În ceea ce priveşte mediile de 10 cu care elevii au absolvit clasele V – VIII, numărul se păstrează constant. În 2013 au terminat cu media 10 ciclul gimnazial 1736 de elevi, faţă de 1781 în anul precedent.

Dorim să îi felicităm pe toţi cei care au contribuit la graficul de mai sus şi să le urăm pe mai departe un drum presărat de acelaşi succes, sperând că îi vom regăsi peste 4 ani într-o nouă paradă a notelor de 10.

În ambii ani putem observa faptul că notele de 10 la matematică le depăşesc în număr ridicat pe cele de la limba română, diferenţa în 2013 fiind şi mai mare. Să fie oare moştenirea istorică (în 1959 România a dat naştere celei mai mari competiţii de matematică – OIM: Olimpiada Internaţională de Matematică) sau pur şi simplu nivelul subiectelor nu este echilibrat?

Articol preluat de pe admitereliceu.ro.

Mai multe pentru tine:
Dovada că Alessia Pop, câștigătoarea Vocea României, s-a cunoscut cu Theo Rose înainte de a urca pe scena concursului de la PRO TV. Unde au fost cele două
Pijamale pentru copii de Crăciun 2025 – cozy și hazlii, la ofertă, majoritatea sub 100 lei, cadouri de la Moșu’ pentru dimineți pline de magie
Tricouri de Crăciun pentru copii și familie – Cadouri unice, outfituri cozy și reduceri exclusive eMAG: magia sărbătorilor în casa ta
De ce se adaugă o lingură de mălai în compoziția sarmalelor. Un truc folosit de bucătăresele din Moldova
Cadouri de Crăciun pentru el: Top 15 aparate și produse de ras și bărbierit verificate online – alege cadoul care îl va impresiona și răsfăța
Lenjerii de Crăciun care aduc magia sărbătorilor în dormitor – Stoc limitat! Alege cadouri cozy și festive pentru întreaga familie
Obiceiul adorabil de la Palatul Regal britanic, în ajun de Crăciun. Cum se împarte fericirea între prinți și prințese
Cadouri de Crăciun pentru copii: 25 de hanorace și pulovere festive – de la modele la reducere sub 100 de lei, la cadouri unicat și personalizate
Ce etnie are Alessia Pop, câștigătoarea de la Vocea României: „Nu pot exprima durerea pe care o simt ...”
Cornel Dinu spune ce pensie încasează, după 40 de ani petrecuți la Dinamo: „Asta-i o țară, un stat care nu-și servește locuitorii, fură de la ei”
Cele mai bune 15 vinuri de pe eMAG în 2025: ce aleg românii de sărbători. Transformă mesele de Crăciun și Revelion în momente magice