Academia Copiilor din Europa Centrală: concurs internaţional de proiecte de dezvoltare pentru şcolile româneşti

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Concursul este gândit pentru a promova diversitatea şi multiculturalismul   FOTO: aces

Şcolile din România se pot înscrie în competiţia internaţională de proiecte şcolare destinate multiculturalismului lansată de Academia Copiilor din Europa Centrală (aces), la care participă instituţii din 15 ţări. Tema competiţiei de anul acesta este “Eu şi ceilalţi. Să descoperim diversitatea din jurul nostru”.

Şcolile pot să-şi găsească partenerul de proiect printr-un motor de căutare online, în funcţie de interesele şi cerinţele comune care tratează aspecte precum diversitatea, discriminarea sau standardele de valori comune.

Printre oraşele partenere cu şcolile din România se numără Zagreb, Praga şi Budapesta, se arată într-un comunicat de presă al Academiei Copiilor din Europa Centrală.

Concursul este gândit pentru a crea condiţiile necesare dialogului intercultural şi de cooperare între elevi, cât şi crearea unei reţele permanente de cunoştinţe comune, metode comune de învăţare şi inovaţie.

Un juriu internaţional va evalua şi selecta cele mai bune proiecte, iar câştigătorii vor fi premiaţi cu o bursă şi cu susţinere pe tot parcursul implementării proiectului, care include şi un program de vizite între ţări pentru elevii participanţi.

Vizite de lucru în străinătate pentru câştigători

Aceştia vor lua parte la întâlniri internaţionale de lucru, unde vor împărtăşi experienţe, vor învăţa noi metode educaţionale şi vor dezvolta ideea lor pentru un proiect multicultural.

Reţeaua de şcoli aces a fost iniţiată în 2006 de către Fundaţia ERSTE. Proiectul este coordonat de  VČELÍ DOM (Slovacia) şi  Interkulturelles Zentrum (Austria) şi este susţinut de Ministerele Educaţiei din toate cele 15 ţări participante.

La ediţiile precendente ale concursului de proiecte au luat parte aproximativ 23.000 elevi şi 3.000 profesori din 15 ţări participante. Pâna în prezent, din România au participat 63 de şcoli, care au înscris 97 de proiecte.

Mai multe pentru tine:
Cât costă șuba ciobănească îmbrăcată de Diana Șoșoacă de 1 Decembrie? Verdictul dur al stiliștilor: „Se poartă numai la stână!” Moda e lansată, de fapt, de Gigi Becali
Inspirație pentru bărbați: ținute urban casual și smart-casual de iarnă – Ghid complet, plus shopping online rapid
Echipament de schi fără greșeli: clăpari, cască, schiuri, bețe, snowboard și ochelari - ghidul complet pentru începători și familii. Ce să cumperi online
Prețurile au sărit în aer la Târgurile de Crăciun din Capitală! Cât au ajuns să coste vinul fiert, sărmăluțele și fasolea cu ciolan?! Vizitatorii au rămas uluiți!
Magia Crăciunului în familie: pulovere, pijamale și șosete asortate pentru momente cozy și cadouri de neuitat – amintiri festive alături de cei dragi
Ghidul complet al iernii pe pârtie: cele mai bune haine și accesorii pentru întreaga familie ca să vă bucurați de schi și săniuș fără griji
O tânără prezentatoare a murit la nici 30 de ani
A iertat-o pe bunica regină, care l-a lăsat fără titlul de prinț. Nikolai, apariție spectaculoasă alături de Margareta a Danemarcei
Nu cumpăra nimic înainte să vezi acest top 10 electrocasnice 2025 – cele mai bune alegeri pentru casă și cadouri de sărbători
Descoperirea terifiantă făcută de o femeie, după ce soțul a murit în vacanța din Cipru! Ce au găsit medicii în corpul bărbatului
Nu trimite cadouri de sărbători înainte să vezi aceste șosete de Crăciun – modelele cele mai cool, oferte și idei care vor aduce zâmbete în familie