Şefa agenţiei americane anti-drog demisionează după ce agenţii săi au participat la orgii plătite de cartelurile de droguri

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Michele Leonhart, şefa Agenţiei americane anti-drog

Michele Leonhart  şefa Agenţiei americane de luptă împotriva drogurilor (Drugs Enforcement Agency, DEA) va demisiona, după ce s-a aflat că agenţi ai agenţiei au participat la orgii în străinătate cu prostituate plătite din banii cartelurilor de droguri, a anunţat marţi ministrul justiţiei al SUA.

Agenţia condusă de  Michele Leonhart a fost vehement criticată după publicarea, în martie, a unui raport al Inspectoratului general al Ministerului Justiţiei, care a dezvăluit că agenţi ai DEA au primit prostituate, bani, arme şi cadouri oneroase din partea cartelurilor de droguri, în timp ce desfăşurau anchete în străinătate.

Raportul a fost realizat după ce s-a dezvăluit că agenţi ai DEA au petrecut seri în compania unor prostituate, în timpul unei călătorii prezidenţiale în Columbia, în 2012. Şapte dintre cei zece agenţi acuzaţi au recunoscut faptele şi au fost sancţionaţi.

Oficiali din cadrul administraţiei Obama au criticat-o de mai mult timp pe Leonhart, o agentă care a făcut istorie în DEA după ce a avansat ca prima femeie la conducerea unui birou de teren. În ultima perioadă ea a înfuriat administraţia, părând să se opună relaxării prevederilor cu privire la consumul de marijuana, în contextul în care mai multe state au legalizat utilizarea acestui drog uşor atât în scopuri medicale, cât şi recreaţionale.

Leonhart a fost criticată dur, recent, pentru rezultate slabe, în cadrul unei audieri în Congres, în urma unui raport al inspectorului general, potrivit căruia agenţi din cadrul DEA au întreţinut relaţii sexuale, în Columbia, cu prostituate plătite de carteluri de droguri. Raportul cita aplicarea unor pedepse uşoare acestor agenţi şi faptul că Leonhart nu ştia ce să facă în acest scandal.

Potrivit presei, Leonhart s-a întâlnit luni cu oficiali de la Departamentul Justiţiei pentru a discuta despre plecarea ei şi interimatul la conducerea agenţiei. Ei sperau să anunţe demisia înaintea preluării conducerii Departamentului de către Loretta Lynch, viitorul procuror general al Statelor Unite, care aşteaptă să fie confirmată în funcţie în Senat miercuri.

Mai multe pentru tine:
Cadouri de Crăciun pentru bărbați care aduc zâmbete: cele mai haioase pijamale și pulovere, sub 100 de lei, care fac sărbătorile memorabile
A plecat din Kenya în căutarea unui trai mai bun în România, însă salariul l-a dezamăgit. Iată în ce țară vrea acum să se mute acum
Top 10 brazi artificiali de Crăciun 2025 cu cele mai bune recenzii și extrareducere de până la 40% pe eMAG. Alege bradul perfect și profită de discounturi
Adio, nuntă regală! Prințul s-a despărțit de iubita pe care tocmai i-o prezentase Prințului Albert de Monaco
Cine sunt, de fapt, Dragoș și Gheorghe Vîlcu, despre care se spune că finanțează din umbră Recorder și Hotnews
Circ total la Bruxelles. Ghiță ciobanul a ajuns în Parlamentul European și protestează împotriva Ursulei: „I-am adus slană” VIDEO
Cadouri de Crăciun 2025 pentru ea – White Luxury Gifts: eleganță, stil, statement și surprize premium sub 100 €
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat
Crăciun 2025: Cele mai bune jucării educative pentru copii – Cadouri care dezvoltă imaginația, inteligența și curiozitatea lor. Investește în viitor
Serialul spectaculos de pe Netflix care domină topul în luna decembrie. Are actrițe de top, o poveste inedită și te ține lipit de televizor
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!