Jeff Bezos a anunţat că va zbura în spaţiu, în iulie, cu fratele său

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Jeff Bezos este una dintre cele mai bogate persoane din lume, averea lui ridicându-se  la peste 186 de miliarde de dolari. Foto Alex Wong/Getty Images

Jeff Bezos a anunţat luni că el şi fratele său, Mark Bezos, vor zbura în spaţiu luna viitoare. „De când aveam cinci ani am visat să călătoresc în spaţiu”, este mesajul postat de Bezos pe Instagram. „Pe 20 iulie voi face această călătorie împreună cu fratele meu”. Fraţii Bezos vor zbura cu prima cursă cu persoane a navei spaţiale New Shepard, construită de Blue Origin, compania de explorare spaţială a lui Jeff Bezos, anunţă BBC.

New Shepard este o rachetă cu şase locuri. Ea va ajunge, în 11 minute, la 60 de mile (95 de kilometri) de Pământ.

Blue Origin a scos la licitaţie un loc în acelaşi zbor. Licitaţia pentru unul dintre cele şase locuri disponibile pe nava spaţială New Shepard a ajuns la 2,8 milioane de dolari, cu aproape 6.000 de participanţi din 143 de ţări, a anunţat compania Blue Origin într-un comunicat, conform Digi24. 

Câştigătorul va merge împreună cu Bezos în călătorie. Suma va fi donată fundaţiei Blue Origin, Club for the Future, a cărei misiune este să inspire generaţiile viitoare să urmeze cariere în ştiinţă, tehnologie, inginerie şi matematică.

Bezos a fondat Blue Origin în 2000 şi a declarat într-un interviu din 2018 că este „cea mai importantă lucrare” a sa. Când Bezos a anunţat în februarie că va renunţa la funcţia de CEO al Amazon, el a spus că Blue Origin este unul dintre proiectele în care se va implica mai mult.

Bezos, care este unul dintre cei mai bogaţi oameni din lume, urmează să renunţe la funcţia de CEO al Amazon la 5 iulie. Potrivit Forbes, averea lui se ridică la peste 186 de miliarde de dolari.

Amazon a cumpărat recent studiourile MGM pentru 8,45 de miliarde de dolari. Bezos mai deţine publicaţia The Washington Post.

Mai multe pentru tine:
România alb-negru: călătorie fascinantă prin hoteluri, stațiuni și vacanțe uitate din anii ’50–’70
Mihai Trăistariu intervine în scandalul burselor: „Unde să lucreze studenții, să facă striptease noaptea?” Mesaj dur pentru guvernanți: „Asta nu mai e carte!”
Un obiect unic pe teritoriul fostei provincii romane Dacia, descoperit la Turda
Vieți ca-n povești? Destinul tulburător al surorilor Guinness: blestemul unei dinastii de aur. Adevărul ascuns despre surorile Guinness
Amal Clooney a îmbrăcat culoarea vedetă a toamnei! Avocata și-a făcut încă o dată celebrul soț extrem de mândru
Femeile care au copilărit în sărăcie poartă adesea aceste accesorii. Ce semnifică?
Eduard, un copil de 10 ani, crescut de bunici și abandonat de părinți, luptă pentru viață! A vomitat sânge și are nevoie de o operație urgentă la inimă. AJUTĂ ȘI TU!
Octavian Ursulescu rupe tăcerea. Ce relație era, de fapt, între Alexandru Arșinel și Stela Popescu? Mulți îi credeau soț și soție: „Un cuplu sudat numai pe scenă”
Alimentul care nu trebuie să lipsească din farfuriile românilor. Dr. Virgiliu Stroescu îl recomandă în fiecare zi: „Ne curăță și ne vindecă tot organismul”
Convorbire telefonică între Putin și Netanyahu. Poziția pe care președintele rus i-a comunicat-o premierului israelian în legătură cu planul lui Trump
Rețetă turcească de salată de vinete cu iaurt și usturoi. E dietetică, delicioasă și sănătoasă