CNN: Articolele noastre despre raportul serviciilor secrete sunt complet diferite de cele publicate de jurnaliştii Buzzfeed

0
Publicat:
Ultima actualizare:

CNN a anunţat miercuri seară că decizia postului de televiziune de a publica un material ”din surse atent verificate” despre documente neautentificate ale agenţiilor de informaţii americane cu privire la Donald Trump este complet diferită de decizia jurnaliştilor Buzzfeed de a publica note lipsite de orice bază.

Anunţul postului de televiziune vine după ce preşedintele-ales a atacat CNN pentru transmiterea de ”ştiri false” şi a explicat că Buzzfeed nu reprezintă altceva decât o ”grămadă de gunoi”, transmite Reuters.

Donald Trump a participat la prima conferinţă de presă din ultimele două luni, în care a refuzat să accepte o întrebare de la reporterul CNN, susţinând că postul de televiziune promovează ”ştiri false”.

De asemenea, preşedintele-ales a atacat extrem de dur publicaţia Buzzfeed, susţinând că site-ul nu reprezintă altceva decât ”o grămadă de gunoi” şi a precizat că jurnaliştii ar trebui să-şi ceară scuze pentru publicarea unui raport compromiţător cu informaţii neautentificate.

”Organizaţia dvs este oribilă”, i-a spus miliardarul republican unui jurnalist Buzzfeed, care a insistat să răspundă la una dintre întrebările sale în cadrul conferinţei de presă de la Trump Tower din Manhattan.

Anterior, purtătorul de cuvânt al preşedintelui-ales a susţinut că decizia jurnaliştilor de a publica raportul cu informaţii neverificate nu reprezintă altceva decât ”o tristă încercare de a obţine mai multe click-uri” pe Buzzfeed.

”Este pur şi simplu scandalos şi iresponsabil ca un blog stângist, care s-a arătat în mod deschis ostil preşedintelui-ales în timpul campaniei, să arunce pe internet informaţii extrem de false şi cu aluzii sexuale cu doar câteva zile înainte de depunerea jurământului”, a explicat purtătorul de cuvânt Spicer.

Jurnaliştii Buzzfeed au publicat dimineaţă un raport a cărui autenticitate nu a putut să fie verificată şi care conţine date despre modul cum agenţiile de spionaj ruse au adunat în ultimii cinci ani informaţii compromiţătoare şi înregistrări de natură sexuală pentru a-l santaja pe Donald Trump.

Se pare că raportul a fost deja prezentat săptămâna trecută de către serviciile secrete americane în cadrul unei întâlniri cu republicanul Donald Trump, precum şi preşedintele Barack Obama.

Acest raport compromiţător a fost redactat de un fost ofiţer al agenţiilor de spionaj ruse, care a precizat că agenţii FSB au reuşit să-l compromită pe miliardarul republican cu activităţile sale de la Moscova şi să adune informaţii esenţiale pentru a-l şantaja pe preşedintele-ales al SUA.

Autorităţile ruse l-au cultivat în ultimii cinci ani pe Donald Trump, după ce au primit ordin direct în acest sens de la preşedintele Vladimir Putin.

Comportamentul lui Donald Trump la Moscova a inclus ”acte sexuale perverse” care au fost aranjate şi monitorizate de către FSB. În acest sens, miliardarul republican a fost filmat în timp ce întreţinea relaţii sexuale cu mai multe prostituate în urmă cu patru ani în hotelul Ritz Carlton din Moscova.

Moscova a colaborat cu reprezentanţii campaniei republicane pentru a transmite informaţii importante despre democrata Hillary Clinton.

FBI anchetează în acest moment veridicitatea informaţiilor incluse în raport, care au fost puse la dispoziţie vara trecută de un fost agent britanic cu o activitate credibilă.

Mai multe pentru tine:
Mirabela Grădinaru, criticată de stiliști pentru că ar fi confundat Sfințirea Catedralei cu o… înmormântare: „Nu apari cu doliu pe cap! Nu ești la funeraliile Reginei Elisabeta!” Ce au spus despre Gigi Becali
Ziua în care Biserica a deschis porțile doar pentru personalități. De ce oamenii de rând n-au avut acces în interior la slujba de sfințire a picturii Catedralei Neamului VIDEO
Cine este regele care avea cel mai bizar fetiș în dormitor. Nu ”ierta” nicio parteneră
Oamenii din Aninoasa trăiesc de aproape 3 ani în containere: „Au zis maxim 3 luni”
Locul magic pe care puțini turiști au șansa să-l viziteze. Ce spun doi români care au ajuns aici: „De departe, locul nostru preferat”
Ciucu face bilanțul promisiunilor nerealizate de foștii primari ai Capitalei: „Rușinea e prea mare ca să promit cai verzi pe pereți”
Cu ce trebuie să dai pe perdele, ca să miroasă ca în camerele de lux ale hotelurilor de 7 stele. Trucul pe care nimeni nu ți-l spune
Radu Mazăre, viață de lux în Madagascar. Cum arată resortul fostului primar al Constanței. Bungalow-uri generoase, cu vedere spre Oceanul Indian
„Repertoriul movilelor de pământ din județul Timiș” - o parte uitată a istoriei Banatului
Ce tranzacții suspecte a descoperit Libra Bank în conturile AUR. Ce plăți s-au făcut către patronul Realitatea PLUS, unde Simion și Georgescu sunt lăudați excesiv
Cea mai puternică rugăciune! Spune-o zilnic şi scapi de orice rău