Biden a semnat o lege privind sprijinirea financiară şi medicală a victimelor misteriosului „sindrom Havana“

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Preşedintele SUA, Joe Biden

Preşedintele american Joe Biden a semnat vineri o lege privind sprijinirea financiară şi medicală a angajaţilor guvernului american victime ale misteriosului "sindrom Havana", informează AFP.

Acest text, susţinut de democraţi şi republicani, "trimite un mesaj clar: avem grijă de oamenii noştri" atunci când ei au fost loviţi de "probleme de sănătate anormale", informează un comunicat al Casei Albe.

Această stare de rău ciudată, care a lovit atât civili cât şi diplomaţi, militari sau agenţi de securitate, i-a lăsat pe unii dintre ei "cu sechele neurologice invalidante", a subliniat preşedintele american.

Nici până în ziua de azi Washingtonul nu a putut face lumină asupra acestui fenomen ce datează din 2016, când primii diplomaţi americani aflaţi la post în Cuba au început să acuze stări de rău.

Cazul a escaladat în 2017, când Donald Trump i-a rechemat pe majoritatea diplomaţilor americani de la Havana. Mai mult de 20 de angajaţi ai guvernului american şi membri ai familiilor lor sunt vizaţi în Cuba între sfârşitul lui 2016 şi luna mai 2018, precum şi diplomaţi canadieni.

În 2018, simptome similare au lovit alţi circa 10 diplomaţi americani în China. Cazuri au fost semnalate succesiv în Germania, Australia, Rusia, Taiwan şi chiar la Washington.

Responsabilul CIA la Viena a fost recent demis din funcţie, acuzat că nu a tratat cu seriozitate cazuri în cadrul echipei sale.

Diplomaţii vizaţi au acuzat diverse stări de rău, printre care probleme de echilibru, de vertij, de coordonare, de mişcare a ochilor, precum şi anxietate, iritabilitate şi ceea ce victimele au caracterizat drept "o ceaţă cognitivă". Au fost diagnosticate leziuni cerebrale.

Potrivit unui raport al Academiei de Ştiinţe a SUA, "energia dirijată de unde radio" este cauza cea mai probabilă a acestor simptome, notează AFP, preluată de agerpres.ro.

Sindromul Havana a apărut pentru prima dată la ambasada SUA din Cuba în 2016. Mai mulţi diplomaţi şi angajaţi ai ambasadei au început să se simtă rău: să-şi piardă temporar auzul sau văzul, ameţeau, aveau alte probleme neurologice. La scurt timp după, boala misterioasă a afectat şi angajaţii ambasadei Canadei la Havana. De atunci, cel puţin 130 de oficiali americani aflaţi în misiuni în întreaga lume au fost afectaţi, 50 dintre ei din CIA.

Într-unul dintre cazuri, un oficial american conducea cu fiul său în vârstă de doi ani într-o ţară cu prezenţă militară rusă crescută. Intrând într-o intersecţie aglomerată, a simţit brusc că parcă urma să îi explodeze capul; fiul său a început să urle şi să plângă. De îndată ce a reuşit să scoată maşina din acea intersecţie, americanul şi fiul său nu au mai simţit nimic. Un alt oficial american staţionat în acelaşi oraş a raportat un incident similar, fără să ştie de celălalt caz. Amândoi se aflaseră în apropierea unei maşini a serviciilor secrete militare ruse.

La Viena au început să se înregistreze cazuri de sindrom Havana de la începutul mandatului lui Joe Biden - capitala austriacă a devenit locul în care au apărut cele mai multe cazuri, după Havana. Până acum s-au înregistrat 20 - aşa că autorităţile austriece au început o anchetă pentru a depista sursa acestor atacuri.

Poliţia germană investighează câteva cazuri ale misteriosului ‘sindrom Havana’, care a afectat în jur de 200 de diplomaţi americani şi membri ai familiilor lor în întreaga lume, semnalate la ambasada SUA la Berlin, informează vineri Reuters.

Poliţia berlineză a declarat că începând din august investighează un ”presupus atac cu armă sonică împotriva angajaţilor ambasadei SUA”, dar a refuzat să ofere informaţii suplimentare.

Mai multe pentru tine:
Cornel Dinu spune ce pensie încasează, după 40 de ani petrecuți la Dinamo: „Asta-i o țară, un stat care nu-și servește locuitorii, fură de la ei”
Cele mai bune 15 vinuri de pe eMAG în 2025: ce aleg românii de sărbători. Transformă mesele de Crăciun și Revelion în momente magice
Dovada că Alessia Pop, câștigătoarea Vocea României, s-a cunoscut cu Theo Rose înainte de a urca pe scena concursului de la PRO TV. Unde au fost cele două
Crăciun regal colorat la Sandringham. Prințesa Kate a ales carourile, iar Regina Camilla roșul
Cadouri de Crăciun pentru el: Top 15 aparate și produse de ras și bărbierit verificate online – alege cadoul care îl va impresiona și răsfăța
Cadouri de Crăciun pentru copii: 25 de hanorace și pulovere festive – de la modele la reducere sub 100 de lei, la cadouri unicat și personalizate
Tricouri de Crăciun pentru copii și familie – Cadouri unice, outfituri cozy și reduceri exclusive eMAG: magia sărbătorilor în casa ta
Ce etnie are Alessia Pop, câștigătoarea de la Vocea României: „Nu pot exprima durerea pe care o simt ...”
Pijamale pentru copii de Crăciun 2025 – cozy și hazlii, la ofertă, majoritatea sub 100 lei, cadouri de la Moșu’ pentru dimineți pline de magie
O companie cunoscută își închide toate cele 17 magazine din România. Au fost anunțate deja lichidări masive de stocuri
Top 20 mașini de spălat și uscătoare 2025 – alege modelul perfect pentru casă și economisește inteligent