Barack Obama, un preşedinte impopular

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Popularitatea lui Barack Obama nu a fost niciodată atât de scăzută ca în prezent, potrivit datelor furnizate de un sondaj publicat marţi care arată că, pentru prima dată în ultimii cinci ani, majoritatea americanilor consideră că preşedintele american nu este onest şi nu merită încrederea lor.

Aproximativ 54% din americani chestionaţi de Institutul de Statistică al Universităţii Quinnpiac nu sunt de acord cu politica dusă de Obama, faţă de 39% care au o opinie favorabilă, relatează AFP.  

În urmă cu o lună, pe 1 octombrie procentele erau încă relativ favorabile preşedintelui american, fiind susţinut de 45% din americani, în timp ce 49% nu-i acordau susţinerea.

Preşedintele republican, George Bush, a devenit, de asemenea, impopular în timpul celui de-al doilea mandat. Principala problema care l-a adus pe Obama în acest punct pare să fie planul său de reformă a sistemului sănătate.

Lansarea iniţiativei-pilot a reformei a dus la pierderea încrederii mai ales în rândul femeilor. Doar 40% din femei sunt de acord cu politica dusă de Obama, în timp ce 51% se opun.

Sondajul realizat de cei de la Quinnpiac arată că majoritatea americanilor sunt pesimişti în ceea ce priveşte consecinţele Obamacare asupra sectorului de sănătate american. Doar 19% dintre cei chestionaţi cred că sistemul de sănătate va cunoaşte o ameliorare, faţă de 43% care au o părere negativă, în timp ce 33% cred că nu va avea loc nicio schimbare.

Sondajul a fost realizat pe un eşantion de 2.545 de persoane din Statele Unite în perioada 6-11 noiembrie, marja de eroare fiind de +/- 1,9 puncte procentuale..

Mai multe pentru tine:
Tânăra de 18 ani care a întors toate scaunele la Vocea României: „Absolut extraordinar!” Cine este Sunamita Beza
Alexandru Ion și Ștefan Floroaica: “Ne-am întors din Asia Express cu multe kilograme în plus... în bagajul vieții”
Cel puțin 6 morți și 25 de persoane spitalizate după ce au mâncat acest preparat la restaurant
Black Friday 2025, o oportunitate pentru doamnele care vor să arate bine. Top 3 cele mai bune produse pentru ten, apreciate de clienți
Top 5 bestselleruri internaționale 2025 și titluri bonus – Descoperă-le și comandă-le acum pentru serile de iarnă și cadouri de sărbători
„Noi i-am pus cruce!” Cum a ajuns să arate una dintre cele mai populare stațiuni balneare din România. Dan Negru: „Când eram copil veneam cu ai mei”
Ce i-a provocat unei jurnaliste cancer intestinal la 44 de ani? Nu fuma, nu bea și avea o greutate normală
Black Friday 2025. Reduceri mari la încălţăminte și electrocasnice
Scandal de pomină pe „Hai-Hui”, numele emisiunii Marinei Almășan, de la TVR 2. Ce acuzații i se aduc: „Nu e o invenție a TVR”. Replica vedetei: „N-a furat nimeni de la nimeni!”
Black Friday 2025: Cele mai apreciate parfumuri de damă în România – Top recenzii clienți. Idei de cadouri pentru sărbători
Adevărul despre relația din spatele scenei dintre Angela Similea și „Prințul șlagărelor”. Fiul compozitorului Marcel Dragomir rupe tăcerea: „Ea era ca pe un piedestal!” Ultimele lui cuvinte