Alegeri SUA 2016: Republicanul Donald Trump, nevoit să răspundă unor acuzaţii privind o fraudă de milioane de dolari

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Un tribunal din statul New York a admis o cerere privind o acuzaţie de fraudă de milioane de dolari depusă împotriva Universităţii Trump de către procurorul general al acestui stat, relatează Reuters.

Decizia, luată marţi, aduce cazul mai aproape de un proces în instanţă.

Cererea este parte a unui proces în care Donald Trump, favorit la nominalizarea din partea Partidului Republican pentru intrarea în cursa prezidenţială, şi fosta sa entitate comercială sunt acuzaţi de înşelarea a mii de oameni, care au plătit fiecare până la 35.000 de dolari pentru a învăţa despre strategiile de investiţii ale magnatului din domeniul imobiliarelor.

De altfel, Universitatea Trump, pe care Trump a prezidat-o, a devenit o ţintă a rivalilor miliardarului în lupta pentru nominalizarea republicană, pe acest subiect punând accent în special senatorul de Florida Marco Rubio.

În acest dosar, deschis în 2013 de procurorul general Eric Schneiderman, sunt cerute despăgubiri de 40 de milioane de dolari plus penalităţi şi alte costuri, potrivit biroului procurorului. 

„Decizia este o victorie clară în efortul nostru de a-i trage la răspundere pe Donald Trump şi Universitatea Trump pentru fraudarea a mii de studenţi“, a precizat Schneiderman.

Imediat, consilierul general al Organizaţiei Trump, Alan Garten, a anunţat că va face recurs, afirmând că procesul este „motivat politic “, în contextul în care Schneiderman este democrat.

„Considerăm că toate aceste cereri nu au nicio valoare şi nicio bază“, a afirmat Garten. 

„98% dintre cei care au participat la aceste programe au completat chestionare în care au acordat programelor cele mai mari note“, a mai spus el. 

În acest timp, în statul California se află în pronunţare deciziile în mai multe plângeri similare înainte de foşti studenţi ai Universităţii Trump. 

Senatorul de Florida Marco Rubio, care l-a atacat pe Trump cu privire la acest subiect în dezbaterea republicană de săptămâna trecută, a menţionat, marţi, decizia instanţei din New York la un miting electoral ce a avut loc în Minneapolis. 

Rubio a afirmat că unii dintre studenţi au fost nevoiţi să facă împrumuturi mari pentru a-şi achita cursurile la Universitatea Trump.

„Unii au absolvit, alţii nu, dar, la final, singurul lucru pe care îl primeai era o hârtie fără nicio valoare şi o poză cu Donald Trump“, a afirmat Rubio.

„Este un caz de fraudă şi este scandalos“, a adăugat el. „Ceea ce le-a făcut acestor oameni este ceea ce le face americanilor acum“, a declarat senatorul de Florida.

În cadrul dezbaterii republicane, Trump îi spusese lui Rubio că a câştigat majoritatea proceselor în care era implicată Universitatea Trump.

Decizia curţii de apel din statul New York vine în contextul în care un judecător din Manhattan a stabilit deja că universitatea lui Trump este vinovată de funcţionare ilegală în statul New York, neavând licenţă. 

De altfel, autorităţile l-au notificat pe Trump în 2005 că încalcă legea educaţiei prin folosirea termenului de „universitate“ pentru o instituţie neacreditată. 

În 2010, Universitatea Trump şi-a schimbat denumirea în Iniţiativa Antreprenorială Trump (Trump Entrepreneur Initiative), iar ulterior, în acelaşi an, a înştiinţat Departamentul pentru Educaţie al statului New York cu privire la faptul că şi-a încetat operaţiunile.

Mai multe pentru tine:
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!
Cine sunt, de fapt, Dragoș și Gheorghe Vîlcu, despre care se spune că finanțează din umbră Recorder și Hotnews
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat
Ce nu știai despre Raluca Moroșanu, judecătoarea care a înfruntat-o pe șefa Curții de Apel București, Liana Nicoleta Arsenie
Top 10 brazi artificiali de Crăciun 2025 cu cele mai bune recenzii și extrareducere de până la 40% pe eMAG. Alege bradul perfect și profită de discounturi
Cel mai emoționant moment din semifinalele Vocea României 2025. Tânăra care i-a făcut să plângă pe Horia Brenciu și Theo Rose: „Ești un test pentru noi”
Adio, nuntă regală! Prințul s-a despărțit de iubita pe care tocmai i-o prezentase Prințului Albert de Monaco
Cadouri de Crăciun pentru bărbați care aduc zâmbete: cele mai haioase pijamale și pulovere, sub 100 de lei, care fac sărbătorile memorabile
A plecat din Kenya în căutarea unui trai mai bun în România, însă salariul l-a dezamăgit. Iată în ce țară vrea acum să se mute acum
Cadouri de Crăciun 2025 pentru ea – White Luxury Gifts: eleganță, stil, statement și surprize premium sub 100 €
Crăciun 2025: Cele mai bune jucării educative pentru copii – Cadouri care dezvoltă imaginația, inteligența și curiozitatea lor. Investește în viitor