Administraţia Trump reinstituie toate sancţiunile împotriva Iranului

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Administraţia Trump reinstituie toate sancţiunile împotriva Iranului, suspendate prin acordul nuclear din 2015, scrie BBC. Casa Albă a comunicat că acestea sunt „cele mai dure sancţiuni impuse vreodată Iranului” şi că au ca ţintă sectorul energetic, precum şi sectoarele transporturilor şi bancare.

Totuşi, opt ţări nu vor fi penalizate de SUA dacă vor continua să importe petrol din Iran.

„Sancţiunile vin”, a scris preşedintele american, Donald Trump, pe Twitter după anunţul de vineri.

SUA a reimpus sancţiunile gradual după ce s-a retras din acordul nuclear semnat în 2015 cu Iranul, dar analiştii susţin că această mişcare este cea mai importantă pentru că vizează cele mai importante sectoare ale economiei iraniene.

Un purtător de cuvânt al Ministerului de Externe al Iranului a declarat că Iranul nu este îngrijorat de aceste măsuri.

Conform acordului din 2015, Iranul şi-a limitat activităţile nucleare la schimb cu ridicarea sancţiunilor.

Barack Obama, fostul preşedinte american, a argumentat că acordul va opri Iranul din a-şi dezvolta armele nucleare.

Din acordul din 2015 mai fac parte Marea Britanie, Franţa, Germania, Rusia şi China, ele respectând în continuare tratatul şi informând că vor crea o nouă metodă de plată pentru a continua comerţul cu Iranul şi să evite sancţiunile Statelor Unite.

Trump argumentează că termenii acordului sunt inacceptabili şi că nu a oprit Iranul din a-şi dezvolta un program nuclear şi să intervină în ţările vecine, precum Siria sau Yemen. Iranul l-a acuzat pe Trump că a creat un „război psihologic”.

Pe lista de sancţiuni vor fi trecute numele a peste 700 de persoane fizice, entităţi, vase şi aeronave inclusiv bănci importante, exportatori de petrol şi companii de transport.

Mike Pompeo, Secretarul de Stat american, a declarat că sancţiunile au ca scop „schimbarea fundamentală a comportamentului” Iranului.

El a declarat că există 12 cereri pe care Iranul trebuie să le îndeplinească pentru a fi ridicate sancţiunile. Printre acestea se află şi încheierea susţinerii faţă de terorism şi a intervenţiei militare din Siria precum şi oprirea totală a dezvoltării de arme nucleare.

Pompeo a explicat că unele ţări nu vor putea să îşi oprească importurile de petrol iranian imediat şi acestea au fost exceptat cu condiţia că le vor reduce şi în final, le vor opri complet.

Printre cele opt ţări exceptate se află Italia, India, Japonia şi Coreea de Sud, conform Associated Press. De asemenea, conform Reuters şi Turcia este exceptată.

Mai multe pentru tine:
Cele mai bune 15 vinuri de pe eMAG în 2025: ce aleg românii de sărbători. Transformă mesele de Crăciun și Revelion în momente magice
Cadouri de Crăciun pentru el: Top 15 aparate și produse de ras și bărbierit verificate online – alege cadoul care îl va impresiona și răsfăța
Pijamale pentru copii de Crăciun 2025 – cozy și hazlii, la ofertă, majoritatea sub 100 lei, cadouri de la Moșu’ pentru dimineți pline de magie
Mesajul de Crăciun al lui Dragoș Dolănescu pentru fratele lui și Maria Ciobanu: „Tata ar fi fericit în Cer dacă...” Cum petrece în Costa Rica: „Nu vor lipsi sărmăluțele”
Cadouri de Crăciun pentru copii: 25 de hanorace și pulovere festive – de la modele la reducere sub 100 de lei, la cadouri unicat și personalizate
Top 20 mașini de spălat și uscătoare 2025 – alege modelul perfect pentru casă și economisește inteligent
Charlotte, steaua Crăciunului regal. Superba prințesă de 10 ani a fost în centrul atenției la Sandringham
Tricouri de Crăciun pentru copii și familie – Cadouri unice, outfituri cozy și reduceri exclusive eMAG: magia sărbătorilor în casa ta
De ce a plecat, de fapt, Theo Rose de la Vocea României: „Anul ăsta, show-ul se oprește pentru mine”
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Ce etnie are Alessia Pop, câștigătoarea de la Vocea României: „Nu pot exprima durerea pe care o simt ...”