Video Moment penibil pentru Putin. Dictatorul rus s-a bâlbâit încercând să pronunțe numele lui Erdogan, la summitul BRICS

0
Publicat:

Un moment jenant a avut loc la summit-ul BRICS atunci când președintele Rusiei, Vladimir Putin, s-a încurcat, încercând să pronunțe numele președintelui Turciei,  Recep Tayyip Erdogan, scrie Dialog.ua.

Putin s-a bâlbâit încercând să pronunțe numele lui Erdogan/FOTO: X

Incidentul, surprins live și devenit viral pe internet, îl arată pe președintele rus care se bâlbâie atunci când îl introduce pe președintele turc înaintea discursului său. Putin, care a împlinit 72 de ani la începutul lunii, a arătat tot mai multe semne cum că ar avea probleme la nivel cognitiv.

„Are cuvântul președintele Republicii Turcia, Recep Ercagan... Recep Tayyip... Ercagan..., Erdogan ,”, a spus președintele.

Nu ar fi prima dată când Putin se încurcă în pronunțarea numelor liderilor, adesea greșind în numele președintelui Kazahstanului, Kassym-Jomart Tokayev.

Potrivit neurologilor, dificultatea pronunțării cuvintelor poate fi un semn al bolii Parkinson, boli neurodegenerative sau cerebrale. De asemenea, poate fi vorba de tipuri demență, tulburări de memorie, procesarea lentă a informațiilor și dificultăți în găsirea cuvintelor.

Summitul BRICS a adunat în orașul Kazan aproximativ 20 de lideri ai statelor membre, printre care președintele Chinei Xi Jinping şi premierul indian Narendra Modi. Unul din obiectivele întâlnirii l-a reprezentat găsirea unor modalități de scădere a numărului tranzacțiilor în dolari. Astfel, sancțiunile impuse de SUA devin din ce în ce mai nesemnificative.

Totuși, s-a recomandat participanților la summit să aibă la ei bani cash, în special dolari și euro, întrucât sunt singurele valute pe care le pot schimba liber în ruble la majoritatea băncilor din Rusia.

Potrivit unei declarații a președintelui rus, 30 de țări noi vor să adere la BRICS. Anul acesta, au aderat deja Iran, Egipt, Etiopia şi Emiratele Arabe Unite.

Ar fi, fără îndoială, greşit să ignorăm interesul fără precedent al ţărilor din Sudul Global şi din Est de a-şi consolida contactele cu BRICS", a afirmat preşedintele Putin.  

Deși blocul de state se dorește a fi o alternativă a organizațiilor occidentale, ar putea să eșueze datorită disputelor interne, potrivit Business Insider. De asemenea, există o competiție între președintele Rusiei și cel al Chinei privind cine conduce Sudul global, chiar dacă Putin și Xi Jinping promit o colaborare strânsă pentru o ordine globală corectă, scrie Le Figaro.

Mai multe pentru tine:
Descoperire fantastică. Organul care produce aproape toată serotonina din corp. Nu e creierul. Din cauza asta ne îmbolnăvim de anxietate și depresie
Gestul răvășitor al lui Eugen Cristea, la 7 luni de la decesul soției: „Îi simt prezența în casă, mai pun o farfurie pe masa de Crăciun”. Cine îi alină suferința?
Nu rata cele mai dulci cadouri pentru copii de Moș Nicolae și Crăciun 2025 – Pachete festive, reduceri eMAG și surprize sub 50 de lei
Crima pasională din Ploiești. Viața medicului Roxana Călin după ce a ucis-o pe soția amantului. S-a recăsătorit cu un bărbat din domeniul juridic și călătorește de la Monaco în toată lumea
Sărbători fără balonare, indigestie sau reflux: Top remedii naturale și cel mai puternic antioxidant românesc care-ți dau energie și digestie perfecte
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!
Motivul halucinant pentru care Emmanuel Macron a apărut cu pantofi cu două numere mai mari. Imaginile sunt reale și au încins Internetul
Top 10 brazi artificiali de Crăciun 2025 cu cele mai bune recenzii și extrareducere de până la 40% pe eMAG. Alege bradul perfect și profită de discounturi
Top of the Top Hervis Sport 2025/2026: Oferte iarnă, produse Top Seller și reduceri 20% de neratat
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat