Moartea şefului grupului Total, investigată de omul care anchetat şi prăbuşirea avionului preşedintelui polonez Lech Kaczynski

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Mihail Gurevici a fost însărcinat să investigheze accidentul de pe aeroportul Vnukovo din Moscova în care şi-a pierdut viaţa preşedintele companiei petroliere franceze Total, Christophe de Margerie. Gurevici s-a ocupat şi cu elucidarea împrejurărilor prăbuşirii avionului preşedintelui polonez, Lech Kaczynski, în aprilie 2010.

Siguranţa zborurilor este verificată de angajaţi de la Procuratura Generală, Serviciul Federal de Securitate şi Serviciul Federal de Pază din Federaţia Rusă.

Comisia care se ocupă cu investigarea accidentului a început să extragă datele din înregistratoarele de bord, a anunţat Serghei Zaiko, vicepreşedintele Comitetului interstatal de aviaţie. Experţi ruşi şi cei francezi lucrează la stabilirea cauzei accidentului aviatic.

Accidentul aviatic în care şi-a pierdut viaţa şeful grupului petrolier francez Total, împreună cu alţi trei membri ai echipajului avionului Falcon a avut loc în noaptea de luni spre marţi pe aeroportul Vnukovo din Moscova după o coliziune cu o maşină de deszăpezire. Şoferul de pe maşină a declarat că nu a văzut că a intrat pe traiectoria aeronavei.

Mai multe pentru tine:
Artistul internațional care nu și-a mai văzut de trei ani copilul diagnosticat cu autism, născut din relația cu o româncă. Dezvăluiri uluitoare despre ultima lor întâlnire! „Copilul striga la ușă disperat: Tati, tati!”
Câți ani de închisoare riscă Artanu, pentru agresiune sexuală?! Îndemnul avocatei Dalina Terzi pentru victimă: „Fetelor le e rușine, cedează psihic”
Ce nu s-a văzut la sfințirea Catedralei! Becali a pupat mătăniile, Băsescu a pupat blondele
Hemoragie post-partum tratată în Germania. „Fiecare minut pierdut scade dramatic șansa la viață”
Ce tranzacții suspecte a descoperit Libra Bank în conturile AUR. Ce plăți s-au făcut către patronul Realitatea PLUS, unde Simion și Georgescu sunt lăudați excesiv
Un stâlp sculptat cu un chip uman, vechi de 11.000 de ani, descoperit de arheologi
Mama măsura XS, fiicele cu siluete... lumești. Regina Letizia, superbă, dar îngrijorător de slabă la Premiile Prințesa de Asturia
Nu i-a citit niciodată fiicei „Cenușăreasa”, iar acum a interzis complet internetul în casă!
Radu Mazăre, viață de lux în Madagascar. Cum arată resortul fostului primar al Constanței. Bungalow-uri generoase, cu vedere spre Oceanul Indian
Ziua în care Biserica a deschis porțile doar pentru bogați și personalități. De ce oamenii de rând n-au avut acces în interior la slujba de sfințire a picturii Catedralei Neamului VIDEO
Ținutul cetăților dacice, trezit de șuierul mocăniței din 1917. Georg Hocevar a restaurat o bucată din calea ferată din munți