Trei poliţişti din Străşeni vor sta la închisoare pentru încercarea de a lua o mită de 2.000 de euro

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Poliţiştii vor sta după gratii timp de trei şi şase ani FOTO:Adevărul

La insistenţa procurorilor, trei poliţişti din Străşeni, învinuiţi de corupere pasivă şi depăşirea atribuţiilor de serviciu, au fost condamnaţi recent la pedepse reale cu închisoare, după ce, în anul 2012, judecătoria raională îi achitase din lipsa faptei infracţiunii.

Procurorii au considerat achitarea inculpaţilor ca fiind nefondată şi au contestat sentinţa, solicitînd condamnarea la pedepse privative de libertate pentru cei trei poliţişti.

Potrivit Direcţiei judiciare a Procuraturii Generale, în cadrul urmăririi penale, procurorii au constatat că, în dimineaţa zilei de 6 ianuarie 2012, inculpaţii, care activau în cadrul Comisariatului de Poliţie Străşeni, au descoperit în casa unui bărbat din satul Roşcana, patru arme de foc şi muniţii deţinute ilegal. Peste câteva zile, poliţiştii i-au spus bărbatului că, în schimbul a 2.000 de euro, aceştia ar putea muşamaliza cazul deţinerii ilegale a armelor şi muniţiilor.

Comportamentul poliţiştilor a fost, însă, denunţat de către bărbat la Procuratura Anticorupţie, care a demarat investigaţii pe acest caz. Astfel, pe 13 ianuarie, când declarantul fusese citat la sediul Comisariatului raional de Poliţie, procurorii şi ofiţerii anticorupţie i-au oferit tehnică specială pentru a înregistra preluarea banilor. Pentru a se convinge că bărbatul nu are asupra sa tehnică de înregistrare audio-video, inculpaţii l-au percheziţionat ilegal, l-au dezbrăcat şi insultat.

După punerea persoanelor sub învinuire, Procuratura Anticorupţie a înaintat un demers pe numele ministrului de Interne privind suspendarea provizorie din funcţie a celor trei, însă solicitării procurorilor nu i s-a dat curs.

Recent, prin decizia Colegiului penal al Curţii de Apel Chişinău, apelul procurorului a fost admis, iar poliţiştii au fost recunoscuţi vinovaţi şi condamnaţi. Doi dintre aceştia au primit cîte şase ani de închisoare, amenzi a câte 20.000 de lei şi privaţi de dreptul de a activa în organele Ministerului de Interne timp de patru ani, iar colegul lor s-a ales cu trei ani închisoare, cu privarea de dreptul de a activa în MAI timp de trei ani.
 

Mai multe pentru tine:
A plecat din Kenya în căutarea unui trai mai bun în România, însă salariul l-a dezamăgit. Iată în ce țară vrea acum să se mute acum
Crăciun 2025: Cele mai bune jucării educative pentru copii – Cadouri care dezvoltă imaginația, inteligența și curiozitatea lor. Investește în viitor
Cine sunt, de fapt, Dragoș și Gheorghe Vîlcu, despre care se spune că finanțează din umbră Recorder și Hotnews
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!
Cadouri de Crăciun pentru bărbați care aduc zâmbete: cele mai haioase pijamale și pulovere, sub 100 de lei, care fac sărbătorile memorabile
Ce nu știai despre Raluca Moroșanu, judecătoarea care a înfruntat-o pe șefa Curții de Apel București, Liana Nicoleta Arsenie
Cel mai emoționant moment din semifinalele Vocea României 2025. Tânăra care i-a făcut să plângă pe Horia Brenciu și Theo Rose: „Ești un test pentru noi”
Adio, nuntă regală! Prințul s-a despărțit de iubita pe care tocmai i-o prezentase Prințului Albert de Monaco
Cadouri de Crăciun 2025 pentru ea – White Luxury Gifts: eleganță, stil, statement și surprize premium sub 100 €
Top 10 brazi artificiali de Crăciun 2025 cu cele mai bune recenzii și extrareducere de până la 40% pe eMAG. Alege bradul perfect și profită de discounturi
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat