Primarul general al orașului București, Sorin Oprescu, prezent la Hramul Chișinăului

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Vlad Filat, alături de Sorin Oprescu și delegația din România

Printre cele 33 de delegații așteptate la Ziua Orașului se numară și oaspetii din România, în frunte cu primarul Bucureștiului, Sorin Oprescu. Acesta a felicitat astăzi chișinăuienii, mărturisind că, de fiecare dată când vine aici, se simte ca acasă.

„Vă iubim și vă respectăm. E greu pentru toată lumea, dar vreau să știți că aveți în apropiere brațe deschise pentru tot ceea ce faceți, noi avem același drum și aceleași dorințe. Aici la Chișinău, mă simt ca acasă", a spus Sorin Oprescu.

În cadrul aceleiași vizite, edilul de peste Prut a avut o întrevedere cu prim-ministrul Vlad Filat, discutând despre inițierea mai multor parteneriate publice-private, atât în Capitală, cât şi pe întreg teritoriul ţării. „Avem instrumentariul necesar şi dorinţa de a face schimbări în bine, care să fie resimţite de locuitorii Republicii Moldova", a spus Vlad Filat.

Oficialul de la București a menţionat că problemele cu care se confruntă capitala Republicii Moldova sînt similare celor din Bucureşti şi a exprimat disponibilitatea de a acorda asistenţă Primăriei capitalei în vederea soluţionării mai multor probleme ce ţin de infrastructura oraşului.

De asemenea, primarul de Bucureşti a spus că s-a decis acordarea de suport în vederea amenajării unui parc în municipiul Chişinău.

Tot astăzi, Sorin Oprescu s-a întâlnit și cu președintele interimar al Moldovei, Marian Lupu. Acesta a apreciat vizita la Chișinău a primarului general al Bucureștiului, în contextul unei avansări în cadrul consolidării și dezvoltării relațiilor de colaborare la nivelul celor două municipii.

Șeful interimar al statului a specificat că este un proces deosebit de important pentru noi, deoarece Bucureștiul dispune de o experiență foarte bună în cadrul a diverse proiecte economice. Aici este evident interesul municipiului Chișinău pentru a prelua și a aplica această experiență.

Mai multe pentru tine:
O companie cunoscută își închide toate cele 17 magazine din România. Au fost anunțate deja lichidări masive de stocuri
Cadouri de Crăciun pentru el: Top 15 aparate și produse de ras și bărbierit verificate online – alege cadoul care îl va impresiona și răsfăța
Top 20 mașini de spălat și uscătoare 2025 – alege modelul perfect pentru casă și economisește inteligent
Cadouri de Crăciun pentru copii: 25 de hanorace și pulovere festive – de la modele la reducere sub 100 de lei, la cadouri unicat și personalizate
Tricouri de Crăciun pentru copii și familie – Cadouri unice, outfituri cozy și reduceri exclusive eMAG: magia sărbătorilor în casa ta
Crăciun regal colorat la Sandringham. Prințesa Kate a ales carourile, iar Regina Camilla roșul
Cele mai bune 15 vinuri de pe eMAG în 2025: ce aleg românii de sărbători. Transformă mesele de Crăciun și Revelion în momente magice
Cornel Dinu spune ce pensie încasează, după 40 de ani petrecuți la Dinamo: „Asta-i o țară, un stat care nu-și servește locuitorii, fură de la ei”
Dovada că Alessia Pop, câștigătoarea Vocea României, s-a cunoscut cu Theo Rose înainte de a urca pe scena concursului de la PRO TV. Unde au fost cele două
Pijamale pentru copii de Crăciun 2025 – cozy și hazlii, la ofertă, majoritatea sub 100 lei, cadouri de la Moșu’ pentru dimineți pline de magie
Ce etnie are Alessia Pop, câștigătoarea de la Vocea României: „Nu pot exprima durerea pe care o simt ...”