Primarii din republică: Banii se repartizează în funcţie de culoarea politică

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Câteva sute de primari şi preşedinţi de raioane protestează din această dimineaţă în faţa Guvernului. Ei cer salarii mai mari şi repartizarea corectă a banilor publici.

Protestul a început în această dimineaţă. Primarii sunt nemulţumiţi de condiţiile în care sunt nevoiţi să muncească şi de salariile prea mici.

„Noi, primarii, începem lucrul la şase dimineaţa. Timp de 13 ani am fost în concediu doar de trei ori. Eu înmormântez, eu repar drumurile, eu le explic oamenilor de ce le-a fost refuzat ajutorul social. Şi pentru efortul depus sunt răsplătit cu 2.800 de lei. Iată care este investiţia de la centru în autorităţile locale“, se plânge Vladimir Medoni, primarul comunei Hârtop, raionul Cimişlia.

Edilii afirmă că se confruntă şi cu alte probleme, mult mai mari decât lipsurile financiare. „Presiunile administrative şi politice vin din toate părţile, indiferent din ce partid face parte primarul. Este o presiune psihologică greu de suportat“, precizează directorul executiv al Congresului Autorităţilor Locale din Moldova, Viorel Furdui.

„Toţi primarii cunosc cum se distribuie banii, nu aşa cum ar trebui, ci după culoarea politică. Luptăm ca banii să nu fie distribuiţi de la Guvern către Consiliile Raionale, ci direct la Primărie“, a declarat primarul comunei Ghindeşti, din raionul Floreşti, Gheorghe Falcă, transmite publika.md.

Protestul va dura până la ora 13:00.

Mai multe pentru tine:
Sărbători fără balonare, indigestie sau reflux: Top remedii naturale și cel mai puternic antioxidant românesc care-ți dau energie și digestie perfecte
Nu rata cele mai dulci cadouri pentru copii de Moș Nicolae și Crăciun 2025 – Pachete festive, reduceri eMAG și surprize sub 50 de lei
Top of the Top Hervis Sport 2025/2026: Oferte iarnă, produse Top Seller și reduceri 20% de neratat
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat
Crima pasională din Ploiești. Viața medicului Roxana Călin după ce a ucis-o pe soția amantului. S-a recăsătorit cu un bărbat din domeniul juridic și călătorește de la Monaco în toată lumea
O fată de 15 ani, violată de alți doi adolescenți. Înregistrarea video cu momentul răpirii fost făcută publică
Top 10 brazi artificiali de Crăciun 2025 cu cele mai bune recenzii și extrareducere de până la 40% pe eMAG. Alege bradul perfect și profită de discounturi
Motivul halucinant pentru care Emmanuel Macron a apărut cu pantofi cu două numere mai mari. Imaginile sunt reale și au încins Internetul
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Gestul răvășitor al lui Eugen Cristea, la 7 luni de la decesul soției: „Îi simt prezența în casă, mai pun o farfurie pe masa de Crăciun”. Cine îi alină suferința?