Percheziţii la Direcţia Transporturi şi cea Juridică a Primăriei Chişinău. Şefii celor două direcţii sunt bănuiţi de neglijenţă în serviciu

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Percheziţiile la cele două direcţii ale Primăriei sunt în plină desfăşurare Foto: Adevărul

Mai multe echipaje de poliţie au descins astăzi în birourile Direcţiei Transport şi a celei Juridice din cadrul Primăriei Capitalei. Percheziţiile au loc în contextul unui dosar penal deschis pentru neglijenţă în serviciu.

Potrivit ofiţerului de presă al Direcţiei de Poliţie Chişinău, Adrian Jovmir, în acest dosar sunt vizaţi factorii de decizie ai celor două direcţii, care au închiriat pasajele subterane din Capitală mai multor agenţi economici, fără să le mai prelungească contractele. 

„Propunerile de prelungire a contractelor de arendă cu agenţii economici din pasajele subterane n-au fost incluse în ordinea de zi a Primăriei şi suspectăm că responsabilii din direcţiile vizate au permis ilegal desfăşurarea activităţilor comerciale în spaţiile cu pricina. Verificăm dacă acei agenţi economici au înaintat cereri de prelungire a contractelor. Deocamdată nimeni n-a fost reţinut“, a mai spus Jovmir.

Şefii celor două direcţii au refuzat să vorbească despre mobilul percheziţiilor de astăzi. „Percheziţiile continuă. Nu ştiu să fi fost ridicate careva documente sau să fi fost reţinute persoane din cele două direcţii. În unele situaţii există careva suspiciuni, dar în cele mai multe cazuri nu înţeleg sensul acestor percheziţii. Pur şi simplu organele de anchetă ne-ar fi putut solicita actele care le interesează“, a comentat viceprimarul Nistor Grozavu.

Mai multe pentru tine:
I-a donat propriul rinichi, dar n-a fost invitată la nunta Selenei Gomez. Cum explică donatoarea trădarea
Momentul fenomenal în care Ianis Hagi salvează echipa Națională a României
Sute de monede antice din aur și argint, descoperite într-o locație secretă
„Am rămas în chiloți!” Momentul terifiant trăit de un român celebru pe cel mai înspăimântător aeroport din Europa
Românii care au vizitat una dintre cele mai izolate și ieftine țări din lume. Ce i-a impresionat cel mai mult: „Un gest simplu, dar cu o semnificație profundă”
Eduard, băiețelul care a unit un oraș întreg. „Am stat patru ore cu sute de oameni la Centrul de Transfuzie, să donăm sânge”
Drama Cameliei Mitoșeru, la 74 de ani: „Am suferit o nouă operație pe creier”. Fiul Mihai Mitoșeru n-o scapă din ochi: „Mă răsfață, e sufletul meu”
Liceele din Slatina, dotate cu defibrilatoare. „Spune ce să faci, când să faci, cum să faci. Important este să aveți curaj”
Eduard, un copil de 10 ani, crescut de bunici și abandonat de părinți, luptă pentru viață! A vomitat sânge și are nevoie de o operație urgentă la inimă. AJUTĂ ȘI TU!
Prințesa Rajwa a dus moda din Iordania la Palatul Elysée din Paris! Întâlnire istorică cu Brigitte și Emmanuel Macron
Cauza morții bateristului Marius Keseri de la Direcția 5. Prietenii rup tăcerea. „Boala cumplită îl schimbase, nu-l mai recunoșteai. Venea la biserică să se roage”. Ultimele fotografii