Judecătoria Buiucani obligă partidul lui Petrenco să demonteze corturile din strada Bulgară. „Nu noi le-am instalat”

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Protestatarii au isntalat corturi pe strada Bulgară FOTO Alexandru Tarlev

Partidul „Casa Noastră-Moldova”, condus de fostul deputat comunist Grigore Petrenco, este obligat să demonteze corturile şi alte instalaţii din strada Bulgară din Chişinău, acolo unde se desfăşoară de câteva zile un protest împotriva măririi tarifelor la gazele naturale şi electricitate.

Manifestanţii îl acuză, totodată, pe vicepreşedintele Partidului Democrat, Vladimir Plahotniuc, care, potrivit acestora, ar fi singurul câştigător al majorării tarifelor. Aceştia mai scandează lozinci anticorupţie. De câteva zile, protestul care are loc pe strada Bulgară din Chişinău, în faţa blocului în care locuieşte deputatul democrat, s-a transformat într-un „Orăşel al libertăţii”, aşa cum l-au numit „locuitorii” acestuia.

Protestele au început pe 22 iulie şi s-au desfăşurat în fiecare zi. Pe 24 iulie, un grup de 60 de persoane, în frunte cu reprezentanţii partidului „Casa Noastră-Moldova” şi ai Mişcării Antifa, Grigore Petrenco, Pavel Grigorciuk, Alexandru Roşco, Mihail Amerberg şi Vitalie Voznoi, au protestat în faţa sediului ANRE, după care au mărşăluit spre sediul hotelului Nobil, apoi - spre locuinţa lui Plahotniuc, în faţa căreia au montat corturi. Potrivit Primăriei mun. Chişinău, „întrunirile nu au fost declarate în modul stabilit de Legea cu privire la întruniri”.

Între timp, au avut loc mai multe altercaţii cu poliţiştii, iar două echipe de jurnalişti - a postului Jurnal TV şi Omega - au fost atacate de persoane necunoscute. Mai multe ONG-uri de media i-au cerut lui Oleg Balan, ministru în exerciţiu de Interne, să explice de ce „subalternii săi au preferat să privească pasiv scenele de agresare a jurnaliştilor, în loc să le asigure protecţia necesară”.

Răspunsul lui Balan pentru Petrenco: „Unii politicieni îşi fac reclamă pe buna imagine a MAI”

Astfel, autorităţile locale au cerut interzicerea desfăşurării întrunirilor sub formă de protest din strada Bulgară, 41, cu demontarea forţată a corturilor. Primăria a argumentat prin faptul că pe acea stradă „locuieşte preşedintele Parlamentului, Andrian Candu, persoană beneficiar de protecţie de stat. Mai mult ca atât, acţiunile de protest sunt desfăşurate în adiacentul blocurilor locative, creând deranjamentul locatarilor, pe parcursul nopţii fiind efectuate 5 apeluri la serviciul specializat de reacţionare operativă 902”.

Pe strada Bulgară din Chişinău s-a aprins flacăra revoluţiei

Astăzi, 29 iulie, Judecătoria Buiucani a satisfăcut cererea autorităţilor locale. Astfel, partidului politic „Casa Noastră Moldova” i se interzice să desfăşoare manifestaţii de protest pe strada Bulgară, 41. Totodată, formaţiunea este obligată să  demonteze corturile şi alte construcţii improvizate.

Potrivit avocatului lui Petrenco, decizia va fi atacată a Curtea de Apel Chişinău. La rândul său, fostul deputat comunist afirmă că nu partidul său este organizatorul protestelor, ci „persoanele fizice”. „Cum poţi să obligi partidul să demonteze ceea ce nu-i aparţine? Partidul nici nu are de gând să demonteze „Orăşelul libertăţii”. El nu aparţine formaţiunii, ci oamenilor, a celor care vin zi de zi să-şi exprime protestul faţă de deciziile autorităţilor”, afirmă Petrenco.

Mai multe pentru tine:
Pijamale pentru copii de Crăciun 2025 – cozy și hazlii, la ofertă, majoritatea sub 100 lei, cadouri de la Moșu’ pentru dimineți pline de magie
Tricouri de Crăciun pentru copii și familie – Cadouri unice, outfituri cozy și reduceri exclusive eMAG: magia sărbătorilor în casa ta
Cornel Dinu spune ce pensie încasează, după 40 de ani petrecuți la Dinamo: „Asta-i o țară, un stat care nu-și servește locuitorii, fură de la ei”
Ce etnie are Alessia Pop, câștigătoarea de la Vocea României: „Nu pot exprima durerea pe care o simt ...”
Top 20 mașini de spălat și uscătoare 2025 – alege modelul perfect pentru casă și economisește inteligent
Cadouri de Crăciun pentru el: Top 15 aparate și produse de ras și bărbierit verificate online – alege cadoul care îl va impresiona și răsfăța
Cele mai bune 15 vinuri de pe eMAG în 2025: ce aleg românii de sărbători. Transformă mesele de Crăciun și Revelion în momente magice
Cadouri de Crăciun pentru copii: 25 de hanorace și pulovere festive – de la modele la reducere sub 100 de lei, la cadouri unicat și personalizate
O companie cunoscută își închide toate cele 17 magazine din România. Au fost anunțate deja lichidări masive de stocuri
Dovada că Alessia Pop, câștigătoarea Vocea României, s-a cunoscut cu Theo Rose înainte de a urca pe scena concursului de la PRO TV. Unde au fost cele două
Crăciun regal colorat la Sandringham. Prințesa Kate a ales carourile, iar Regina Camilla roșul