Igor Dodon, după şedinţa Executivului Politic al PSRM: Rămânem pe poziţia de a susţine un Guvern în frunte cu Mariana Durleşteanu

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Igor Dodon a anunţat joi, 11 martie, după şedinţa Executivului Politic al PSRM, că formaţiunea sa rămâne pe poziţia de a susţine învestirea unui Guvern în frunte cu Mariana Durleşteanu. Dodon a accentuat că PSRM va promova dialogul cu toate partide parlamentare în vederea depăşirii crizei politice, dar şi a celei sanitare. Totodată, fostul şed de stat a precizat că Socialiştii sunt gata să analizeze şi alte candidaturi pentru funcţia de premier.

Igor Dodon a subliniat că pentru a evita escaladarea situaţiei politice şi a blocajului instituţional, PSRM va iniţia mai multe acţiuni juridice care să depăşească blocajul din partea preşedintelui ţării, să readucă procesele politice în câmpul Constituţional şi să determine instituţia prezidenţială să respecte hotărârile Curţii Constituţionale. Printre aceste acţiuni vor fi iniţierea unor proceduri prevăzute de Constituţia ţării, adresări la Curtea Constituţională, Consiliul Europei, Comisia de la Veneţia.

„Principala îngrijorare exprimată a fost legată de creşţerea alarmantă a numărului de persoane infectate cu COVID, dar şi creşterea numărului de decese, în condiţiile în care unele partide, dar şi conducători de instituţii, se preocupă de acţiuni populiste şi interese electorale, în loc să se preocupe de sănătatea populaţiei. PSRM consideră că în acest moment pe agenda conducătorilor statului şi a partidelor politice trebuie să existe un singur punct prioritar, gestionarea crizei pandemice. Dezbaterile politice trebuie lăsate deoparte, iar clasa politică trebuie să dialogheze şi să găsească de urgenţă soluţii pentru a da un guvern funcţional, care să poată sprijini în mod real sistemul sanitar şi populaţia”, a scris Igor Dodon pe Telegram.

Dodon a menţionat că „PSRM dezaprobă refuzul la dialog al Preşedinţiei şi condamnă comportamentul populist din această perioadă, orientat spre acţiuni care nu au nici o legătură cu agenda populaţiei, dar sunt orientate spre acoperirea lipsei de viziune şi soluţii pentru scoaterea ţării din criză.”

„Este o dovadă de maxim cinism să discuţi acum despre alegeri sau diferite interese politice înguste de partid, când cetăţenii duc o luptă disperată pentru a-şi proteja sănătatea şi a-şi salva vieţile. Acesta este mesajul pe care îl primim zi de zi din teritoriu, oamenii ne cer să facem acţiuni care să-i ajute să treacă cu bine de această criză pandemică, accentuată de criza politică, să purtam dialog şi negocieri indiferent de viziunile politice diferite pe care le avem, pentru că reuşita luptei cu acest virus nu ţine de orientări politice sau geopiltice, dar de unitatea noastră, de maturitatea clasei politice şi de deschiderea spre un dialog constructiv”, a afirmat Dodon.

Potrivit lui, Executivul Politic al PSRM a decis să dea mandat deplin fracţiunii parlamentare a partidului pentru a trece la acţiuni care să ajute la depăşirea crizei sanitare pe care o traversăm:

1. Într-un stat parlamentar rolul Parlamentului în depăşirea blocajelor şi gestionarea situaţiilor de criza trebuie să fie decisiv. Salutăm iniţiativele recente ale Preşedintelui Parlamentului şi ale Biroului Permanent al Legislativului prin care s-a purces la deblocarea situaţiei privind procurarea vaccinelor şi la eficientizarea conlucrării cu guvernul interimar. Deputaţii socialişti vor intensifica zilele următoare comunicarea cu fracţiunile din Parlament pentru a găsi o soluţie politică eficientă care să asigure o bună gestionare a crizei pandemice. Deja s-au făcut progrese considerabile în dialogul avut până acum cu partidele şi avem certitudinea că se poate găsi compromisul politic necesar pentru a sprijini instalarea unui guvern funcţional, care să scoată ţara din această criză.

2. PSRM rămâne ferm pe poziţia de a susţine un guvern în frunte cu dna Mariana Durleşteanu, candidatul propus de majoritatea politică formată la nivelul Parlamentului pe 11 februarie şi va iniţia noi acţiuni zilele următoare pentru a asigura desemnarea candidatului la funcţia de prim ministru. PSRM este gata să discute şi alte soluţii propuse de celelalte fracţiuni parlamentare, dar şi să participe la un dialog constructiv cu preşedintele ţării. 

3. Pentru a evita escaladarea situaţiei politice şi a blocajului instituţional, PSRM va iniţia mai multe acţiuni juridice care să depăşească blocajul din partea preşedintelui ţării, să readucă procesele politice în câmpul Constituţional şi să determine instituţia prezidenţială să respecte hotărârile Curţii Constituţionale. Printre aceste acţiuni vor fi iniţierea unor proceduri prevăzute de Constituţia ţării, adresări la Curtea Constituţională, Consiliul Europei, Comisia de la Veneţia.

4. PSRM a reiterat şi în cadrul discuţiilor de astăzi, din forul executiv, că rămâne ferm pe poziţia că acest Parlament trebuie dizolvat şi organizate alegeri legislative anticipate. Însă acest lucru va fi posibil doar după stabilizarea situaţiei epidemiologice, asigurarea cu vaccin anti-COVID a populaţiei, pentru a evita riscurile de provocare a unor noi valuri de îmbolnăvire masivă a populaţiei, provocate de întâlnirile electorale şi prezenţa la secţiile de votare. De asemenea, pentru declanşarea alegerilor anticipate se impune respectarea procedurilor constituţionale, or, acţiunile anticonstituţionale ale preşedintelui Maia Sandu au compromis procesul politic care ar fi dus la anticipate.

Mai multe pentru tine:
Top mașini de pâine 2026 testate și recomandate. Secretul pâinii perfecte acasă: proaspătă, sănătoasă și fără efort
Top 7 prăjitoare de pâine 2026 – Ghid complet pentru dimineți perfecte și alegeri fără regrete
Crocant, sănătos, rapid, fără ulei și fără stres – Cele mai bune air fryere din 2026 care îți vor schimba modul de a găti! Profită de ofertele eMAG
Top 7 sandwich makere 2026: Transformă gustările acasă în adevărate delicii gourmet, rapid și fără efort
Cel mai bun multicooker electric în 2026: Top 7 alegeri testate care îți economisesc timp și bani
Victorie în instanță pentru Niculina Stoican, acuzată de plagiat de către Olguța Berbec. Artista a transmis primul mesaj: „Am încercat să rămân demnă și să lupt pentru a-mi apăra numele și munca”
Funcționara a izbucnit în râs când a auzit cum o cheamă pe fiica ei. Ce a trăit Larisa Udilă la Evidența Populației: „Mi-au spus că nu se poate înregistra. Am plecat plângând”
Mihai Bendeac, acuzat că a hărțuit o tânără după ce ar fi pipăit-o pe sâni VIDEO
Cele mai bune aparate de gătit cu aburi în 2026: Top 5 modele eMAG pentru mese rapide, sănătoase și fără grăsimi – magia aburului în bucătărie
Primele zile din mariajul lui Andrew spun multe despre apetitul lui sexual! Regina, nevoită să intervină pentru a opri excesele
Rețeta delicioasă de colțunași pregătită de gospodinele din Delta Dunării. Nu ai nevoie decât de câteva ingrediente simple