FSB a arestat la Moscova doi pretinși agenți ai serviciilor de informații de la Chișinău, scrie presa rusă

0
Publicat:
Ultima actualizare:

FSB a arestat la Moscova doi presupuşi agenţi ai serviciilor de informaţii de la Chişinău, care ar fi venit în capitala Rusiei pentru a îndeplini o misiune împotriva securităţii Federaţiei Ruse, scrie agenţia rusă de presă TASS.

Cei doi presupuși agenți au fost reținuți de FSB. FOTO: Arhivă

UPDATE MAE de la Chișinău a calificat declarațiile autorităților ruse drept nefondate și speculative. 

,,Ministerul analizează cu atenție mai multe cazuri de acest tip. Ambasada Republicii Moldova la Moscova a solicitat accesul consulului la mai mulți cetățeni moldoveni reținuți, însă partea rusă a refuzat acest lucru. În prezent, sunt întreprinse toate demersurile diplomatice care se impun, în vederea oferirii asistenței consulare necesare cetățenilor Republicii Moldova”, au precizat angajații MAE.

În același timp, responsabilii structurii moldovene au emis o alertă de călătorie pentru Federația Rusă pe fondul hărțuirilor, intimidărilor sau tratamentelor abuzive la care sunt supuși moldovenii pe teritoriul acestei țări.

,,Acest comportament reflectă o politică sistematică a autorităților ruse împotriva cetățenilor Republicii Moldova, iar informații similare au apărut în spațiul public și anterior”, anunță responsabilii Ministerului Afacerilor Externe (MAE) de la Chișinău.

Știrea inițială

„Serviciul Federal de Securitate a împiedicat activitatea ilegală a agenților serviciilor speciale moldovenești în Moscova. S-a stabilit că doi cetățeni ai Republicii Moldova au sosit la Moscova cu documente de acoperire, folosind date de identificare fictive, cu scopul de a îndeplini misiuni atribuite de Serviciul de Informații și Securitate al Republicii Moldova, orientate împotriva securității Federației Ruse”, scriu jurnaliștii agenției ruse de presă.

Conform sursei citate, cei doi au fost arestați preventiv, decizia fiind luată de instanță, iar ,,suspecții au oferit declarații de recunoaștere a vinovăției”. Departamentul de Investigații al FSB din Rusia a deschis dosare penale pentru ,,colaborare confidențială cu un stat străin, organizație internațională sau străină”, infracțiune pentru care legea prevede o pedeapsă de până la opt ani de închisoare.

Ministerul Afacerilor Externe al Republicii Moldova nu a oferit deocamdată un punct de vedere cu privire la aceste informații.

Mai multe pentru tine:
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat
Cadouri de Crăciun pentru bărbați care aduc zâmbete: cele mai haioase pijamale și pulovere, sub 100 de lei, care fac sărbătorile memorabile
De câți bani ai nevoie ca să trăiești decent în Spania. O româncă a spus cât a cheltuit în noiembrie: „O viață fără lipsuri”
Circ total la Bruxelles. Ghiță ciobanul a ajuns în Parlamentul European și protestează împotriva Ursulei: „I-am adus slană” VIDEO
Cadouri de Crăciun 2025 pentru ea – White Luxury Gifts: eleganță, stil, statement și surprize premium sub 100 €
Cine sunt, de fapt, Dragoș și Gheorghe Vîlcu, despre care se spune că finanțează din umbră Recorder și Hotnews
Cele trei zodii care trag lozul câștigător începând cu 15 decembrie. Vor triumfa pe toate planurile, niciodată nu au avut așa noroc
Crăciun 2025: Cele mai bune jucării educative pentru copii – Cadouri care dezvoltă imaginația, inteligența și curiozitatea lor. Investește în viitor
Adio, nuntă regală! Prințul s-a despărțit de iubita pe care tocmai i-o prezentase Prințului Albert de Monaco
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!
Top 10 brazi artificiali de Crăciun 2025 cu cele mai bune recenzii și extrareducere de până la 40% pe eMAG. Alege bradul perfect și profită de discounturi