Firma escrocului german Thomas Arend avea un contract de prestări servicii cu administraţia penitenciarului „Pruncul“

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Potrivit anchetatorilor, urmează să fie stabilit dacă serviciile prestate de Sofi Mobil SRL, firma deţinutului german, au fost plătite de conducerea închisorii. În urma percheziţiilor, mascaţii au găsit în celula lui Thomas Arend un PC, trei telefoane mobile şi un hard-disk de 500 GB.

Reprezentanţii Centrului Naţional Anticorupţie (CNA) şi ai Procuraturii Generale au făcut publice astăzi mai multe nereguli constatate în cazul descinderilor de ieri la Penintenciarul nr. 9 „Pruncul“ şi reţinerea condamnatului de origine germană Thomas Arend în sediul firmei sale, Sofi Mobil SRL, de pe strada Traian 22, din Chişinău.

„Firma a fost fondată în luna ianuarie şi a avut raporturi comerciale cu administraţia penitenciarului «Pruncul». Urmează să vedem dacă aceste servicii au fost plătite. O altă neregulă constatată a fost faptul că subiectului i-a fost permisă resocializarea, deşi în până acum a fost sancţionat de 15 ori privind abaterile comise în timpul detenţiei“, a precizat şeful Direcţiei urmărire penală din cadrul CNA, Bogdan Zumbreanu.

Acesta a adăugat faptul că ieri, după ce-a ieşit din penitenciar fără escortă, Thomas Arend a mers spre Leuşeni şi apoi a revenit în Capitală, unde a fost reţinut de mascaţi. În celula lui de la penitenciarul „Pruncul“ au fost găsite un PC, un hard-disk de 500 GB şi trei telefoane mobile. 

„În vară am făcut două cercetări de serviciu la «Pruncul» şi au fost sancţionaţi mai mulţi angajaţi pentru condiţiile de deplasare a 47 de condamnaţi în secţia de resocializare. Atunci a fost sancţionat şi directorul penitenciarului“, a spus şi procurorul Mirandolina Suşiţcaia.

Acum Thomas Arend şi directorul penitenciarului „Pruncul“, Victor Tonu, se află închişi pentru 72 de ore în izolatorul CNA. „Condamnatul german îşi va ispăşi în continuare pedeapsa. Practic regimul în care a fost lăsat să iasă din afara penitenciarului echivalează cu o evadare. În baza dovezilor strânse vom prezenta o nouă învinuire, iar la judecată va fi pronunţată o nouă sentinţă“, a mai spus procurorul.

În 2009, Thomas Arend fusese condamnat la 11 ani de închisoare, pentru escrocherie în proporţii deosebit de mari. Din 2011 el a fost închis la Penitenciarul nr. 9 „Pruncul“, de unde putea ieşi nestingherit, în baza unor înţelegeri cu conducerea închisorii. 

Mai multe pentru tine:
Gestul șocant al Marianei Moculescu față de Horia Moculescu, chiar când acesta se afla pe patul de moarte: „Solicit să fie interzis!”
Ce i-a provocat unei jurnaliste cancer intestinal la 44 de ani? Nu fuma, nu bea și avea o greutate normală
Black Friday 2025 „Bla-Bla Black Shopping Weeks” la XXXLutz: transformă-ți casa de sărbători cu piese spectaculoase și reduceri de până la 50%
VIDEO Informații înfiorătoare despre unul dintre cele mai scandaloase cazuri din istorie. Safari uman la 70.000 de lire sterline. Mai mulți bogați au ucis cu cruzime copii și femei, familii întregi. Cum s-au organizat excursiile de vânătoare umană
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: cele mai bune oferte pentru decorațiuni de Crăciun cu reduceri uriașe de până la 78%
Black Friday 2025 pe Flip.ro: cele mai mari reduceri la iPhone – economii de până la 1.000 de lei și telefoane premium sub 1.000 €
Promoții de iarnă PetMax: Suplimente veterinare esențiale pentru câini și pisici cu reduceri de până la 69%
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: Top televizoare cu cele mai mari reduceri, de până la 5.000 de lei și calitate premium pentru living și dormitor
„M-a lovit atât de puternic”! Celebra vedetă face dezvăluiri cutremurătoare la 53 de ani
Nu-l iartă nici după moarte?! Mariana Moculescu refuză să meargă la înmormântarea fostului soț! Unde și când va fi înmormântat maestrul?
Fashion Days Black Friday 2025 – ultimele ore de reduceri de până la 90%. Transformă-ți outfitul în cel mai spectaculos mod, cu opere de artă