Din 27 decembrie, persoanele care vin în R. Moldova din zone roşii vor fi obligate să prezinte rezultatul negativ al testului PCR COVID-19

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Din data de 27 decembrie curent se vor aplica noi măsuri de prevenire şi control a infecţiei COVID-19, la traversarea frontierei de stat pe sensul de intrare în Republica Moldova.

Astfel, persoanele care vin în R. Moldova şi s-au aflat în ultimele 14 zile în una sau mai multe ţări din zona roşie (inclusiv prin tranzit), vor fi obligate să prezinte rezultatul negativ al testului PCR COVID-19. Testul trebuie efectuat cu cel mult 72 ore înaintea îmbarcării, în cazul persoanelor care călătoresc cu mijloace de transport în comun, sau înaintea intrării pe teritoriul Republicii Moldova, în cazul celor care călătoresc cu mijloace de transport propriu. 

Testul va trebui efectuat atât de persoanele nevaccinate, cât şi de cele vaccinate. Lista statelor din zona roşie va fi întocmită de Ministerul Sănătăţii începând cu 24 decembrie şi actualizată o dată la şapte zile. Decizia a fost luată în cadrul şedinţei Comisiei Naţionale Extraordinare de Sănătate Publică (CNESP), prezidată de premierul Natalia Gavriliţa.

Potrivit Hotărârii CNESP, cetăţenii care nu au vizitat ţările din zona roşie, vor putea intra în continuare în Republica Moldova fără restricţii cu prezentarea unuia din următoarele documente: certificatul de vaccinare, testul PCR sau rapid negativ sau concluzia medicală confirmativă în cazul persoanelor care au suportat COVID-19. Cei care nu deţin actele respective vor fi  obligaţi să respecte regimul de izolare pentru o durată de 14 zile. 

CNESP a mai decis ca, începând cu 23 decembrie, curent, accesul în incinta Aeroportului Internaţional Chişinău să fie permis şi însoţitorilor, care vor prezenta certificatul COVID-19.  

Hotărârea adoptată de CNESP mai prevede că accesul la evenimentele private, organizate în perioada 23 decembrie 2021 – 15 ianuarie 2022, pentru un număr de 25 sau mai multe persoane, va fi permis doar în baza prezentării certificatului COVID-19.

De asemenea, pentru a reduce riscul de infectare cu COVID-19, CNESP a adoptat reguli pentru vizitatorii şi comercianţii care participă la târgurile de Crăciun organizate în toată ţara. Astfel, pentru siguranţa vizitatorilor va fi obligatorie purtarea măştii de protecţie pe toată perioada de aflare în spaţiul târgului (cu excepţia copiilor până la 12 ani), iar personalul şi comercianţii care vor participa la aceste evenimente vor trebui să deţină certificat COVID-19.  Totodată, băuturile şi alimentele vor trebui consumate doar în locurile special amenajate. Rămâne în vigoare obligativitatea respectării  distanţei fizice, de cel puţin 1 metru, dintre persoane. 

Mai multe pentru tine:
Câți ani de închisoare riscă Artanu, pentru agresiune sexuală?! Îndemnul avocatei Dalina Terzi pentru victimă: „Fetelor le e rușine, cedează psihic”
Nu i-a citit niciodată fiicei „Cenușăreasa”, iar acum a interzis complet internetul în casă!
Radu Mazăre, viață de lux în Madagascar. Cum arată resortul fostului primar al Constanței. Bungalow-uri generoase, cu vedere spre Oceanul Indian
Ce tranzacții suspecte a descoperit Libra Bank în conturile AUR. Ce plăți s-au făcut către patronul Realitatea PLUS, unde Simion și Georgescu sunt lăudați excesiv
Ce nu s-a văzut la sfințirea Catedralei! Becali a pupat mătăniile, Băsescu a pupat blondele
Artistul internațional care nu și-a mai văzut de trei ani copilul diagnosticat cu autism, născut din relația cu o româncă. Dezvăluiri uluitoare despre ultima lor întâlnire! „Copilul striga la ușă disperat: Tati, tati!”
Ținutul cetăților dacice, trezit de șuierul mocăniței din 1917. Georg Hocevar a restaurat o bucată din calea ferată din munți
Mama măsura XS, fiicele cu siluete... lumești. Regina Letizia, superbă, dar îngrijorător de slabă la Premiile Prințesa de Asturia
Ziua în care Biserica a deschis porțile doar pentru bogați și personalități. De ce oamenii de rând n-au avut acces în interior la slujba de sfințire a picturii Catedralei Neamului VIDEO
Un stâlp sculptat cu un chip uman, vechi de 11.000 de ani, descoperit de arheologi
Inițiativele fără succes ale Opoziției împotriva Guvernului. Analist: „Nu este în măsură să negocieze, să ofere alternativă”