Câţiva vânători din Donduşeni şi-au bătut joc de vulpile vânate. Una dintre ele a fost jupuită şi atârnată în copac
0FOTO mediu.gov.md
Câţiva vânători din raionul Donduşeni au decis să vâneze vulpi, după care să-şi bată joc de acestea. Una dintre vulpi a fost jupuită şi atârnată de un copac.
„Asemenea „vânători” fără repere morale şi cinegetice se întâlnesc tot mai des”, a scris ministrul Mediului, Valeriu Munteanu, pe pagina sa de Facebook.
Ministerul Mediului atenţionează cetăţenii că „vulpea este principalul purtător de rabie, iar în acest caz există riscul de infectare a animalelor domestice sau oamenilor.
Datorită populaţiei mari, vânătoarea la vulpe este permisă, însă există reguli morale şi cinegetice care nu trebuie neglijate de vânători”.