Anatol Doga, judecătorul suspendat: „Rămân la Curte şi în iunie!“ CSM: „Doga nu poate fi nici simplu judecător“

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Anatol Doga, preşedintele Curţii de Apel Chişinău, suspendat din funcţie de Consiliul Superior al Magistraturii pentru că nu şi-a declarat bunurile imobiliare, spune că va rămâne în funcţie până la sfârşitul mandatului său, care va expira în luna iulie.

„Încă nu am văzut hotărârea. Am fost anunţat despre suspendare marţi, atunci când a avut loc şedinţa Consiliului. Încă nu am decis dacă voi merge sau nu în instanţă, dar rămân în această funcţie până îmi expiră mandatul", a spus Anatol Doga.

Pe de altă parte, Nicolae Timofti, preşedintele Consiliului Superior al Magistraturii, spune că, potrivit legii, Anatol Doga „nu poate ocupa nici funcţia de simplu judecător".

„Nu am mai constat până acum o situaţie similară cu cea a lui Anatol Doga. Nu a declarat nişte bunuri imobiliare care trebuiau indicate. Am aflat asta de la Serviciul de Informaţii şi Securitate. El nu poate fi nici judecător!", a declarat Nicolae Timofti.

Membrii Consiliului Superior al Magistraturii au decis suspendarea lui Anatol Doga la 24 mai. Potrivit lui Nicolae Timofti, el va putea judeca dosarele pe care le avea în gestiune.

Decizia de suspendare a lui Anatol Doga a fost luată după ce Serviciul de Informaţii şi Securitate a prezentat informaţii despre cei opt candidaţi la funcţia de preşedinte a Curţii de Apel.

Deocamdată, funcţia de preşedinte interimar a fost preluată de Xenofon Ulianovschi.

Anatol Doga a indicat în declaraţia sa de avere că în 2010 a câştigat la locul de muncă 101.237 lei şi 3.558 lei din activitatea pedagogică. De asemenea, a avut o pensie de 65.280 lei. Soţia sa, Elena Doga, a avut un venit de 54.000 lei. Judecătorul a mai declarat şi un teren agricol de 0,15 hectare care costă 4.205 lei şi 41 de bani. Doga a inclus în declaraţie şi un apartament de 110 metri pătraţi din strada Miron Costin din Capitală. Pe aceeaşi stradă, judecătorul a indicat un garaj de 18 metri pătraţi. Anatol Doga mai are un garaj de 18 metri pătraţi şi pe strada Socoleni. El a indicat şi un automobil de model Nissan Primera, pe care l-a cumpărat în 2006.

Mai multe pentru tine:
Două zodii vor încheia un ciclu karmic dificil de 10 ani până la finalul anului 2025. Vor păși într-o nouă eră a vieții lor, mult mai bună
Momentul când dragostea dintre William și Kate a fost pusă la încercare! Se puteau despărți pe vecie după criza suferită
Vești teribile de la Palatul Zarzuela! Regina Sofia se așteaptă la ce e mai rău
Creșterea taxelor și impozitelor pe locuințe ar putea fi amânată cu un an
Șoc la „Insula Iubirii”: Maria și Marius Avram s-au despărțit, iar Marius a părăsit Thailanda cu ispita Oana Monea. Cum au ajuns iar împreună?
Divinitatea va fi alături de două zodii începând cu 8 septembrie. Este ziua zero, multe lucruri se schimbă, iar o perioadă cu adevărat înfloritoare începe
Despre soacre... numai de rău! „Tu naști, iar bărbatul tău doarme cu mama lui în pat!”
Arheologii descoperă o inscripție veche bulgară și numeroase artefacte la săpăturile cetății Nikopol
Boala din cauza căreia Andreea Marin a slăbit 5 kg: „A fost mai neplăcut!” Ce spune despre viața sentimentală, după despărțirea de Adrian Brâncoveanu: „Sunt foarte matură și foarte asumată în ceea ce fac!”
Cum arată fiica adolescentă a lui Kim Jong Un. Apariția spectaculoasă a lui Kim Ju Ae alături de liderul corean la Beijing, la prima ieșire internațională
Homosexualitatea și desfrâul din Biserica Română. Schimb de mesaje halucinant între un preot protosinghel și un tânăr + filmări în care bea vodcă și dansează pe manele. Dans din buric și în lăcașul sfânt: „Așa, iubirea mea” VIDEO